Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հայտարարել է իր տարածքում ռուսական ավիացիոն և ռազմածովային ռազմակայաններ տեղակայելոի պատրաստակամության մասին, հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը Կիպրոսի ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Երկու պետությունների ռազմական գործակցության մասին պայմանագիրը պետք ստորագրվի Կիպրոսի նախագահի փետրվարի 25-ին Մոսկվա կատարելիք այցի ժամանակ:
«Կա հին (հավանության արժանացած) համաձայնագիր, որը պետք է կյանքի կոչվի ինչպես որ կա: Միևնույն ժամանակ կտրամադրվեն որոշ լրացուցիչ ծառայություններ, ինչպես մենք դա անում ենք մյուս երկրների, օրինակ, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի դեպքում»,-ասել է Անաստասիադիսը:
Ենթադրվում է, որ Ռուսաստանի ՌՕՈւ-ն կօգտագործի «Անդրեաս Պապանդրեու» ավիաբազան, որը համատեղված է Պաֆոս քաղաքի միջազգային օդանավակայանի հետ կղզու հարավ-արևմուտքում, բրիտանական ՌՕՈւ «Ակրոտիրի» ավիաբազայից 50 կմ հեռավորության վրա, գրում է Lenta.ru-ն:
Ռուսաստանի ՌԾՈւ-ն հնարավորություն կունենա օգտագործել Լիմասոլի ռազմակայանը:
«Կիպրոսն ու Ռուսաստանը ավանդաբար լավ հարաբերություններ ունեն և դա ենթակա չէ փոփոխության»,-ասել է Անաստասիադիսը:
Կիպրոսում ռազմակայան ունենալու հարցում Ռուսաստանի շահագրգռվածության մասին Կիպրոսի լրատվական գործակալությանը տարեսկզբին հայտարարել էր Ստանիսլավ Օսադչին: Նա նշեց, որ «այս պահին ԱԳՆ նպատակն է երկկողմ համաձայնագիր պատրաստել, որը կստորագրվի Անաստասիադիսի Մոսկվա այցի ժամանակ»
Անցյալ տարի ռուս զինծառայողներին հնարավորություն տրվեց օգտվել Կիպրոսի ավիաբազայից և Լիամսոլի գլխավոր նավահանգստից, հայտնում է cyprusrussianbusiness.com-ը: 2014-ի հունվարին Կիպրոսի ՊՆ-ն հայտարարեց, որ «Անդրեաս Պապանդրեու» ավիաբազան հնարավոր կլինի օգտագործել միայն անհետաձգելի օգնություն ցուցաբերելու և հումանիտար նպատակներով: :

9 Февраль 2015 - 06:36 AMT
Президент Кипра Никос Анастазиадис заявил о готовности разместить на своей территории российские авиационные и военно-морские базы, сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на кипрские СМИ.
Договор о военном сотрудничестве двух государств должен быть подписан во время визита главы Кипра в Москву 25 февраля 2015 года.
«Есть старое (оборонное) соглашение, которое должно быть возобновлено так как есть. В то же время, будут предоставлены некоторые дополнительные услуги точно так же, как мы это делаем с другими странами, например, с Францией и Германией», — сказал Анастазиадис.
Предполагается, что ВВС России будут использовать авиабазу «Андреас Папандреу», совмещенную с международным аэропортом города Пафос на юго-западе острова, в 50 километрах от авиабазы британских королевских ВВС «Акротири», пишет Lenta.ru.
ВМФ России получит возможность на постоянной основе использовать базу Лимасол.
«Кипр и Россия традиционно поддерживают хорошие отношения, и это не подвержено изменениям», — сказал Анастазиадис.
О заинтересованности России в размещении военной базы на Кипре в начале года Кипрскому агентству новостей заявлял посол России на острове Станислав Осадчий. Тогда он подчеркнул, что «в настоящий момент задача МИД — подготовить двусторонние соглашения, которые будут подписаны в ходе визита Анастазиадиса в Москву».
В прошлом году российским военным была предоставлена возможность в полной мере использовать кипрскую авиабазу и главный порт в Лимассоле, сообщает cyprusrussianbusiness.com. В январе 2014 года Министерство обороны Кипра заявило, что использование авиабазы «Андреас Папандреу» возможно только для оказания неотложной помощи и участия в гуманитарных миссиях.