27 Հունվար 2015 - 07:01 AMT
Եվրամիության հարցերով Թուրքիայի պետնախարար Վոլքան Բոզքըրը հայտարարել է, թե ԵՄ-ն պետք է Թուրքիայի հետ բանակցությունների նոր փուլ սկսի:
Նախարարը հայտարարել է, թե Թուրքիան կատարել է ԵՄ-ի ներկայացրած գրեթե բոլոր պահանջները՝ կառույցին անդամակցելու համար, գրում է Tert.am-ը՝ Hurriyet-ին հղումով:
Նա նաև հավելել է, որ ԵՄ-ն Թուրքիայի հետ պետք է բանակցություններ սկսի նաև էներգետիկ հարցերով: Իրավիճակը Թուրքիայում շատ ավելի կայուն է, քան որոշ այլ երկրներում, մեջբերել է նախարարի կարծիքը թուրքական Akşam թերթը: Ըստ նրա, կարևոր գործոն է նաև թուրքական բանակի բարձր պատրաստականությունը:
Ավելի վաղ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության մասին խոսել էին նաև նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն: Նրանք երկուսն էլ պնդել էին, թե իրենց երկիրը չի խնդրելու, որ ԵՄ-ն ընդունի իրենց: Էրդողանը հայտարարել էր. «Եթե ԵՄ-ում կարծում են, որ Թուրքիան աղաչելու է այդ կառույցին անդամակցելու համար, ապա նրանք սխալվում են»:
Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ է ներկայացրել 1987 թվականին, իսկ 1999 թ. ստացավ թեկնածու երկրի կարգավիճակ, բանակցությունները միությանը միանալու մասսն սկսվեցին 2005-ին:
Սակայն անդամակցության անհրաժեշտ 35 պայմաններից Թուրքիան միինչ օրս բավարարել է 13-ը: ԵՄ հիմնական պահանջները վերաբերում են Կիպրոսի հետ տարածքային վեճին և երկրի ներսում ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
2014-ի հոկտեմբերի 16-ին Եվրահանձնաժողովը հրապարակեց նոր ամենամյա զեկույցը ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վեաբերյալ, որտեղ առաջարկվում էր վերսկսել բանակցություններն ու հորդորել Թուրքիային արագացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների իրագործումը, ապահովելու համար նրա քաղաքացիների հիմնական իրավունքները:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները գրել էին, որ ԵՄ-ն մտադիր է համոզել Թուրքիային միանալա Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին: Թուրքիայի հետ նոր գազային նախագծի Ռուսաստանի հայտարարությունից հետո Անկարա այցելեց ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանը, եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին և հումանիտար օգնության գծով եվրահանձնակատար Խրիստոս Ստիլիանիդիսը:
Այցի ժամանակ Հանը հայտարարեց, որ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները կարող են վերսկսվել հունվարին, երբ Եվրամիությունը կնախագահի Լատվիան:

ЕС должен открыть новую фазу переговоров с Турцией, заявил министр по делам ЕС Турции Волкан Бозкыр, сообщает Tert.am со ссылкой на турецкую газету Хюрриет.
По словам министра, в настоящее время Турция выполнила почти все требования ЕС для вступления в эту структуру. Он также отметил, что ЕС должен открыть новую фазу переговоров с Турцией по вопросу энергетики.
Ранее Бозкыр заявлял о том, что Евросоюз может получить большую пользу от членства в Турции, поскольку в отличие от ряда стран, являющихся членами этой структуры, экономика Турции находится на высоком уровне.
Ситуация со стабильностью в стране тоже намного лучше, чем в некоторых других, приводила его мнение турецкая газета Akşam. Также, по словам министра, одним из важных факторов для вступления в ЕС является высокая подготовка турецкой армии.
В свою очередь президент страны Реджеп Тайип Эрдоган не раз заявлял, что Турцию не интересует вопрос вступления в ЕС. По его словам, в настоящий момент Анкара тестирует ЕС – на самом ли деле Евросоюз демократическая система или же это христианский клуб.
«Если в ЕС думают, что Турция будет умолять о своем вступлении в эту структуру, то они ошибаются», – заявлял Эрдоган.
Турция подала заявление на присоединение к ЕС в 1987 году, а в 1999 году получила статус страны-кандидата, переговоры между сторонами о присоединении начались в 2005 г.
Однако из 35 необходимых для вступления условий, Турция к настоящему времени удовлетворяет только 13, при этом больше всего претензий со стороны ЕС касаются ее территориального спора с Кипром и демократических преобразований внутри страны.
Ранее СМИ писали, что ЕС собирается уговорить Турцию присоединиться к санкциям против России или, по крайней мере, не поставлять туда затронутые санкциями продукты. В частности, на фоне отказа России от строительства газопровода «Южный поток» и ее переориентации на реализацию совместного газового проекта с Турцией состоялся визит в Анкару еврокомиссара по расширению Йоханнеса Хана, главы европейской дипломатии Федерики Могерини и еврокомиссара по гуманитарной помощи Христоса Стилианидиса.
Во время визита еврокомиссар по расширению Йоханнес Хан заявил, что переговоры о вступлении Турции в ЕС могут возобновиться в январе, когда Латвия будет председательствовать в Евросоюзе.
Официальные переговоры о вступлении Турции в ЕС возобновились в 2005 году. Однако разногласия Брюсселя с Анкарой по поводу Кипра и нежелание многих европейских политиков видеть мусульманскую страну в союзе привели переговоры в тупик.