ԱՄՆ և Գերմանիայի միջև «կարող են գոյություն ունենալ մարտավարական տարաձայնություններ որոշ ասպեկտներում»՝ Ուկրաինայի իրադարձություններին մոտեցումների առումով: Այս իրողությունն ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Անգելա Մերկելի հետ բանակցությունների ավարտին Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ntv.ru-ն:
Երկու առաջնորդները նշել են, որ անկախ տարաձայնություններից, ԱՄՆ ու Գերմանիայի միասնական մոտեցումներն ուկրաինական ճգնաժամի հանգուցալուծման վերաբերյալ պահպանվում են: Օբաման և Մերկելը ցանկանում են կարգավորել հակամարտությունն Ուկրաինայում դիվանագիտական ճանապարհով, սակայն մտադիր են պահպանել ճնշումը Ռուսաստանի հանդեպ:
Ըստ ԱՄՆ նախագահի, «Ռուսաստանի մեկուսացումը ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական առումով միայն կսաստկանա»:
Վաշինգտոնի և Բեռլինի տարաձայնությունները հիմնականում վերաբերվում են Կիևին զենք մատակարարելուն: Եվրոպան դեմ է դրան: Ինչ վերաբերում է Օբամային, ապա նա այդ հարցում դեռ չի կողմնորոշվել: Եվ դա արդեն լավ նշան են համարում, այստեղ կա նաև Անգելա Մերկելի ազդեցությունը:
Գերմանիայի կանցլերն ԱՄՆ է ժամանել փետրվարի 9-ին Օբամայի հետ անձնական հանդիպման ժամանակ պնդելու համար ուկրաինական ճգնաժամի դիվանագիտական կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Մամուլի ասուլիսում Օբաման և Մերկելը հայտարարեցին, որ պայմանավորվել են պահպանել հակառուսական պատժամիջոցները, ինչպես նաև խստացնել դրանք, եթե Մոսկվան չփոխի իր քաղաքականությունը: ԱՄՆ նախագահը նաև սպառնացել է Ռուսաստանին քաղաքական և տնտեսական իրավիճակի վատթարացմամբ, եթե չկատարվեն Մինսկում ստանձած պարտավորությունները, հայտնում է /russian.rt.com-ը:
Օբաման հայտարարել է, որ Ամերիկային հզոր Ռուսաստան է պետք և Վաշինգտոնը ուղիներ չի փնտրում այդ երկիրը կործանելու համար: Միայն «ուժեղ և բարգավաճ Ռուսաստանը» կարող է գործընկեր լինել գլոբալ մարտահրավերներին հակազդելու գործում:
ԱՄՆ-ն կշարունակի ֆինանսական աջակցությունն Ուկրաինային բարեփոխումների անցկացման համար: Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարեց, որ Կիևին լրացուցիչ կհատկացվի ևս 1 մլրդ դոլար:

10 Февраль 2015 - 07:45 AMT
Совместная пресс-конференция президента США Барака Обамы и канцлера ФРГ Ангелы Меркель прошла 9 февраля в Вашингтоне. Значительная часть общения двух лидеров с прессой была посвящена урегулированию кризиса на востоке Украины и взаимоотношениям Запада с Россией, передает Russia Today.
Канцлер Германии прилетела в США в понедельник, чтобы в личном разговоре с Обамой настоять на дипломатическом разрешении украинского кризиса.
Между США и Германией «могут существовать тактические разногласия в некоторых аспектах» подхода к событиям на Украине. Такое положение дел Барак Обама признал на пресс-конференции по итогам переговоров с Ангелой Меркель.
Разногласия Вашингтона и Берлина касаются, прежде всего, поставок оружия Киеву — Европа выступает против. Что касается Обамы, то он по этому вопросу еще не определился. И это уже считают хорошим знаком, на который все же повлияла Ангела Меркель.
Впрочем, оба лидера подчеркнули, что вне зависимости от каких-либо разногласий единство в подходе к решению украинского кризиса у США и Германии сохраняется. Обама и Меркель хотят урегулировать конфликт на Украине дипломатическим путем, но намерены сохранять нажим на Россию, передает ТАСС .
По словам президента США, «изоляция России как в политическом, так и в экономическом отношении будет только усиливаться».
Обама и Меркель заявили журналистам, что договорились сохранить действие антироссийских санкций, а также ужесточить их в том случае, если Москва не изменит свой курс. Американский лидер также пригрозил России ухудшением политической и экономической обстановки в случае невыполнения обязательств по минским соглашениям.
При этом Барак Обама заявил, что Америке нужна сильная Россия, и Вашингтон не ищет возможности привести её к краху. Только «сильная и процветающая» Россия может быть партнёром в противодействии глобальным вызовам, указал президент США.
Оба лидера заявили, что работают над поиском дипломатического решения конфликта на востоке Украины. По словам Меркель, этот кризис не может быть разрешён военным путём. При этом Барак Обама заявил, что пока не принял окончательного решения по вопросу поставок вооружений на Украину. По его словам, на такой шаг Вашингтон пойдёт в случае провала дипломатических усилий.
Также Америка намерена продолжать оказывать финансовую помощь Украине для проведения реформ. Ранее госсекретарь США Джон Керри заявлял, что киевским властям будет дополнительно выделен ещё один миллиард долларов финансовой помощи.