ՆԱՏՕ-ի Արձագանքման ուժերի քանակը կհասնի 30.000-ի, դրանց կազմում առաջնային արձագանքման խմբինը՝ 5.000-ի: Այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը:
«Արձագանքման զորքերը կընդլայնվեն: Այժմ քանակը 13 հազար է: Հուսով եմ, որ նախարարները կորոշեն հասցնել դրանք 30 հազարի»,- հաղորդել է Ստոլտենբերգը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների նիստից առաջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Ես ուզում եմ նշել, որ բոլոր որոշումները, որ կկայացնեն դաշինքի պաշտպանության նախարարներն արձագանքման ուժերի կազմի մասին, բացառապես պաշտպանական բնույթ են կրում և ՆԱՏՕ-ի արձագանքը կլինեն Ռուսաստանի գործողություններին Ղրիմում և Ուկրաինայում»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
ՆԱՏՕ-ն առճակատման մեջ չէ Ռուսաստանի հետ, ասել է Ստոլտենբերգը:
Հունվարի 31-ին Ստոլտենբերգը ֆրանսիական Le Figaro-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ հակասություններ չունի ՌԴ հետ և «պատերազմական վիճակում չէ» իր արևելյան հարևանի հետ:
Անդրադառնալով դաշինքի և Մոսկվայի հարաբերություններին՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ «ՆԱՏՕ-ն դիմակայություն չի ցանկանում Ռուսաստանի հետ, սակայն համագործակցությունը պետք է հիմնված լինի վստահության, միջազգային պարտավորություններն ու սահմանները հարգելու վրա»:
Նա նշել է նաև, որ Ռուսաստանը չպետք է իրեն համարի Արևմուտքի ագրեսիվ գործողությունների զոհը: «Մենք բացառապես պաշտպանական նպատակներ ունենք»,-ասել է նա:
Մինչդեռ ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինը ուկրաինական բանակն անվանել էր ՆԱՏՕ-ի լեգիոն, որը ոչ թե Ուկրաինայի ազգային շահերից ելնելով է գործում, այլ նպատակ ունի Ռուսաստանի աշխահաքաղաքական զսպման դեր կատարել:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր հերթին բացահայտ խոստովանեց ԱՄՆ դերը 2014-ի փետրվարին Ուկրաինայում տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման մեջ: Այդ խոստովանությունը հնչել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի CNN-ին տված հարցազրույցում: «Մենք որպես միջնորդ հանդես եկանք Ուկրաինայում իշխանության փոխանցման հարցում»,-ասել է Օբաման:
Վերջերս ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն Թբիլիսիում հայտարարեց, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը մոտակա ժամանակահատվածում ակտիվ խորհրդակցություններ է սկսելու Վրաստանում ուսումնական միավորված կենտրոն բացելու շուրջ։ Նա հավելել է, թե ուսումնական կենտրոնում վերապատրաստում են անցնելու ոչ միայն վրացի զինծառայողներ։
«Առաջին հերթին, պետք է հստակեցվի ոչ միայն կենտրոնի տեղակայման վայրը, այլև դրա առաջադրանքները, առաքելությունն ու նպատակները` ինչպես այն դարձնել առավել արդյունավետ, քանի որ այնտեղ վերապատրաստվելու են ոչ միայն վրացի զինծառայողներ, այլև դաշինքին անդամ պետությունների զինված ուժերի ներկայացուցիչներ», – ասել է Վերշբոուն:

5 Февраль 2015 - 10:07 AMT
НАТО увеличит численность Сил реагирования альянса с 13 до 30 тысяч человек, а группа повышенной готовности в их составе будет состоять из 5 тысяч человек, передает РИА Новости.
«Это усиление наших Сил реагирования. Нынешний размер 13 тысяч. Я рассчитываю, что министры примут решение о силе в размере около 30 тысяч», — заявил генсек альянса Йенс Столтенберг перед заседанием глав Минобороны стран-членов НАТО.
По словам генсека альянса, все решения, которые примут министры, являются исключительно оборонительными и станут реакцией на действия РФ в Крыму и на Украине.
31 января Столтенберг заявил в интервью французской газете Le Figaro, что альянс не ищет противостояния с Россией и не находится с восточным соседом «в состоянии войны».
Говоря о состоянии отношений между альянсом и Москвой, генсек НАТО отрицательно ответил на вопрос французских журналистов о том, находится ли Запад «в состоянии войны против России». «Нет, НАТО не ищет противостояния с Россией, – сказал Столтенберг. – Однако сотрудничество должно опираться на доверие, уважение международных обязательств и границ».
Кроме того, уверяет генсек НАТО, Россия не должна чувствовать себя жертвой агрессивных намерений Запада. «То, что мы делаем, имеет оборонительную природу», – заверил Столтенберг.
Ранее президент РФ Владимир Путин назвал украинскую армию натовским легионом, который преследует не национальные интересы Украины, а намерен достичь геополитических целей сдерживания России.
В соответствии с Договором 1949 года главной задачей НАТО является защита свободы и безопасности его государств-членов политическими и военными средствами. НАТО гарантирует защиту общих ценностей союзников — демократии, свободы личности, верховенства права и мирного разрешения споров, а также способствует распространению этих ценностей во всем Евроатлантическом регионе. НАТО служит форумом для совместных консультаций стран Северной Америки и Европы по вопросам безопасности, вызывающим общую озабоченность, и для совместных действий, направленных на их решение.
Целью организации является обеспечение коллективной безопасности своих членов в Евроатлантическом регионе, нападение на одного из членов организации рассматривается как нападение на союз в целом. Согласно уставу НАТО, она открыта для вступления новых членов, способных развивать принципы договора и вносить свой вклад в коллективную безопасность.