Չինաստանը մտադիր է ապագայում առևտրի ազատ գոտի ստեղծել Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Այդ մասին հայտարարել է Պեկինում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Դենիսովը:
Ըստ դիվանագետի, նախկինում չինացի գործընկերները զգուշավոր էին այդ հարցում, սակայն այժմ համոզվել են, որ գործակցությունը հեռանկարային է ոչ միայն առանձին երկրների՝ Ղազախստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Հայաստանի, հեռանկարում նաև Ղրղզստանի, այլ նաև ամբողջ միավորման հետ:
Ինչպես նշել է դեսպանը, Առևտրի ազատ գոտու ստեղծումը Չինաստանի հետ թեև ոչ հեռավոր, սակայն ապագայի հարց է, բայց հարցը օրակարգում է: «Գործակցության մեխանիզմների կցման մասին խոսք է գնում արդեն այժմ»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
ԵՏՄ հիմնական գործընկերների, մասնավորապես Չինաստանի հետ առևտրատնտեսական գործակցության գերակա ուղղությունները քննարկվել են Մոսկվայում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի առաջին նիստում: Դեկտեմբերի վերջում ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնեց, որ մոտ 40 երկիր ու միավորում շահագրգռված է ԵՏՄ հետ ազատ առևտրի գոտիներ ստեղծելու հարցում:
Ավելի ուշ, Ղազախստանի փոխնախարար Թիմուր Ժակսիլիկովը հայտարարեց, որ բանակցություններ են ընթանում Նոր Զելանդիայի, Թուրքիայի, Հնդկաստանի, Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ:
Հայաստանը ԵՏՄ լիիրավ անդամ դարձավ 2015-ի հունվարի 2-ից:
Պայմանագրով նախատեսվում է 1-8 տարի տարի Հայատանի և ԵՏՄ մաքսային տոկոսադրույքների ներդաշնակեցման համար, 12-60 ամիս՝ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերի ընդունման, 3 տարի՝ մտավոր սեփականության օբեյկտենրի իրավունքների պահպանության ու պաշտպանության հարցերի կարգավորման համար: Անցումային շրջանում ԵՏՄճ-ն իրավունք ունի որոշելու Հայաստանի տարածք իր ապրանքների ներմուծման հատուկ կարգը: Պայմանագրով նախատեսվում են նաև աօրանքների տեղափոխման առանձնահատկությունները օտար պետությունների տարածքով:

9 Февраль 2015 - 11:18 AMT
Китай убедился в перспективности сотрудничества с ЕАЭС и собирается создавать зону свободной торговли
Китай планирует создать в будущем зону свободной торговли с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). Об этом заявил посол России в Пекине Андрей Денисов.
По словам дипломата, раньше китайские партнеры относились к организации с осторожностью, однако сейчас они убедились в перспективности сотрудничества не только с отдельными странами – Казахстаном, Белоруссией, Россией, Арменией, в перспективе с Киргизией, – а с объединением как таковым.
Как отметил посол, создание ЗСТ с Китаем – дело недалекого, но будущего, однако этот вопрос стоит на повестке дня. «О стыковке механизмов сотрудничества речь идет уже сейчас», – отметил он, сообщает РИА Новости.
Приоритетные направления торгово-экономического сотрудничества с основными партнерами ЕАЭС, в частности с Китаем были рассмотрены на первом заседании Евразийского межправительственного совета в Москве.
Позже вице-министр экономики Казахстана Тимур Жаксылыков заявил, что переговоры ведутся со странами ЕАСТ – Европейской Ассоциации свободной торговли, с Новой Зеландией, Турцией, Индией. Также почти 10 стран Латинской Америки проявили интерес к экономическому сотрудничеству с ЕАЭС.