4 Փետրվար 2015 - 11:54 AMT
Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերության՝ SOCAR, հորատման վարչությունը 2015-ի հունվարին նվազեցրել է հորատման ծավալները 2014-ի նույն ցուցանիշի համեմատ 31,7 տոկոսով՝ մինչև 7,165 հազար մետր, հայտնում է «Ինտերֆաքս Ադրբեջան» գործակալությունը ընկերությունում սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
Ընդ որում հետախուզական հորատման մասնաբաժինը կազմել է 257 մ (3,7-անգամյա աճ), շահագործմանը՝ 6,908 հազար մետր (անկումը 33,7 տոկոս):
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2014-ին SOCAR հորատման ծավալները կազմել են 127,346 հազար մետր, այդ թվում հետախուզական հորատմանը՝ – 2,628 մետր, շահագործման՝ 124,718 մետր;
2015-ի հունվարին SOCAR նավթի արտահանումն ըստ ընկերության հաղորդագրության կազմել է 2121,482 հազար տոննա: Բաքու-Նովոռոսիյսկ խողովակաշարով արտահանումը կազմել է 169,507 հազար տոննա, ևս՝ 254,107 հազար տոննա տեղափոխվել է Բաքու-Սուպսա նավթամուղով, իսկ 1697,768 հազար տոննա՝ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհանով: SOCAR մարքեթինգի և տնտեսական գործողությունների վարչությունում հայտնել են նաև, որ ադրբեջանական նավթի արտահանումը 2015-ի հունվարին նվազել է 13,4 տոկոսով նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ:
2014-ին Բաքուն արտահանել է 24372,793 հազար տոննա նավթ, ընդ որում 2014-ի դեկտեմբերին արտահանումը կազմել է 2448,798 հազար տոննա, որը լավագույն ցուցանիշն է անցյալ տարվա համար: Չորրորդ եռամսյակում արտահանումը կազմել է 5691,520 հազար տոննա երրորդ եռամսյակի 6406,576 հազար տոննայի դիմաց, երկրորդ եռամսյակում արտահանվել է 6518,098 հազար տոննա, իսկ առաջին եռամսյակում՝ 4768,483 հազար տոննա:
Նավթի համաշխարհային գների անկումը Ադրբեջանի միակ խնդիրը չէ: Նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանում British Petroleum-ի կողմից կառավարվող հանքերում 2015-ից սկսած կնվազի տարեկան 2,5 տոկոսով: 2009-ից սկսած նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանի գլխավոր հանքավայրում չի համապատասխանում ակնկալվող ծավալներին, որոնք նախատեսվում էին «դարի պայմանագիրը» (Ազերի-Չիրագ-Գյունեշվլի հանքավայրի գործարկում ու Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի կառուցում) ստորագրելիս: 2009-ին նախատեսված 46,8 մլն տոննայի փոխարեն արդյունահանվել է 40,3մլն տոննա, 2010-ին՝ 40,6 մլն տոննա 42,1 մլն տոննայի փոխարեն, 2011-ին 36 մլն տոննա նախատեսված 40,2 մլն տոննայի փոխարեն: 2012 թ. անկումը հաջողվեց կայունացնել, սակայն 2013-2014 թթ. անկման միտումը շարունակվեց՝ բացասաբար ազդելով Ադրբեջանում նավթի արդյունահանման վրա ընդհանուր առմամբ:
2012-ին նավթի արդյունահանումը Ադրբեջանում նվազել է 5,3 տոկոսով՝ մինչև 42, 9 մլն տոննա, 2013-ին նոր հորատանցքերի գործարկման շնորհիվ արդյունահանումը հաջողվեց հասցնել 43,48 մլն տոննայի: 2014-ի հունվար-սեպտեմբերին Ադրբեջանում արդյունահանվել է 32,1 մլն տոննա նավթ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 38,8 մլն տոննայի դիմաց:
Երկրի արժութային ռեզերվների կրճատումը ևս կապված է նավթի գների նվազման հետ: Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի արժութային ռեզերվները 2014-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են 13 մլրդ 758,3 մլն դոլար: 2013-ի վերջում Ադրբեջանի ԿԲ արժութային ռեզերվները կազմում էին 14 մլրդ 152 մլն դոլար: Այսպիսով, 2014-ին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի ռեզերվները նվազել են 2, 78 տոկոսով: 2014-ի դեկտեմբերին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի արժութային ռեզերվները նվազել են 1 մլրդ 238 մլն դոլարով, կամ 8,26 տոկոսով:
2014-ի կեսից «սև ոսկին» կորցրեց արժեքի մոտ 50 տոկոսը, ինչը մեծ հարված էր շատ երկրների արժույթին, առաջին հերթին՝ նավթ արդյունահանող: Սակայն ադրբեջանական մանաթը դեռ կայուն է մնում, քանի որ Ադրբեջանը ծախսում է Կենտրոնական բանկի ռեզերվները փոխարժեքի պահպանման համար՝ ինտերվենցիա իրականացնելով երկրի արժութային շուկայում:
Մինչդեռ Ադրբեջանի 2015-ի բյուջեն կազմված է նավթի մեկ բարելի դիմաց 90 դոլարի հաշվարկով: Հունվարի 12-ին Brent տեսակի նավթի գինը նվազեց մեկ բարելի դիմաց 49 դոլարի շեմից: Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Ալ Վալիդ իբն Թալալը հայտարարեց, որ մեկ բարել նավթի արժեքը 100 դոլարի չի հասնի: «Նավթի շուկան գերհագեցած է: Լիբիան նույնպես չի դադարեցրել նավթի արդյունահանումը չնայած քաղաքացիական պատերազմին: Ավելին, նվազել է նավթի պահանջարկը»,-մեջբերել է նրա խոսքը Russia Today-ը:
Ադրբեջանական նավթային ոլորոտը խնդիրների ու աշխատատեղերի կրճատման շեմին է: Մասնավորապես, արդեն հաստատվել է, որ աշխատատեղերի զանգվածային կրճատումներ կիրականացնի Ադրբեջանում British Pertoleum (BP) նավթագազային ընկերությունը: Հստակ տվյալներ կրճատման ենթակա աշխատատեղերի մասին դեռ չկան:

4 Февраль 2015 - 11:10 AMT
Буровые управления компании SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана) в январе 2015 года снизили объемы бурения по сравнению с показателем аналогичного периода 2014 года на 31,7% – до 7,165 тыс. метров, сообщает агентство «Интерфакс-Азербайджан» со ссылкой на источники в компании.
При этом доля разведочного бурения составила 257 метров (рост в 3,7 раза), эксплуатационного – 6,908 тыс. метров (спад на 33,7%).
Ранее сообщалось, что в 2014 году объемы бурения SOCAR составили 127,346 тыс. метров, в том числе разведочного бурения – 2,628 тыс. метров, эксплуатационного – 124,718 тыс. метров.
В январе 2015 года экспорт нефти SOCAR по сообщению компании составил 2121,482 тыс. тонн нефти. При этом экспорт по трубопроводу Баку–Новороссийск составил 169,507 тыс. тонн, еще 254,107 тыс. тонн было транспортировано по нефтепроводу Баку–Супса, а 1697,768 тыс. тонн по трубопроводу Баку–Тбилиси–Джейхан (BTC) имени Гейдара Алиева.
В управлении маркетинга и экономических операций SOCAR также сообщили, что экспорт азербайджанской нефти в январе 2015 года снизился на 13,4% к декабрю прошлого года.
В 2014 году экспорт азербайджанской нефти составлял 24372,793 тыс. тонн, включая 932,155 тыс. тонн по Баку–Новороссийск, 2957,390 тыс. тонн по Баку–Супса и 20483,248 тыс. тонн по BTC. В декабре 2014 года было экспортировано 2448,798 тыс. тонн нефти (лучший за прошлый год показатель). В четвёртом квартале экспорт составил 5691,520 тыс. тонн против 6406,576 тыс. тонн в третьем, 6518,098 тыс. тонн во втором и 4768,483 тыс. тонн в первом квартале 2014 года.
Ранее также сообщалось, что падение цен на нефть привело к резкому сокращению валютных резервов Азербайджана. Так, на конец 2013 года валютные резервы ЦБА составляли $14,152 млрд. Таким образом, в 2014 году валютные резервы Центробанка снизились на 2,78%, сообщал Центральный банк Азербайджана.
При этом, только за декабрь 2014 года валютные резервы ЦБА сократились на $1,238 млрд или на 8,26%. Сокращение валютных резервов страны может быть связано со снижением цен на нефть. С середины 2014 года «черное золото» потеряло около 50% стоимости, что сильно ударило по валютам многих стран, в первую очередь – нефтедобывающших. Однако азербайджанский манат пока остается стабильным, так как Азербайджан тратит резервы Центрального банка на его поддержание, осуществляя интервенции на валютном рынке страны.
Бюджет Азербайджана на 2015 год сверстан из рассчета цена $90 за баррель. 12 января 2015 года нефть марки Brent падала ниже $49 за баррель. Принц Саудовской Аравии Аль-Валид ибн Талал заявил, что стоимость барреля нефти до $100 не возрастёт.
«Существующий рынок нефти перенасыщен. В настоящее время Ирак производит большое количество чёрного золота, Ливия также не прекратила производство нефти, несмотря на гражданскую войну в стране. Более того, спрос на нефтяные углеводороды упал», — заявлял Талал.