11 Փետրվար 2015 - 08:03 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ քննարկել են իրավիճակն Ուկրաինայի հարավ-արևելքում, հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցն ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ: Ուշադրության կենտրոնում իրավիճակն էր Ուկրաինայում և այդ երկրում սուր ճգնաժամի կարգավորմանն ուղղված խնդիրները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է նաև, որ հեռախոսազրույցի ժամանակ Պուտինը գնահատական է տվել Ուկրիանայում հարավ-արևելքում ստեղծված իրավիճակին, շեշտը դնելով ՌԴ վերջին առաջարկների վրա, մասնավորապես, փետրվարի 11-ին Մինսկում կայանալիք «նորմանդական քառյակի» բարձր մակարդակով հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Փետրվարի 10-ին Մինսկում տեղի ունեցավ Ուկրաինայի գծով շփման խմբի նիստը, որից կախված էր Բելառուսի մայրաքաղաքում նախատեսվող «նորմանդական քառյակի» (ՌԴ, Գերմանիա, Ֆրասնսիա, Ուկրաինա) հանդիպումը: Հարկավոր էր համաձայնեցնել մի շարք սկզբունքային հարցեր, իսկ բովանդակային մասը պետք է ապահովի շփման խմբի աշխատանքը:
Մինչդեռ մարտական գործողությունները Դոնբասում նոր թափ են առել այն բանից հետո, երբ ուկրաինացի ուժայինները, օգտվելով հրադադարից և ուժեր կուտակելով հարավ-արևելքում, սկսեցին գրոհել աշխարհազորայինների դիրքերը: Ուկրաինայի Գլխավոր շտաբում հայտարարեցին, որ «ուկրաինական բանակը բավարար ուժ ու միջոցներ ունի վերջնական հարված հասցնելու համար»: Ընդ որում Գլխավոր շտաբի պետ Վիկտոր Մուժենկոն խոստովանեց, որ երկրի տարածքում ռուսական բանակի ստորաբաժանումներ չկան:
Ուժայինների և աշխարհազորայինների դիմակայության ամենաթեժ կետերից մեկը Դեբալցևոն է, որտեղ շրջափակման մեջ է հայտնվել ուկրաինացի զինվորականների խոշոր խմբավորում:
Փետրվարի 5-ին Կիևում տեղի ունեցան Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի բանակցությունները ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Այնտեղից Մերկելն ու Օլանդը մեկնեցին Մոսկվա, որտեղ քննարկեցին ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման ուղիները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Երկու դեպքում էլ բանակցություններն անցել են մամուլի համար փակ դռների ետևում, իսկ հանդիպման ավարտին մասնակիցները հայտարարություններ չեն արել:

В ходе телефонных переговоров глав России и США была подчеркнута необходимость скорейшего прекращения кровопролития, обеспечения законных прав и интересов жителей всех без исключения регионов Украины.
По инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с президентом Соединённых Штатов Америки Бараком Обамой. В центре внимания была ситуация на Украине и задачи по обеспечению мирного урегулирования острого кризис, сообщает пресс-служба Кремля.
В сообщении отмечается, что в ходе разговора Путин дал развернутую оценку обстановки на юго-востоке Украины с акцентом на последние российские предложения, обсуждаемые, в частности, в контексте подготовки к планируемому проведению 11 февраля в Минске встречи на высшем уровне в «нормандском формате».
Во вторник, 10 февраля, в Минске проходило заседание контактной группы по Украине, от которого зависит, состоится ли в белорусской столице 11 февраля встреча лидеров «нормандской четверки», куда входят Россия, Германия, Франция и Украина. Для проведения саммита должен быть согласован ряд принципиальных позиций, а содержательное его наполнение должна обеспечить работа контактной группы.
Власти Украины начали в апреле 2014 года в Донбассе силовую операцию против недовольных произошедшим в минувшем феврале госпереворотом жителей региона. По последним данным ООН, жертвами конфликта стали более 5,3 тысячи мирных жителей.
Ситуация в Донбассе резко обострилась в январе, после того как украинские силовики, воспользовавшись перемирием и нарастив силы на юго-востоке страны, стали штурмовать позиции ополченцев, начав с массированной операции в аэропорту Донецка.
В Генштабе Украины заявили, что «украинская армия имеет достаточно сил и средств, чтобы нанести окончательный удар». При этом начальник Генштаба Виктор Муженко, несмотря на неоднократно звучавшие ранее обвинения в адрес Москвы, признал, что подразделений Российской армии на территории страны нет.
После резкого увеличения числа жертв конфликта среди мирного населения ополченцы заявили о том, что «отодвинут линию фронта», чтобы избежать обстрелов жилых кварталов.
Одной из наиболее горячих точек противостояния силовиков и ополченцев в Донбассе стало Дебальцево, в районе которого в окружение попала крупная группировка украинских военных.