29 Հունվար 2015 - 08:38 AMT
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները պետք է մեծ ուշադրություն դարձնեն սպառազինության նորարարական մշակումներին, հաշվի առնելով Չինաստանի, Ռուսաստանի և այլ պետությունների աճող հնարավորությունները: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Ռոբերտ Ուորքը Վաշինգտոնում Նոր ամերիկյան անվտանգության կենտրոնում կայացած ասուլիսում հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներս, պետք է համակարգենք ջանքերն ու գործակցենք, օգտագործենք հնարավորությունները, ստիպենք կազմակերպություններին ներդրումներ կատարել տեխնոլոգիաներում, հայեցակարգերում, ռազմական գործողությունների փորձարկումներ անել»,-ասել է Ուորքը՝ հորդորելով դաշինքի անդամներին երկրի եկամուտների 2 տոկոսը ծախսել պաշտպանության ոլորտի վրա:
Ըստ Ուորքի, Սառը պատերազմի ժամանակ ԱՄՆ-ն մեկ թշնամի ուներ, սակայն այսօր երկիրը բախվում է մի քանի պոտենցիալ հակառակորդների հետ, ներառյալ Ռուսաստանը, Չինաստանը, Հյուսիսային Կորեան ու Իրանը, ուստի «իմաստ չունի մշակել ունիվերսալ պատասխան ռազմավարություն»:
«Մենք աշխատում ենք հզորացնելու համար ճգնաժամերի ժամանակ արագ գործելու ՆԱՏՕ-ի ունակությունը, ներառյալ արագ արձագանքման ուժերի հզորացումը, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների ու հնարավորությունների բարելավումը՝ արագ աջակցություն ստանալու նպատակով»,-ասել է Ուորքը:
Նախորդ տարվա նոյեմբերի 16-ին Պենտագոնի ղեկավար Չակ Հեյգելը հայտարարեց այսպես կոչված «Պաշտպանական նորարարությունների նախաձեռնության» գործարկման մասին:
«Մի դարաշրջան է գալիս, երբ ԱՄՆ-ն կորցնում է միանձնյա տիրապետումը առանցքային ռազմական ոլորտներում, և մենք պետք է մեր նվաճումները պահպանելու, որոշ տեղերում նաև ընդլայնելու, նոր ու արդյունավետ միջոցներ գտնենք»,-ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ մեր օրերում սպառազինության բարդ տեսակները, որոնք նախկինում միայն զարգացած երկրներն ունեին, ունեն նույնիսկ այնպիսի պետություններ, ինչպիսին Հյուսիսային Կորեան է: Նախարարը հայտարարեց, որ Պենտագոնը մտադիր է նոր լուծումների մշակման երկարաժամկետ նախագիծ սկսել այնպիսի առանցքային տեխնոլոգիական ոլորտներում, ինչպիսիք են ռոբոտաշինությունը, եռաչափ տպագրությունը և այլն: Նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար կօգտագործվեն բուհերն ու մասնավոր հատվածը:
Նույն օրը ԱՄՆ ԶՈւ Շտաբերի պետերի կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ծովակալ Ջեյմս Ուիննեֆելդը զգուշացրեց մարտունակությունը պահապնելու անհրաժեշտության մասին Ռուսաստանի և Չինաստանի ռազմական ներուժի ավելացման պատճառով:
«Ռուսաստանն ու Չինաստանը նեդրումներ են կատարում սպառազինության նոր տեսակների արտադրության մեջ, ներառյալ բարձր ճշգրտության կառավարվող զենքը, «սթելս» տեխնոլոգիան, անօդաչու տեխնոլոգիաները, ինչպես նաև հզորացնում են սեփական հնարավորությունները տիեզերքում ու կիբերոլորտում, արդիականացնելով միջուկային ուժերը»,-նշել է նա:

Страны-члены НАТО должны уделять больше внимания разработке инновационных видов вооружений в связи с растущими возможностями Китая, России и других государств, – как передает ТАСС об этом, выступая на конференции в Центре новой американской безопасности в Вашингтоне, заявил первый замминистра обороны США Роберт Уорк.
«Мы (страны-члены НАТО) должны координировать усилия и сотрудничать, использовать возможности, заставлять организации инвестировать в технологии, концепции, эксперименты и симуляции военных действий», – сказал Уорк, призвав членов альянса тратить 2% от дохода стран на оборонные нужды.
По словам Уорка во время Холодной войны у США был один единый враг, однако, сегодня страна сталкивается с несколькими потенциальными противниками, включая Россию, Китай, КНДР и Иран, в результате чего «не имеет смысла разрабатывать универсальную ответную стратегию».
«Мы работаем над тем, чтобы усилить способность НАТО действовать быстрее во время кризисов, включая усиление сил быстрого реагирования, а также над улучшением инфраструктуры и возможностей для быстрого получения подкрепления», – отметил Уорк.
16 ноября прошлого года глава Пентагона Чак Хейгел объявил о запуске министерством так называемой «Инициативы по оборонным инновациям».
«Наступает эра, когда доминирование США в ключевых военных сферах сходит на нет, и мы должны найти новые и продуктивные способы поддержать, а где-то и расширить наши достижения», – сказал тогда министр.
Он отмечал, что в наши дни сложные виды вооружений, которыми раньше располагали только развитые страны, имеются даже у таких государств, как КНДР. Министр объявил, что в Пентагоне намерены запустить новую долгосрочную программу по разработке новых решений в таких ключевых технологических сферах, как роботостроение, миниатюризация и трехмерная печать. Для реализации инициативы привлекут высшие учебные заведения и частный сектор.
В тот же день заместитель председателя Комитета начальников штабов (КНШ) вооруженных сил США адмирал Джеймс Уиннефелд предупредил о необходимости поддерживать боеготовность ввиду наращивания Россией и Китаем своего военного потенциала.
«Обе страны (Россия и Китай) инвестируют в новые виды вооружений, включая высокоточное управляемое оружие, технологию «стелс», в беспилотные технологии, а также усиливают свои возможности в космосе и киберсфере, модернизируют ядерные силы», – отметил зампредседателя КНШ.