Եվրոյի գոտու երկրների ֆինանսների նախարարների խորհուրդը վերջնական համաձայնության չի եկել Հունաստանին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելոու հարցում փետրվարի 12-ին 7-ժամյա բանակցություններից հետո: ԵՄ դիվանագետներն ու հունական կողմը հույս են հայտնել, որ որոշումը կկայացվի երկուշաբթի, գրում է Reuters-ը:
Ինչպես հայտարարել է Եվրախմբի ղեկավար Յերուն Դեյսելբլումը, ֆինանսական ինստիտուտները հասկացրել են, որ պատրաստ են աշխատել Հունաստանի նոր իշխանությունների հետ, սակայն «սկզբում պետք է լինի քաղաքական եզրակացությունը»: Ըստ նրա, քննարկման ժամանակ ակնհայտ էր, որ աջակցությունը Հունաստանին նախապատվելի տարբերակ է մասնակիցների մեծ մասի համար:
Հունաստանի ֆինանսների նախարար Յանիս Վարուֆակիսն իր հերթին հայտարարեց, որ բանավեճն ի սկզբանե չէր ենթադրում վերջնական որոշման կայացում, այլ զուտ «կառուցողական խոսակցություն էր»:
Ըստ ԵՄ ներկայացուցչի, ինչպես հայտնում է Reuters-ը, հայտարարությունը Հունաստանին նյութական օգնություն ցուցաբերելու մասին, պատրաստ էր, սակայն հունական պատվիրակությունը համաձայնություն չտվեց: Նշվում է նաև, որ Հունաստանի ներկայացուցիչները խորհրդակցել են Աթենքի հետ:
Հունաստանի գծով Եվրախմբի արտահերթ նիստին մասնակցել են ԱՄՀ ղեկավար Քրիստին Լագարդը, ԵԿԲ ղեկավար Մարիո Դրագին, տնտեսական և ֆինանսական գործերով եվրահանձնակատար Պիեռ Մոսկովիչին: Փետրվարի 1-ին Վարուֆակիսը հայտարարեց, որ երկիրն այլևս վարկ չի վերցնելու, իսկ ընթացիկ պարտքերի մարումը պետք է շաղկապված լինի տնտեսական աճի հետ: Ֆինանսների նախարարը նշեց նաև, որ Աթենքը մտադիր չէ գործակցել եվրոպական վարկատուների «եռյակի» (ԵՄ, ԵԿԲ և ԱՄՀ) առաքելության հետ:
Հունաստանի հարաբերությունները Եվրամիության հետ վատթարացան հունվարի 25-ից հետո, երբ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթեց ձախ ծայրահեղական «ՍԻՐԻԶԱ» կուսակցությունը: Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած «ՍԻՐԻԶԱ» կուսակցության առաջնորդ և նորընտիր վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հայտարարել է, որ մտադիր է չեղյալ հայտարարել խիստ տնտեսման միջոցները, որոնց դիմաց Հունաստանի նախկին կառավարությունը վարկեր էր ստանում ԵՄ-ից ու միջազգային ֆինանսական կառույցներից: Ցիպրասը մտադիր է հասնել նրան, որ երկրի բազմամիլիարդանոց պարտքը չեղյալ համարվի: Ըստ նրա, ընտրությունները Հունաստանում «խթան կհանդիսանան փոփոխությունների համար ամբողջ Եվրամիության տարածքում»: Ցիպրասը հայտարարել է, որ վարկատուների «եռյակի» վերջը եկել է:
Մինչդեռ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ հիմքեր չի տեսնում Հունաստանի պարտքերը չեղյալ համարելու համար:
Երբ 2010-ին սկսվեց պարտքային ճգնաժամը, Աթենքը ստիպված եղավ դիմել արտաքին ֆինանսական օգնության համար: Երկու տարի անց Հունաստանը համաձայնության եկավ վարկատուների եռյակի հետ ի դեմս ԵՄ-ի, Եվրոպական կենտրոնական բանկի ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամի: Ուստի, Աթենքին բազմամիլիարդանոց վարկեր տրամադրվեցին, մարվեց մասնավոր վարկատուների առջև նրա պարտքերի կեսը, իսկ փոխարենը մի շարք պահանջներ առաջադրվեցին, ինչպիսիք են կոշտ տնտեսման միջոցները, մոտ 50 մլրդ եվրոյի պետական ակտիվների սեփականաշնորհումը մինչև 2015-ի ավարտը, կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացումը:

12 Февраль 2015 - 07:36 AMT
Совет министров финансов стран еврозоны не достиг итогового соглашения по вопросу продления финансовой помощи Греции в ходе семичасовых переговоров в четверг, 12 февраля. Дипломаты ЕС и греческая сторона выразили надежду, что решение будет вынесено в понедельник, сообщает Reuters.
Как заявил глава Еврогруппы Йерун Дейссельблум, финансовые институты дали понять, что готовы работать с новыми властями Греции, однако «для начала необходимо политическое заключение». По его словам, во время обсуждения продления поддержки Греции было очевидно, что это предпочтительный вариант для большей части участников.
В свою очередь, министр финансов Греции Яннис Варуфакис заявил, что дискуссия первоначально не предполагала вынесения финального решения, а была лишь «конструктивным разговором».
По словам дипломата со стороны ЕС, цитату которого приводит Reuters, заявление о дальнейшем оказании материальной помощи Греции было готово, однако согласия греческой делегации получено не было. Отмечается также, что представители Греции консультировались по телефону с Афинами.
На внеочередном заседании Еврогруппы по Греции присутствовали глава МВФ Кристин Лагард, глава ЕЦБ Марио Драги, еврокомиссар по экономическим и финансовым делам Пьер Московичи.
1 февраля Варуфакис заявлял, что страна больше не будет брать кредитов. Погашение Грецией текущих долгов должно быть связано с экономическим ростом, добавил он. Министр финансов также отметил, что Афины не намерены сотрудничать с миссией «тройки» европейских кредиторов (ЕС, Европейский Центробанк и МВФ).
Отношения Греции с Евросоюзом ухудшились после победы на парламентских выборах 25 января леворадикальной партии СИРИЗА. Сформированное ею правительство во главе с Алексисом Ципрасом потребовало списания части 320-миллиардного греческого долга, выданного стране в разгар кризиса «тройкой кредиторов». Однако в ЕС, а также в европейском Центробанке заявили, что не будут принимать участие в списании или реструктуризации долга Греции.