«Հունվարի 25-ի հեղափոխության» տարեդարձի օրը Եգիպտոսի տարբեր նահանգներում ծագած անկարգությունների ժամանակ 18 մարդ է զոհվել, շուրջ 50 տուժած կա: Այս պաշտոնական տվյալները ներկայացրել է Եգիպտոսի առողջապահության նախարարությունը: Սպանվածների թվում երկու ժամկետային զինծառայող կա, որոնք դարձել են ոստիկանության շարժական պարեկախմբի վրա զինված հարձակման զոհերը, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ամենակատաղի բախումները տեղի են ունեցել հունվարի 24-ին՝ Կահիրեի Էլ Մատարիա արվարձանում, որտեղ 12 մարդ է զոհվել: Ինչպես հայտնել է երկրի կառավարությանը կից Օպերատիվ շտաբի ղեկավար Ալի Հարիդին, «ահաբեկչական խմբերը, որոնք եղել են ցուցարարների շարքերում, հրազեն են կիրառել անզեն մարդկանց դեմ»: Բացի այդ, ըստ նրա, նրանց դիվերսիայի օբյեկտ են դարձել էլեկտրագեներատորային ենթակայանները, ինչպես նաև ոստիկանության բաժանմունքը՝ հրկիզվել է մայրաքաղաքի արվարձանի բաժանմունքը: Այդ մարդիկ մեղսակից են նաև մի շարք դիվերսիոն գործողություններին Գիզայի գավառում և Կահիրեում, ասել է նա:
Ոստիկանությունն օրվա ընթացքում մոտ 500 հրահրիչների է ձերբակալել, որոնք երկրում արգելված «Մահմեդական եղբայրների» կողմնակիցներ են, որոնցից զենք է առգրավվել: Ըստ ՆԳՆ-ի, վնասազերծվել է մոտ 10 պայթուցիկ: Ընդհանուր առմամբ, կիրակի օրը նախատեսված տոնախմբությունը չստացվեց: Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Աբդալլայի մահվան պատճառով հայտարարված սգի կապակցությամբ չեղյալ համարվեցին Կահիրեի մարզադաշտում կայանալիք միջոցառումները: Երկրի կենտրոնական հրապարակը, որի հետ կապված 2011-ի հունվարի իրադարձությունների հիշողությունները դեռ թարմ են, փակ էր: Միայն մոտ մի քանի հարյուր մարդ կարողացավ հավաքվել հեռվում՝ աջակցություն հայտնելով նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսիին:
Տասնամյակներ շարունակ «Մահմեդական եղբայրներն» օրենքից դուրս են եղել Եգիպտոսում, և միայն Հոսնի Մուբարաքի ռեժիմի անկումից հետո ներկայացան աշխարհին որպես լավ կազմակերպված քաղաքական ուժ:
«Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներցի մեկը՝ Մուհամմեդ Մուրսին ընտրվեց Եգիպտոսի նախագահ 2012թ., երբ պաշտոնից հեռացավ Հոսնի Մուբարաքը: Մեկ տարում նա հասցրեց փլուզել երկրի տնտեսությունը և փորձեց շարիաթի օրենքներ սահմանել: 2013թ. հունիս-հուլիսին երկրի բնակչությունը մոտ 15 մլն ստորագրություն հավաքեց՝ պահանջելով Մուրսիի հրաժարականը: Հուլիսի 3-ին զինվորականներն իրազեկեցին Մուրսիին, որ նա այլևս նախագահ չէ: Դրանից հետո «Մահմեդական եղբայրների» ղեկավարնության անդամներից շատերը ձերբակալվեցին երկրում բռնություն բորբոքելու մեղադրանքով:

18 человек погибли, свыше 50 пострадали в беспорядках в день четвертой годовщины в «революции 25 января» в разных провинциях Египтах, – передает ТАСС, со ссылкой на официальные данные министерства здравоохраннения АРЕ.
В числе убитых – двое солдат-срочников, которые стали жертвами вооруженного нападения на мобильный пункт полиции.
Наиболее ожесточенные столкновения произошли в воскресенье в столичном пригороде Эль-Матарии – только там погибли 12 человек.
По сообщению главы оперативного штаба при кабинете министров страны Али Хариди, «террористические группы, затесавшиеся в ряды протестующих, применяли огнестрельное оружие против безоружных людей».
По словам Хариди, объектами диверсий стали электрогенераторные подстанции, а также полицейские участки, был сожжен участок в пригороде столицы. Эти люди так же причастны и к ряду подрывных акций в провинциях Гиза и самом Каире, отметил глава опретивного штаба.
Сотрудники полиции в течение дня задержали свыше 500 зачинщиков беспорядков из числа сторонников запрещенной в стране ассоциации «Братья-мусульмане», у них изъято стрелковое оружие, в том числе автоматические винтовки. По данным МВД, было обезврежено более десяти взрывных устройств.
В целом запланированных на воскресенье гуляний как таковых не получилось. Из-за траура по кончине короля Саудовской Аравии Абдаллы бен Абдель Азиза аль-Сауда были отменены праздничные мероприятия на Каирском стадионе. Народные гулянья также получились скомканными: центральная площадь страны, помнящая события января 2011 года и многодневное стояние там сотен тысяч человек, была перекрыта. Лишь несколько сотен человек смогли собраться на отдалении от нее, чтобы выразить поддержку президенту Абдель Фаттаху ас-Сиси.
Революция в Египте — серия уличных демонстраций и протестов в Каире, Александрии и некоторых других городах (в том числе в столицах иностранных государств около посольств Египта) с 25 января по 11 февраля 2011 года, приведшая к отставке сначала правительства, а затем и президента Хосни Мубарака, находившегося у власти с 1981 года. В результате революции к власти сначала пришло временное военное правительство, а затем на последовавших президентских выборах 2012 года победу одержал кандидат от братьев-мусульман Мохаммед Мурси.
Кроме отставки президента протестующие требовали отмены чрезвычайного положения, борьбы с безработицей, увеличения минимальной заработной платы, решений проблем нехватки жилья, роста цен на продовольствие, отсутствия свободы слова и низкого уровня жизни