2014 թվականին Հայաստանը ռազմական նպատակներով ծախսել է շուրջ կես միլիարդ ամերիկյան դոլար: Լոնդոնում գործող Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի տվյալներով, 2014-ին Հայաստանի Հանրապետության ռազմական բյուջեն կազմել է 470 միլիոն ամերիկյան դոլար` 2013 թվականի 458 միլիոնի համեմատ:
1958 թվականին հիմնադրված հեղինակավոր այս կառույցը, որ հիմնականում զբաղվում է ռազմական ոլորտի հետազոտություններով, այսօր հրապարակած ամենամյա զեկույցում արձանագրում է. – «Հաշվի առնելով այն լարվածությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության պատճառով առկա է Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում, Հայաստանի Զինված ուժերը հիմնականում կենտրոնացած են տարածքային պաշտպանության խնդիրների լուծման վրա»:
Անդրադառնալով հայաստանյան Զինված ուժերի որակական հատկանիշներին՝ զեկույցի հեղինակները նկատում են. – «Ժամկետային զինծառայության պրակտիկան պահպանվում է, դրան զուգահեռ, սակայն, գնալով աճում է պրոֆեսիոնալ սպաների քանակը»:
Բրիտանացի մասնագետները որպես հայկական բանակում առկա հիմնական խնդիր մատնանշում են ռազմական ավիացիայի տեխնիկական վիճակը, – «Սպառազինության և սարքավորումների մեծ մասը ռուսաստանյան ծագում ունի: Ռազմաօդային ուժերի համար խնդրահարույց է աստիճանաբար հնացող ինքնաթիռները պատշաճ վիճակում պահելն ու դրանց [տեխնիկական] սպասարկումն իրականացնելը»:
Դրա հետ մեկտեղ, ըստ Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի մասնագետների, հայկական Զինված ուժերը կարողանում են հաջողությամբ համադրել ռուսաստանյան և արևմտյան փորձը:
«Թեև Հայաստանի որդեգրած ռազմական հայեցակարգն ընդհանուր առմամբ շարունակում է ռուսական լուրջ ազդեցություն կրել, մասնակցությունը արտերկրում իրականացվող գործողություններին, մասնավորաբար, Աֆղանստանում տեղակայված ISAF զորախմբում ծառայությունը հնարավորություն է տալիս հայ զինծառայողներին որոշակի փորձ ձեռք բերել նաև արտերկրի գործընկերների օգնությամբ», – նշում են զեկույցի հեղինակները` հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանի զինված ուժերի կազմում գործող խաղաղապահ ստորաբաժանման շուրջ զարգացումներին:
«Հայաստանի նպատակը խաղաղապահ զորախմբի զարգացումն է մինչև Հյուսիսատլանտյան դաշինքի չափանիշներին համապատասխանող մեկ բրիգադի չափերի: Դա թույլ կտա Հայաստանին ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցելուն ընդունակ ինքնաբավ մեկ գումարտակի տեղակայում իրականացնել», – նշում են զեկույցի հեղինակները` ակնարկելով, սակայն, որ դաշինքի հետ համագործակցության խորացումը չի նշանակում հարաբերությունների խզում Մոսկվայի հետ:
«Պաշտպանական ոլորտում Ռուսաստանի հետ կապերը շարունակում են խնդիրների բավական լուրջ շրջանակ ընդգրկել: 2014-ին երկու երկրները համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել այս ոլորտում», – նշված է Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի հրապարակած զեկույցում: Բրիտանացի մասնագետների հեղինակած փաստաթղթում նաև մանրամասնորեն ներկայացված է այն զինանոցը, որին տիրապետում են աշխարհի տարբեր պետությունները, այդ թվում Հայաստանը:
Զեկույցից տեղեկանում ենք, որ Հայաստանն ունի մարտավարական նշանակության այնպիսի զինատեսակներ, ինչպիսին են «Տոչկա» և «Էլբրուս» (Արևմուտքում առավելապես հայտնի է որպես SCUD) տեսակի բալիստիկ հրթիռներ: Հիշատակված են նաև հայրենական արտադրության «Կռունկ» տեսակի անօդաչու սարքերը, որոնց ընդհանուր քանակը, ըստ բրիտանացի մասնագետների, հասնում է 15-ի:
Ինչ վերաբերում է հարևան Ադրբեջանին, ապա անցած տարի Բաքվի ռազմական ծախսերի ընդհանուր ծավալը, ըստ Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի, կազմել է 2 միլիարդ 110 միլիոն ամերիկյան դոլար` 2013-ի 1 միլիարդ 950 միլիոնի համեմատ:
Գնահատելով ադրբեջանական զինված ուժերում տիրող ընդհանուր կացությունը` բրիտանացի փորձագետները գրում են. – «Թեև Ադրբեջանը դեռ պետք է հաջողությամբ անցում կատարի խորհրդային մոդելից, նավթի վաճառքից ստացվող եկամուտների աճը հնարավորություն է տալիս երկրին ավելացնել պաշտպանական ոլորտի ծախսերը: Դա էլ իր հերթին թույլ է տալիս Ադրբեջանին այնպիսի զինատեսակներ ձեռք բերել, ինչպիսին են, օրինակ, ռուսական С-300 տեսակի հրթիռային կայանքները: Դրա հետ մեկտեղ, սակայն, հստակ չէ, թե որքանով է ժամանակակից նման զինատեսակների ձեռքբերումը նպաստում ադրբեջանական բանակի ընդհանուր օպերատիվ կարողությունների աճին»: «Ժամկետային զինծառայությունը շարունակում է ուժի մեջ մնալ, և պատրաստվածության մակարդակը զորամասերում տարբեր է», – նշում են զեկույցի հեղինակները` հավելելով. «Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը ևս խնդիրներ ունեն մարզումների և տեխնիկական սպասարկման հետ կապված: Բացի այդ, զինված ուժերն ի վիճակի չեն համադրված օժանդակություն ցուցաբերել արտերկրում իրականացվող գործողություններին»:

12 Февраль 2015 - 06:30 AMT
Доклад о состоянии армянской армии: В 2014 году Армения в военных целях израсходовала около $500 млн
В 2014 году Армения в военных целях израсходовала около полумиллиарда долларов США. По данным лондонского Международного института стратегических исследований, в 2014 году военный бюджет Армении составил $470 млн против $458 млн в 2013 году.
Эта авторитетная организация, основанная в 1958 году и главным образом занимающаяся исследованиями в военной сфере, в опубликованном ежегодном докладе констатирует: «Учитывая ту напряженность, которая существует в отношениях с Азербайджаном по причине конфликта вокруг Нагорного Карабаха, Вооруженные силы Армении в основном сосредоточены на решении вопросов обороны территорий».
Касаясь качественных характеристик армянских вооруженных сил, авторы доклада отмечают: «Практика срочной военной службы сохраняется, параллельно с ней, однако, постепенно растет число профессиональных офицеров».
Британские специалисты в качестве главной проблемы, существующей в армянской армии, указывают на техническое состояние военной авиации: «Большая часть вооружения и оборудования – российского производства. Для военно-воздушных сил проблематичным является поддержание постепенно устаревающих самолетов в надлежащем состоянии и проведение их (технического) обслуживания», передает армянская служба Радио Свобода.
Вместе с тем, по данным специалистов Международного института стратегических исследований, армянские вооруженные силы могут с успехом сочетать российский и западный опыт.
«Хотя принятая Арменией военная концепция в целом по-прежнему испытывает серьезное российское влияние, участие в осуществляемых за рубежом операциях, в частности, служба в составе дислоцированной в Афганистане военной группировки ISAF, дает возможность армянским военнослужащим приобрести определенный опыт также при содействии зарубежных партнеров» – отмечают авторы доклада, обращая особое внимание на процессы вокруг миротворческих подразделений, действующих в составе Вооруженных сил Армении.
«Цель Армении – развитие миротворческой группы до соответствующих стандартам НАТО (размеров) бригады. Это позволит Армении в рамках сотрудничества с НАТО осуществить развертывание одного способного и самодостаточного батальона»,- отмечают авторы доклада, намекая, однако, на то, что углубление сотрудничества с Североатлантическим альянсом не означает разрыва отношений с Москвой.
«В оборонной сфере связи с Россией продолжают включать себя довольно серьезный круг вопросов. В 2014 году две страны подписали соглашение о сотрудничестве в этой области», – отмечается в докладе организации.
В документе также подробно представлен тот арсенал, которым обладают разные страны мира, в том числе и Армения. В частности отмечается, что Армения имеет такие виды тактического оружия, как баллистические ракетные комплексы «Точка», «Эльбрус» (на Западе преимущественно известный как SCUD). Упоминаются также беспилотные летательные аппараты отечественного производства «Крунк», общее число которых, согласно британским специалистам, достигает 15.
Что касается соседнего Азербайджана, то в прошлом году общий объем военных расходов Баку, по данным Международного института стратегических исследований, составил 2 млрд $110 млн, по сравнению с $1 млрд 950 млн в 2013 году.
Оценивая общую ситуацию в Вооруженных силах Азербайджана, британские эксперты пишут: «Хотя Азербайджан еще должен совершить успешный переход от советской модели к современной, рост доходов, получаемых от продажи нефти, дает возможность стране увеличивать расходы на оборонную сферу. Это, в свою очередь, позволяет Азербайджану приобретать такие виды вооружений, как, например, российские ракетные комплексы типа С-300». «Вместе с тем, однако, неясно, в какой степени приобретение подобных современных видов оружия способствует общему росту оперативных возможностей азербайджанской армии. Срочная военная служба продолжает оставаться в силе, и уровень подготовки в воинских частях различен, – отмечают авторы доклада и добавляют: – Военно-воздушные силы Азербайджана также имеют проблемы, связанные с тренировками и техническим обслуживанием. Кроме того, вооруженные силы не в состоянии оказать сопоставимое содействие осуществляемым за рубежом операциям».
В 1991 году решением правительства Республики Армения был создан Госкомитет обороны при Совете министров, а 5 декабря по приказу Президента РА министром обороны был назначен Вазген Саргсян. 28 января 1992 года было принято историческое решение «Об обороне РА», тем самым оглашая факт создания Армянской Национальной Армии.