Մինսկում ավարտվել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի, ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի ու Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի բանակցությունները Ուկրաինայում կարգավորման շուրջ «նորմանդական քառյակի» ձևաչափով:
Գրեթե 16-ժամյա բանակցություններից հետո դուրս գալով լրագրողների մոտ՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պարզաբանեց, թե ինչու համաձայնեցումն այդքան երկար տևեց: «Կարծում եմ, որ պատճառն այն է, որ ցավոք, մինչ օրս Կիևը հրաժարվում է ուղիղ շփումներից Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ներկայացուցիչների հետ»,-ասել է նա: «Եվ եթե նրանք ցանկանում են երկարաժամկետ պայմանավորվածության հասնել, հարկ կլինի ուղիղ շփումների գնալ»,-վստահ է Պուտինը: Իսկ առայժմ նա գերադասում է «աշխատել այն պայմաններում, որոնք կան», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մինսկում կայացած բանակցություններում հաջողվել է պայմանավորվել հրադադարի մասին Դոնբասի հակամարտության գոտում փետրվարի 15-ի կեսգիշերից, ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու, ինչպես նաև իրավիճակի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանն ուղղված միջոցների մասին:
«Ըստ իս, պայմանավորվեցինք շատ բաների մասին, պայմանավորվեցինք հրադադարի մասին փետրվարի 00:00 ժամից: Երկրորդը, որը կարևոր եմ համարում՝ ծանր սպառազինությունը ետ քաշելու մասին «ուկրաինական զորքերի հետ շփման այսօրվա գծից և նախորդ տարվա սեպտեմբերի 19-ին Մինսկի համաձայնություններում նշված գծից»,-ասել է ՌԴ նախագահը:
Նա հավելել է նաև, որ լուծվել է «երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման հետ կապված» հարցերի համալիրը: «Այստեղ մի քանի կետ կա. առաջինը՝ սահմանադրական բարեփոխումն է, որտեղ պետք է հաշվի առնվեն Դոնբասում բնակվող մարդկանց օրինական իրավունքները»,-ասել է նա:
«Հաջորդում են կետերը, կապված Դոնբասի աշխարհազորայինների հետ համաձայնեցված սահմանային հարցերի լուծման հետ՝ հումանիտար հարցեր, այդ տարածքի՝ Դոնեցկի և Լուգանսկի հատուկ կարգավիճակի մասին ավելի վաղ ընդունված օրենքի իմպլեմենտացիա, այսինքն՝ իրագործում»,-ասել է Պուտինը:
«Հորդորում եմ երկու հակամարտող կողմերին որքան հնարավոր է շուտ դադարեցնել արյունահեղությունը և անցնել երկարաժամկետ կարգավորման իրական քաղաքական գործընթացին»,-ասել է նա:
ՌԴ նախագահը հույս է հայտնել, որ հակամարտող կողմերը զսպվածություն կցուցաբերեն մինչ Ուկրաինայում կրակի լրիակատար դադարեցումը՝ խուսափելու համար ավելորդ արյունահեղությունից:
«Խնդիրն այն է, որ Դոնեցկի և Լուգանսկի ներկայացուցիչները պնդում են, որ Կիևի ագրեսիվ գործողություններին ի պատասխան նրանք ոչ միայն զսպեցին Կիևի ուժային կառույցների բանակի գրոհները, այլ նաև, անցնելով հարձակման, շրջափակեցին 6-8 հազարի հասնող խմբավորումը: Նրանք, անշուշտ, ակնկալում են, որ այդ խմբավորումը զենքը վայր կդնի և կդադարեցնի դիմադրությունը»,-ասել է Ռուսաստանի նախագահը բանակցությունների ավարտին: Պուտինը հայտնել է նաև, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի գնահատման համար ռազմական փորձագետներ ներգրավելու հարցում:
Իր հերթին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հաստատեց, որ բանախոսներին հաջողվել է ընդհանուր հայտարարի գալ Ուկրիանայում կարգավորման և հրադադարի վերաբերյալ: Նա նաև հայտարարել է, որ Մինսկում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները «լուրջ հույսեր» են ներշնչում, որ իրավիճակը կկարգավորվի: «Դա լուրջ հույս է, դա մեծ թեթևություն կլինի Եվրոպայի համար»,-ասել է Օլանդը:
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ պայմանավորվածությունները դեռ պետք է կյանքի կոչել:
Մինչդեռ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետության ղեկավար Իգոր Պլոտնիցկին հայտարարեց, որ ԴԺՀ և ԼԺՀ ղեկավարները ստորագրել են «նորմանդական քառյակի» առաջարկած փաստաթուղթը:
Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ղեկավար Ալեքսանդր Զախարչենկոն իր հերթին հայտարարեց, որ ստորագրված փաստաթղթի կետերը լրացուցիչ համաձայնեցում են պահանջում:
«Բոլոր կետերը լրացուցիչ համաձայնեցում են պահանջում, ուստի, եթե լինեն խախտումներ, ոչ մի նոր հանդիպում ու հուշագիր չի լինի»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ «Ռուսաստանի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի և Ֆրանսիայի նախագահի երաշխիքների շոնրհիվ մենք այսօր համաձայնագիր ենք ստորագրել, որը, ինչպես հուսով ենք, վերջ կդնի մարտական գործողություններին և թույլ կտա ԴԺՀ և ԼԺՀ-ին ձեռնամուխ լինել խաղաղ շինարարությանը ի նպաստ մեր ժողովրդի»:
«Այդ քայլով մենք կօգնենք փոխվել նաև Ուկրաինային»,-գտնում է ինքնահռչակ հանրապետության ղեկավարը:
«Նորմանդական քառյակի» բանակցությունները գրեթե 16-ժամ տևեցին: Բանակցությունների ավարտին Ֆրանսիայի և ԳԴՀ ղեկավարները մոտեցան Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին և շնորհակալություն հայտնեցին աշխատանքի համար պայմաններ ստեղծելու համար:
Փետրվարի 5-ին Կիևում տեղի ունեցան Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի բանակցությունները ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Այնտեղից Մերկելն ու Օլանդը մեկնեցին Մոսկվա, որտեղ քննարկեցին ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման ուղիները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Երկու դեպքում էլ բանակցություններն անցել են մամուլի համար փակ դռների հետևում, իսկ հանդիպման ավարտին մասնակիցները հայտարարություններ չեն արել:

12 Февраль 2015 - 10:52 AMT
Президент РФ Владимир Путин вышел к журналистам после почти 16-часовых переговоров в «нормандском формате» и объяснил, почему, с его точки зрения, согласования шли так долго. «Я думаю, что это связано с тем, что, к сожалению, киевские власти до сих пор отказывается от прямых контактов с представителями Донецкой и Луганской народных республик», – сказал он. «Даже несмотря на то, что они непризнанные, надо исходить из реалий жизни», – считает президент. «И если все хотят договориться на долгосрочной основе выстроить отношения, то нужно пойти на прямые контакты», – убежден Путин. Пока же он предпочел «работать в тех условиях, которые есть», сообщает ТАСС.
На переговорах в Минске удалось договориться о прекращении огня в зоне конфликта в Донбассе с полуночи 15 февраля и отводе тяжелых вооружений, а также о мерах по долгосрочному политическому урегулированию ситуации, сообщил Путин.
«Договорились, на мой взгляд, о многом. Первое – договорились о прекращении огня с нуля часов 15 февраля», – сказал российский лидер. Вторая позиция, которую президент РФ считает чрезвычайно важной, – отвод тяжелых вооружений «от сегодняшней линии соприкосновения для украинских войск и от линии, обозначенной 19 сентября прошлого года в Минских соглашениях – для ополчения Донбасса».
Также, по словам российского лидера, был решен комплекс вопросов, «связанный с долгосрочным политическим урегулированием».
«Здесь несколько позиций: первая из них – это конституционная реформа, в которой должны быть учтены законные права людей, проживающих на территории Донбасса», – сказал президент РФ.
Далее следуют позиции, связанные с «решением пограничных вопросов по согласованию с ополчением Донбасса; гуманитарные вопросы, имплементация – то есть введение в действие – ранее принятого закона об особом статусе этих территорий – Донецка и Луганска», сказал Путин.
«Хочу призвать обе конфликтующие стороны как можно быстрее прекратить кровопролитие и перейти к реальному политическому процессу долгосрочного урегулирования», – заявил российский лидер.
Он выразил надежду, что противоборствующие стороны проявят сдержанность в ближайшее время до полного прекращения огня на Украине, чтобы избежать излишнего кровопролития.
«Проблема здесь изначально заключалась в том, что представители ДНР и ЛНР утверждают, что в ответ на агрессивные действия киевских властей они не только сдержали атаки армии силовых структур Киева, но и перейдя в наступление, окружили значительную группировку от 6 до 8 тыс. человек. Они, конечно, исходят из того, что эта группировка сложит оружие и прекратит сопротивление», – сказал российский лидер по итогам переговоров.
Он призвал обе стороны «во избежание жертв сделать все для того, чтобы разведение войск прошло без лишнего, никому не нужного кровопролития».
Путин сообщил, что в ходе переговоров «нормандской четверки» была достигнута договоренность о привлечении военных экспертов для оценки ситуации в зоне конфликта на востоке Украины.
В свою очередь, президент Франции Франсуа Олланд подтвердил, что участникам переговоров в Минске удалось прийти к общему соглашению касательно политического урегулирования ситуации на Украине и договоренности о прекращении огня. Он также заявил, что достигнутые в Минске договоренности – это «серьезная надежда» на урегулирование ситуации на Украине.
«Это серьезная надежда, – сказал Олланд. – Это большое облегчение для Европы».
Вместе с тем, французский лидер отметил, что еще предстоит работа по претворению в жизнь достигнутых соглашений.
Между тем, как заявил глава ЛНР Игорь Плотницкий, главы ДНР и ЛНР подписали предложенный «нормандской четверкой» документ по урегулированию ситуации на юго- востоке Украины.
В свою очередь, глава ДНР Александр Захарченко сообщил, что пункты документа, подписанного участниками контактной группы, требуют дополнительного согласования.
«Все пункты требуют дополнительных согласований, поэтому, в случае, если будут нарушения, никаких новых встреч и меморандумов не будет», – сказал он.
При этом он отметил, что «благодаря гарантиям президента России, канцлера Германии и президента Франции мы подписали сегодня соглашение, которое, как мы надеемся, положит конец боевым действиям и позволит ДНР и ЛНР заняться мирным строительством на благо нашего народа».
«Этим шагом мы поможем измениться и самой Украине», – считает глава провозглашенной республики.
Переговоры «нормандской четверки» в составе президентов РФ, Украины и Франции, а также канцлера ФРГ, продолжались в Минске в разных форматах (в узком составе и с участием членов делегаций) в общей сложности около 16 часов.
После завершения переговоров этим лидеры Франции и ФРГ в холле дворца подошли к президента Белоруссии Александру Лукашенко и поблагодарили его за созданные условия для работы участников встречи.
Встречами в "нормандском формате" принято называть переговоры лидеров России, Украины, Германии и Франции, а также представителей МИД этих стран, в ходе которых обсуждаются вопросы урегулирования украинского кризиса. Подобные встречи проводились на высшем уровне дважды, на уровне глав МИД – четыре раза.
Название "нормандский" закрепилось за этим международным форматом после первой личной встречи президентов России и Украины Владимира Путина и Петра Порошенко, которая состоялась 6 июня 2014 г. в Уистреаме (Ouistreham; Франция) в ходе мероприятий в честь 70-летия высадки союзников в Нормандии.