9 Փետրվար 2015 - 10:02 AMT
Տնտեսագետները գործազրկության կտրուկ աճ են կանխատեսում Ադրբեջանում ընթացիկ տարում: 2015-ի հունվարից գործազրկությունն Ադրբեջանում աճում է: Այս ամենը մի քանի մասշտաբային ենթակառուցվածքային նախագծերի դադարեցման, զանգվածային կրճատումների, լրացուցիչ վարձատրությունների համակարգի վերացման, շատ պետհաստատություններում աշխատավարձերի փաթեթային համակարգի հետևանք է: Ստեղծված իրավիճակում Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է կամ միջոցներ ներգրավի ոսկու և արտարժույթի ռեզերվներից, կատարելու համար սոցծրագրերով ստանձնած պարտավորությունները, կամ՝ կտրուկ կրճատի ծախսերը: Սակայն, ամեն դեպքում, տարին ծանր է լինելու, գրում է Haqqin.az-ը:
Ըստ հայտնի տնտեսագետ, Ադրբեջանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Օքտայ Ախվերդիևի, նույնիսկ 90 դոլարի սահմանում նավթի գների դեպքում, բյուջեի պակասուրդը ակնկալվում էր 1,6 մլրդ դոլարի սահմանում, իսկ առկա գների պայմաններում Ադրբեջանի բյուջեն կարող է կորցնել մոտ 4 մլրդ դոլար: Դրա հետևանքով կաճի նաև գործազուրկների թիվը: «Ես չեմ բացառում հետագա կրճատումները, որոշ պետընկերությունների և պետական կոմիտեների ոչնչացումը: Ուստի գործազուրկների թիվը կարող է աճել»,-ասել է Ախվերդիևը՝ կարծելով, որ կառավարությունն արդեն այժմ պետք է հատուկ ծրագիր մշակի այդ ուղղությամբ:
Ըստ նրա, շատերը ստիպված կլինեն փոխել աշխատավայրը, գուցե նաև մասնագիտությունը՝ հարմարվելով աշխատաշուկային: Ամենից ծանր կլինի արտադրության ոլորտում, որտեղ տեխնոլոգիաների ու նյութական բազայի մեծ մասը ժառանգվել է խորհրդային ժամանակներից:
«Թուրան» գործակալության տնօրեն Մեհման Ալիևն իր հերթին հիշեցնում է, որ ԱՄՀ-ն ու Ասիական բանկը դեռ 2008-ին կանխատեսել էին ճգնաժամն ադրբեջանական տնտեսության մեջ 2015-ին:
«Դա կառուցվածքային ճգնաժամ է: Չէ որ շատ մեծ է նավթի մասնաբաժինը երկրի բյուջեում: Ուստի բոլորի համար ճգնաժամը սպասելի էր, բայց կառավարությունը չգիտես ինչու չի ցանկանում դա տեսնել»,-իր կարծիքն է հայտնել հայտնի լրագրողը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի ԿԲ արժութային ռեզերվները 2015-ի հունվարին նվազել են 1,077 մլրդ դոլարով՝ կազմելով 12,68 մլրդ դոլար:
Կանոնակարգողը բացատրել է նման բարձր դինամիկան ազգային արժույթի՝ մանաթի կայունության ապահովմամբ: ԿԲ-ն դեկտեմբերին վաճառել է մոտ 1,13 մլրդ դոլար ազգային արժույթի պահպանման համար: Դա տեղի ունեցավ, ինչպես ասել են Ադրբեջանի ԿԲ-ում, Ռուսաստանում և մյուս հետխորհրդային երկրներում արժեզրկման ալիքից հետո:
Ադրբեջանի ԿԲ արժութային ռեզերվները նվազում են արդեն 6 ամիս շարունակ, որի պատճառը մանաթի կայուն փոխարժեքի պահպանումն է, հայտնել են ԶԼՄ-ները, հավելելով, որ մեկ ամիս առաջ ԿԲ արժութային ռեզերվները կազմել են 13,758 դոլար, ընդհանուր առմամբ 2014-ին նվազելով 2,78 տոկոսով:
«Ինչպես երևում է բերված ցուցանիշներից, ԿԲ արտարժույթի ռեզերվները գնալով պակասում են: Նախկինում թվում էր, թե ԿԲ արժույթի պաշարները բավականին մեծ են, դեռ երկար ժամանակ կբավարարեն ծանր ժամանակներում: Ընդ որում մարդկանց հետաքրքրում էր միայն մի բան՝ քանի ամիս կբավարարեն դրանք, ապահովելու համար ներկրումը նավթի գների հետագա անկման պայմաններում: Սակայն, պարզվում է, որ ԿԲ արժութային ռեզերվները կարող են և չբավականացնել դրա համար: Իսկ պատճառը շատ պարզ է՝ եթե ԿԲ-ն ամեն ամիս մեկ միլիարդ դոլար ստիպված լինի վաճառել մանաթի փոխարժեքը պահպանելու համար, ապա շուտով արտարժույթի պաշարները կսպառվեն: Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ բանկը ստիպված է արժույթով վճարել նաև մի շարք այլ գործողությունների համար, նրա արժութային պաշարները կարող են չբավականացնել նույնիսկ մինչև տարեվերջ»,-կանխատեսում է պորտալը:

Экономисты прогнозируют резкий скачок безработицы в Азербайджане в 2015 году.
С января 2015-го безработица в Азербайджане перешла к росту. Все это результат приостановки нескольких масштабных инфраструктурных проектов, начала массовых сокращений, ликвидации системы дополнительной оплаты, отмены во многих госучреждениях пакетной системы выдачи зарплат.
В сложившейся ситуации правительству Азербайджана необходимо или привлекать средства из золотовалютных резервов, чтобы выполнять обязательства по реализации социальных программ, или резко сокращать намеченные расходы. Впрочем, при любом раскладе, год будет тяжелым, пишет Haqqin.az.
По прогнозам известного экономиста, экс-замминистра экономики Азербайджана Октая Ахвердиева, даже при ценах на нефть в 90 долларов дефицит бюджета ожидался в размере 1,6 млрд. долларов, а при нынешних ценах бюджет Азербайджана может потерять 4 млрд.. И в связи с таким кризисом безработица в стране может резко подскочить. «Я не исключаю дальнейших сокращений, ликвидации некоторых госкомпаний и госкомитетов. Поэтому число безработных может заметно вырасти», – говорит О.Ахвердиев, полагая, что правительство уже сейчас должно разработать специальную программу в этом направлении.
По его мнению, многим в стране в ближайшем будущем придется менять и место работы, а может и профессию, подстраиваясь под изменяющийся рынок труда. Тяжелее всего будет с производством, где большая часть технологий и материальной базы унаследована с советских времен.
В свою очередь директор информагентства «Туран» Мехман Алиев напоминает, что МВФ и Азиатский банк еще в 2008 году прогнозировали кризис в азербайджанской экономике, который может начаться в 2015-м.
«Это структурный кризис. Уж очень велика доля нефти в бюджете страны. Поэтому все ожидали начала кризиса, вот только правительство почему-то не хотело этого видеть», – высказывает свое мнение известный журналист.
Ранее сообщалост о том, что валютные резервы Центрального банка Азербайджана уменьшились в январе 2015 года на 1,077 млрд. долларов и составили 12,68 млрд. долларов.
Регулятор объяснил столь высокую динамику поддержкой стабильности национальной валюты – маната. В декабре прошлого года Центральный банк экспортирующей нефть прикаспийской страны продал около 1,13 млрд. долларов ради поддержки национальной валюты. Это произошло, как отметили в ЦБ Азербайджана, после волны девальваций в России и других бывших советских республиках.
Валютные резервы ЦБ Азербайджана снижаются шестой месяц подряд, причиной чего является удержание стабильного курса маната, передавали СМИ, добавляя, что месяцем ранее валютные резервы ЦБ составляли 13,758 млрд. долларов, в целом за 2014 год снизившись на 2,78 процента. И это еще при том, что Азербайджан меньше других стран региона пострадал от разрастающегося экономического кризиса в соседней России, поскольку меньше зависит от торговли с ней.
«Как видно из приведенных показателей, валютные резервы Центробанка тают на глазах. Ранее казалось, что запасов валюты ЦБ достаточно много, и их хватит в худые времена надолго. Причем обыватель при этом даже не думал о валютной интервенции Центробанка, его беспокоит лишь одна мысль: на сколько месяцев их хватит, чтобы обеспечивать импорт при дальнейшем обвале цен на нефть. Но оказывается, валютные резервы ЦБ могут и не дотянуть до такой крайней черты. Причина – банальна. Если Центробанк каждый месяц будет выбрасывать на поддержку курса маната по миллиарду долларов, вскоре валюты у него не окажется. А если учесть, что банку приходится расплачиваться валютой и по ряду других операций, то его валютных запасов может не хватить даже до конца года», – прогнозировал портал.