11 Փետրվար 2015 - 08:13 AMT
Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշել է բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 1.0 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 10.5 տոկոս:
2015 թվականի հունվարին արձանագրվել է 2.5 տոկոս գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը հունվարի վերջին կազմել է 4.3 տոկոս՝ մոտ գտնվելով նպատակային ցուցանիշին, ասվում է ԿԲ հաղորդագրության մեջ: «Խորհուրդը կարծում է, որ առաջիկա ամիսներին 12-ամսյա գնաճը փոքր-ինչ կավելանա՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցածր բազայի հետևանքով, որից հետո կրկին կմոտենա նպատակային ցուցանիշին»:
«Խորհուրդն արձանագրում է, որ 2015 թվականի ընթացքում արտաքին հատվածում դիտվել է ԱՄՆ տնտեսական աճի տեմպերի արագացում, որին զուգահեռ ձևավորվել են տոկոսադրույքների բարձրացման սպասումներ` նպաստելով ԱՄՆ դոլարի արժևորմանը և հումքային ու պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում գների նվազմանը: Այս դրսևորումները հանգեցրել են զարգացող երկրներում ներդրումների ռիսկերի ավելացմանը, որն էլ պատճառ է դարձել զարգացող երկրների արժութային շուկաներում արձանագրված բարձր տատանողականության, տոկոսադրույքների աճի և տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղման»:
«Խորհուրդը գնահատում է, որ նախորդ տարվա վերջին վերոնշյալ զարգացումներով և տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական իրավիճակով պայմանավորված Հայաստանի ֆինանսական և ապրանքային շուկաներում տեղի ունեցած դրսևորումներն աստիճանաբար չեզոքանում են: Նման պայմաններում Կենտրոնական բանկի խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել շուկայական կարճաժամկետ տոկոսադրույքները, որոնք ներկայումս ձևավորվել են լոմբարդային ռեպո տոկոսադրույքի շրջանակներում, լոմբարդային ռեպո տոկոսադրույքը նվազեցնելով 2.5 տոկոսային կետով՝ մինչև 14.5 տոկոս:
«Բնականոն իրավիճակին վերադառնալուն զուգահեռ շուկայական կարճաժամկետ տոկոսադրույքները կնվազեն՝ մոտենալով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքին, որը բարձրացվել է մինչև 10.5 տոկոս՝ արտացոլելով զարգացող երկրներում ներդրումների ռիսկերի և տոկոսադրույքների աճի միտումները ավելի երկարաժամկետ հատվածում»:
«ԿԲ խորհուրդը համակարծիք է, որ նշված գործողությունները կկրճատեն ԿԲ քաղաքականության և շուկայական կարճաժամկետ տոկոսադրույքների միջև ձևավորված տարբերությունը՝ նպաստելով ֆինանսական շուկայում իրավիճակի կայունացմանը և ապահովելով գնաճի նպատակի իրագործումը միջնաժամկետ հատվածում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Վերջին անգամ Կենտրոնական բանկը փոխել էր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը հունվարի 22-ի արտահերթ նիստում՝ բարձրացնելով 8,5 տոկոսից մինչև 9,5 տոկոս:
Մինչ այդ 2014-ի դեկտեմբերի 23-ին ԿԲ-ն նաև բարձրացրել էր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 1,75 կետով՝ մինչև 8,5 տոկոս:

11 Февраль 2015 - 07:41 AMT
Совет Центрального банка Армении на сегодняшнем заседании повысил ставку рефинансирования на 1 процентный пункт, установив ее на уровне в 10,5%, передает пресс-служба ЦБ.
Согласно распространенному Центробанком сообщению по итогам заседания, в январе 2015 года зафиксирована инфляция в 2,5%, в условиях которой 12-месячная инфляция на конец января достигла 4,3%, находясь вблизи уровня целевого показателя.
Совет считает, что в ближайшие месяцы 12-месячная инфляция несколько вырастет вследствие низкого базового показателя минувшего года, после чего вновь приблизится к целевому уровню.
В сообщении отмечается, что в течение 2015 года во внешнем секторе наблюдалось ускорение темпов роста экономики США, параллельно с которым формировались ожидания повышения процентных ставок, содействуя ревальвации доллара США и снижению цен на мировых продовольственных и сырьевых рынках. Это привело к увеличению инвестиционных рисков в развивающихся странах, что, в свою очередь, стало причиной высокой волатильности, зафиксированной на валютных рынках развивающихся стран, росту процентных ставок и замедлению экономического роста.
Совет считает, что обусловленные данными процессами и геополитической ситуацией в регионе проявления, зафиксированные в конце прошлого года на финансовом и товарных рынках Армении, постепенно нейтрализуются.
В данных условиях Совет Центрального банка считает целесообразным понизить краткосрочные рыночные ставки, которые в настоящее время сформированы в рамках ставки ломбардного репо, снизив процентную ставку ломбардного репо на 2,5 п.п. до 14,5%.
«Параллельно с возвращением к естественной ситуации, краткосрочные рыночные ставки снизятся, приблизившись к ставке рефинансирования, которая была повышена до 10,5%, отражая тенденции роста инвестиционных рисков и увеличения ставок в развивающихся странах в более долгосрочном периоде», – отмечается в сообщении.
Совет ЦБ считает также, что указанные меры сократят разницу между политикой Центробанка и краткосрочными рыночными ставками, что поспособствует стабилизации ситуации на финансовом рынке и обеспечит реализацию целевого показателя инфляции в среднесрочном периоде, передает Armenia Today.
Последний раз Центробанк Армении изменял ставку рефинансирования на внеочередном заседании 22 января, повысив ее с 8,5% до 9,5%.
До того, 23 декабря 2014 года Центральный банк Армении также повысил ставку рефинансирования на 1,75 пункта – до 8,50%.