2015-ին աշխատանք կիրագործվի, որը թույլ կտա Իրանին որոշակի տնտեսական կապեր հաստատել ԵՏՄ հետ, հայտարարել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Մեհդի Սանաին: «Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, Իրանը մտադիր է օգտագործել այդ հնարավորությունը Ռուսաստան և այլ երկրներ արտահանման համար: Հնարավոր է, հարկ կլինի ստորագրել ինչ-որ պայմանագիր կամ փոխըմբռնման մասին հուշագիր»,-ասել է դիվանագետը:
Նա հավելել է, որ հարկավոր է լուծել բարձ մաքսատուրքերի խնդիրը իրանական ապրանքների համար, քանի որ այժմ Իրանն իր ապրանքներն անմիջապես Ռուսաստան է ուղարկում, ոչ թե այլ հանրապետությունների միջոցով, որոնք մաքսային արտոնություններ ունեն: Սակայն իրանական կողմի համար դա լավագույն տարբերակը չէ, քանի որ գործարարները խնդրում են իշխանություններին նպաստել սակագների նվազմանը, օրինակ բերելով Ռուսաստանի հարաբերությունները Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ղազախստանի հետ, հայտնում է Gudok.ru-ն:
Նախօրեին Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավար Ավիգդոր Լիբերմանը հայտարարեց, որ Իսրայելը ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտի է մտադիր ստեղծել:
«Բանակցում ենք առևտրի ազատ գոտու ստեղծման շուրջ, ոչ թե Եվրասիական միությանը միանալու: Առևտրի ազատ գոտու մասին նման պայմանագիր ունենք նաև Եվրամիության հետ, հենց այդպիսի պայմանագիր ենք մտադիր կնքել նաև ԵՏՄ հետ»,- ասել է նա հունվարի 26-ին Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթին նշել է Իսրայելի հետաքրքրությունը նման գոտու ստեղծման հարցում: «Եթե պայմանավորվենք Իսրայելի հետ, նման գոտի կարող է ստեղծվել»,- ասել է նա:
Դեկտեմբերի վերջին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ մոտ 40 երկիր ու միավորում հետաքրքրված և շահագրգիռ են ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտու պայմանագիր կնքելու հարցում:
Ավելի ուշ Ղազախստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիմուր Ժակսիլակովը հայտարարեց, որ բանակցություններ են ընթանում այդ հարցի շուրջ Նոր Զելանդիայի, Թուրքիայի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի հետ, հետաքրքրություն են դրսևորում նաև Լատինական Ամերիկայի շուրջ 10 երկրներ, ինչպես նաև Հունաստանը, Վիետնամը, Թունիսն ու այլ երկրներ:

27 Январь 2015 - 09:45 AMT
Посол Ирана в Москве Мехди Санаи сообщил, что в 2015 году будет проведена работа, позволяющая Ирану иметь определенные экономические контакты с ЕАЭС. «Мы над этим сейчас работаем, Иран намерен использовать эту возможность для своего экспорта в Россию и другие страны. Возможно, нужно подписать какой-то контракт или меморандум о взаимопонимании», — сказал дипломат.
Он добавил, что необходимо решить проблему высоких таможенных пошлин для иранских товаров, так как сейчас Иран отправляет свои товары в Россию напрямую, а не через другие республики, которые имеют тарифные льготы, но для иранской стороны это не лучший вариант, и бизнесмены просят власти способствовать снижению тарифов, приводя пример отношений России с Арменией, Азербайджаном, Казахстаном, сообщает Gudok.ru.
Накануне глава МИД Изриаля Авигдор Либерман завяил, что его страна хочет заключить договор о зоне свободной торговли с Евразийским экономическим союзом.
«Мы ведем переговоры о создании зоны свободной торговли, а не о присоединении к Евразийскому союзу. Точно так же, как у нас есть соглашение о зоне свободной торговли с Европейским союзом, такое же соглашение мы хотим заключить с Евразийским союзом», – сказал он на пресс-конференции в Москве 26 января.
В свою очередь глава МИД РФ Сергей Лавров также отметил интерес Израиля к созданию подобной зоны. «Если мы договоримся с Израилем, то такая зона вполне может быть создана», – отметил российский министр.