14 Հուլիս 2006 - 12:37 AMT
Հայկական Ատոմային էլեկտրակայանը այսօր առավոտյան անջատվել է Հայաստանի էնրգահամակարգից, միջուկային եւ ճառագայթման անվտանգության նորմերից որեւէ շեղում չի գրանցվել: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Ատոմային էներգետիկայի եւ ճառագայթման անվտանգության հսկողության պետական վարչության պետ Աշոտ Մարտիրոսյանը: Նա հաստատել է, որ իրոք այսօր Հայաստանի էներգահամակարգում մեծ վթար է տեղի ունեցել, ինչից հետո անջատվել է մի շարք սպառողների էլեկտրականությունը:
«Դեռ պարզված չէ, ՀԱԷԿ-ը անջատվել է վթարի պատճառով, թե վթարը տեղի է ունեցել ցանցից ատոմակայանի անջատման հետեւանքով: Կատարվածի պատճառները դեռ մինչեւ վերջ ճշտված չեն, դրության ուսումնսիրությունը շարունակվում է»,- ասել է Ա. Մարտիրոսյանը: Նա ընդգծել է, որ վթարային իրավիճակ չկա. ատոմակայանը նորմալ աշխատել է, անվտանգության տեխնիկայի բոլոր պայմանները նորմալ են, սակայն 10.23 աշխատել է պաշտպանության համակարգը եւ ՀԱԷԿ-ը անջատվել է ցանցից:
Խոսելով պատճառներից` Մարտիրոսյանը նշել է, որ հնարավոր է` դա տեղի է ունեցել ՀԱԷԿ-ի էլեկտրագեներացիայի ցանցից անջատվելու պատճառով: «Հայկական ԱԷԿ-ի 350 ՄՎտ հզորությունը անմիջապես անջատվել է, ինչի հետեւանքով մի շարք խոշոր սպառողներ զրկվել են էլեկտրականությունից»,- գտնում է Ա. Մարտիրոսյանը, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան խոշոր համակարգային վթարի հետեւանքով Երեւանի կենտրոնը լուսազրկվել էր: Վթարի տարածքում տեղակայված մի շարք խոշոր ձեռնարկություններ ժամանակավորապես դադարեցրել էին իրենց գործնեությունը:

14 Июль 2006 - 12:37 AMT
Армянская Атомная электростанция сегодня утром отключена от энергосистемы Армении, никаких отклонений от норм ядерной и радиационной безопасности нет. Об этом сообщил начальник Государственной инспекции по надзору за атомной энергетикой и радиационной безопасностью (Госатомнадзор) РА Ашот Мартиросян. Он подтвердил, что действительно сегодня в энергосистеме Армении произошла крупная системная авария, после чего началось отключение электроснабжения ряда потребителей.
«Пока не установлено, действительно ли ААЭС выключилась по причине аварии, или авария произошла по причине отключения атомной станции от сети. Причины произошедшего пока окончательно не ясны, изучение ситуации продолжается», – сказал А.Мартиросян. Он подчеркнул, что никакой аварийной ситуации нет – атомная станция работала в нормальном режиме, все условия техники безопасности находятся в норме, однако в 10.23 часов сработала автоматическая система защиты и ААЭС была отключена от сети.
Говоря о причинах, глава Госатомнадзора отметил, что возможно, это произошло по причине отключения ААЭС от сети электрогенерации. «350 МВт мощности Армянской АЭС были сразу отключены от энергосистемы, поэтому начались так называемые переходные процессы, вследствие которых ряд крупных потребителей отключены от электроснабжения», – полагает А.Мартиросян, сообщает “Новости-Армения”.
Напомним, что сегодня утром в результате крупной системной аварии был обесточен центр Еревана. Ряд крупных учреждений, расположенных в зоне аварии, временно приостановили работу.