3 Փետրվար 2015 - 06:42 AMT
Երկու ինքնաշեն պայթուցիկ սարք է պայթել Թուրքիայի նախագահի ավտոշարասյան երթուղում: Պայթյունները որոտացել են Անկարայի Չանքայա թաղամասում: Ինչպես հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները, Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի տուժել: Նա անցել է այդ վայրով ռումբերից մեկի պայթյունից կես ժամ անց, հայտնում է Today`s Zaman-ը: 45 րոպե անց հաջորդել է երկրորդ պայթյունը: Ռումբերի հզորությունը մեծ չի եղել: Իշխանությունները կասեցրել են նախագահի շարժն ու ոստիկանություն, պայթուցիկ տեխնիկայի մասնագետներ ու անվտանգության վարչության հակաահաբեկչական բաժնի մարտիկներ տեղակայել պատահարի վայրում:
Երկրորդ պայթուցիկը գործել է արդեն, երբ Էրդողանն անցել էր այդ երթուղով: Ինչպես պարզվել է ավելի ուշ, ոչ մեծ հզորության պայթուցիկը պլաստիկ շշերով է եղել:
Արտակարգ իրավիճակի վայր են ժամանել ահաբեկչության դեմ պայքարի ծառայությունները, ինչպես նաև պայթեցումների մասնագետները: Նրանք պարզել են, որ ևս մեկ պայթուցիկ է տեղադրված եղել, սակայն չի գործել: Իրավապահները սկսել են հետաքննությունը: Նրանք պետք է պարզեն պայթուցիկի ծագումը, մեղսակիցներին, բացահայտեն, արդյոք դրա ետևում որևէ ահաբեկչական կազմակերպություն է կանգնած և ծրագրված է այն արդյոք Էրդողանի դեմ:
Սա առաջին մահափորձը չէ Էրդողանի դեմ: 2013-ին, երբ Էրդողանը վարչապետի պաշտոնն էր զբաղեցնում, անհայտ անձինք կրակահերթեր արձակեցին նրա թիկնազորի ուղղությամբ: 2011-ին ոճրագործները հարձակվեցին ոստիկանության ավտոմեքենայի վրա, որն ուղեկցում էր Էրդողանի ավտոմեքենան:

Два самодельных взрывных устройства сработали на маршруте следования кортежа турецкого президента 2 февраля, сообщает Vesti.ru со ссылкой на Today`s Zaman.
По сообщениию местных СМИ, сам глава государства Реджеп Тайип Эрдоган не пострадал. Он проехал там лишь через полчаса после взрыва одной из бомб.
Второе взрывное устройство сработало уже после того, как Эрдоган проехал по данному маршруту. Как оказалось, взрывчатка небольшой мощности была помещена в пластиковые бутылки.
На место ЧП прибыли полицейские, сотрудники службы по борьбе с терроризмом, а также взрывотехники. Они выяснили, что еще одно взрывное устройство было размещено там же, но не сработало.
Правоохранители начали расследование. Им предстоит установить происхождение взрывчатки, выяснить, причастны ли к этому какие-либо террористические организации и было ли это спланированной атакой на Эрдогана.
Это уже не первое покушение на турецкого лидера. В 2013 году, когда Эрдоган занимал пост премьер-министра, неизвестные расстреляли охрану его кортежа из автоматов. В мае 2011 года злоумышленники напали на полицейский автомобиль, который сопровождал кортеж Эрдогана.