Ուկրաինայի խորհրդարանը Դոնբասում իրավիճակի քննարկմանը նվիրված արտահերթ նիստում հայտարարություն է ընդունել, որտեղ Ռուսաստանը ագրեսոր երկիր է հայտարարված:
«Ուկրաինայի Գերագույն ռադան Ռուսաստանի Դաշնությունը ճանաչում է որպես ագրեսոր պետություն և կոչ է անում Ուկրաինայի միջազգային գործընկերներին թույլ չտալ, որ մարդկայնության դեմ կատարվող ոճրագործություններն անպատիժ մնան»,-ասվում է հայտարարության տեքստում: Փաստաթղթին կողմ է արտահայտվել 271 պատգամավոր նվազագույն 226-ի անհրաժեշտության դեպքում:
Ուկրաինայի Ռադան խնդրում է աշխարհին «նոր ոլորտային պատժամիջոցներ» սահմանել Ռուսաստանի դեմ, իսկ Ուկրաինային տալ անհրաժեշտ ռազմական ու հումանիտար օգնություն, հայտնում է ուկրաինական «Սեգոդնյա» թերթը:
Նախօրեին «Սամոպոմոշչ» խմբակցության առաջնորդ Օլեգ Բերեզյուկը հայտնել է, որ խմբակցությունների առաջնորդները համաձայնեցրել են որոշումը Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ: Ուկրաինայի իշխանությունները բազմիցս են մեղադրել ՌԴ-ին աշխարհազորայիններին ֆինանսապես ու տեխնիկապես աջակցելու մեջ: Սակայն Մոսկվան նման մեղադրանքները հերքում է: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Կիևի պնդումները Դոնբասում ռուսական զորքերի առկայության մասին, անվանեց չապացուցված:
Մինչդեռ, ՄԱԿ Մարդու իրավունքների վարչության գերագույն հանձնակատար Ռուպերտ Կոլվիլը հայտնել է, որ Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության սկզբից ի վեր 5 187 մարդ է զոհվել: Վիրավորների ցանկում 11 515 մարդ կա:
Ներքին տեղահանվածների քանակն Ուկրաինայում կտրուկ աճեց և հասավ մոտ մեկ միլիոնի, ևս 600 հազարը փախստականներ են:
Մեկ շաբաթ առաջ ՄԱԿ-ը հայտնել էր 5 086 զոհի մասին՝ ներառյալ մալայզիական Boeing-ի 298 ուղևորներին, որը խոցվեց Ուկրաինայի արևելքում հուլիսին: Այն ժամանակ վիրավորների քանակը 10 948 էր:
Նախօրեին Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավար Ավիգդոր Լիբերմանը հայտարարել է, որ Իսրայելը պատրաստ է միջնորդ լինել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև՝ կարգավորելու համար երկու երկրների հարաբերությունները, հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն:
Լիբերմանը լավ հիմք է համարել միջնորդության համար իր երկրի չեզոք դիրքորոշումը: Իսրայելը պատժամիջոցներ չի սահմանել Ռուսաստանի դեմ, իսկ այդ երկրի իշխանություններն ի սկզբանե հրաժարվել են Ուկրաինայում ծավալված ներքաղաքական ճգնաժամին գնահատականներ տալուց:
«Իսրայելի չեզոքությունը ռուս-ուկրաինական հակամարտության հարցում առավել խելամիտ դիրքորոշումն է: Դա չի նշանակում պասիվ լինել: Մենք լավ հարաբերություններ ունենք երկու կողմերի հետ՝ և Մոսկվայում, և Կիևում մեզ վստահում են»,-ասել է Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավարը:
Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի սրացման համար պատասխանատվությունը կողմերն իրար վրա են բարդում: Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ղեկավար Ալեքսանդր Զախարչենկոն հայտարարեց, որ հրաման է արձակել ճնշել ուկրաինական ուժայինների դիրքերը Մարիուպոլից դեպի արևելք տարածքում այն բանից հետո, երբ Կիևը փորձեց բնակելի շրջանների գնդակոծության մեղքը բարդել իրենց վրա: Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոն, որը հունվարի 25-ը սգո օր հայտարարեց, քաղաքի գնդակոծությունն անվանեց «ոչ թե ուղղակի ահաբեկչական գործողություն», այլ «ոճրագործություն մարդկայնության դեմ»:
Ուկրաինայի վերաբերյալ ՄԱԿ ԱԽ նախորդ նիստը տեղի է ունեցել մոտ մեկ շաբաթ առաջ՝ հունվարի 21-ին: Հանդիպմանը Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն փոխադարձ մեղադրանքներ փոխանակեցին ուկրաինական ճգնաժամին միջամտելու վերաբերյալ:

Парламент Украины на внеочередном заседании, посвященном обсуждению ситуации в Донбассе, принял заявление, в котором Россия объявлена страной-агрессором.
«Верховная Рада Украины признает Российскую Федерацию государством-агрессором и призывает международных партнеров Украины не допустить безнаказанности виновных за преступления против человечности, совершенные с начала российской агрессии против Украины», — говорится в тексте заявления. Документ поддержал 271 депутат при необходимом минимуме в 226 голосов.
Украинский парламент просит мир также ввести против России «новые секторальные санкции», а Украине дать необходимую военную и гуманитарную помощь, сообщает украинская газета «Сегодня».
Накануне лидер фракции «Самопомощь» Олег Березюк сообщил, что лидеры фракций согласовали это решение с президентом Украины Петром Порошенко.
Власти Украины неоднократно обвиняли РФ в финансовой и технической поддержке ополченцев. Однако Москва подобные заявления опровергает. Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров назвал утверждения Киева о присутствии российских войск в Донбассе бездоказательными.
Между тем, официальный представитель Управления верховного комиссара ООН по правам человека Руперт Колвилл сообщил, что с начала конфликта на востоке Украины он унес жизни 5 187 человек.
По имеющимся данным, в списке раненых 11 515 человек.
Число внутренне перемещенных лиц на Украине резко возросло и составило почти миллион человек, еще 600 тысяч являются беженцами.
Неделей ранее в ООН сообщали о 5 086 погибших, включая 298 пассажиров малазийского Boeing, разбившегося в июле на востоке Украины, и 10 948 раненых.
Накануне глава МИД Израиля Авигдор Либерман заявил в Москве, что Израиль готов стать посредником в нормализации отношений России и Украины.
«У нас добрые отношения с обеими сторонами, и в Москве, и в Киеве нам доверяют. Это хорошая основа для посреднических усилий, мы не раз заявляли о готовности их приложить, и речь идет не только о словах», – сказал Либерман.
По его словам русскоязычные израильские политики в состоянии воспринимать разразившуюся конфронтацию на ментальном уровне, что дает возможность лучше других понять и ту, и другую сторону.
«Для нас это не чужая беда. Если бы кто-то пару лет назад сказал мне, что Украина и Россия станут врагами, я бы посоветовал ему обратиться к врачу. Но реальность преподносит и такие сюрпризы.
Так что нейтралитет Израиля по поводу российско-украинского конфликта — наиболее разумная позиция. И она не означает пассивность», – отметил Либерман.
Кроме прочего Либерман отметил, что Израиль не отвергает ни одной возможности продвижения процесса урегулирования и не отказывается ни от чьей помощи в этом.