Հայաստանում բենզինի և դիզելային վառելիքի գները 2015 թվականի հունվարին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, աճ 0,9%–ով, հաղորդում է ՀՀ ԱՎԾ-ն։
Ընդ որում, դիզելային վառելիքի գները հաշվետու ամսում նվազել են 0,3 տոկոսով` նախորդ ամսվա համեմատ։
Նախորդ տարվա հունվարի համեմատ բենզինի գները նվազել են 2,5 տոկոսով, իսկ դիզվառելիքի գները` 0,9 տոկոսով, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ընդհանուր առմամբ ոչ պարենային ապրանքների գները 2015 թվականի հունվարին նախորդ ամսվա համեմատ աճել են 0,5 տոկոսով։
2015-ի հունվարին սպառողական գների ինդեքսը Հայաստանում նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 2,5 տոկոսով, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, սպառողական գների աճը պայմանավորված է պարենային ապրանքների 4,5-տոկոսանոց թանկացմամբ: Իսկ ոչ պարենային ապրանքների սակագներն ու ծառայությունների գները նախորդ ամսվա համեմատ աճել են 0,5 տոկոսով:
Սպառողական գների ինդեքսը 2015-ի հունվարին 2014-ի հունվարի համեմատ կազմել է 104,3 տոկոս, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ալկոհոլային խմիչքներն ու ծխախոտը)՝ 105,3 տոկոս, ոչ պարենայինը՝ 102,4 տոկոս, իսկ ծառայությունների ոլորտի սակագները՝ 103,2 տոկոս:

12 Февраль 2015 - 12:22 AMT
Цены на бензин в Армении в январе 2015 года по сравнению с декабрем прошлого года выросли на 0,9%, сообщает Национальная статистическая служба республики.
Цены на дизельное топливо за отчётный месяц снизились на 0,3% по сравнению с прошлым месяцем.
В январе 2015 по сравнению с январем прошлого года бензин подешевел на 2,5%, а дизельное топливо – на 0,9%, передает Arka.am.
В целом, цены на непродовольственные товары в Армении в январе 2015 года по сравнению с прошлым месяцем выросли на 0,5%.
Как ранее сообщала НСС индекс потребительских цен в Армении в январе 2015 года по сравнению с прошлым месяцем вырос на 2,5%.
Согласно сообщению, рост потребительских цен обусловлен подорожанием продовольственных товаров на 4,5%. А цены на не продовольственные товары и тарифы на услуги по сравнению с прошлым месяцем выросли на 0,5%.
Индекс потребительских цен в январе 2015 года по сравнению с январём 2014 года составил 104,3%, в том числе, на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) – 105,3%, на непродовольственные товары – 102,4%, а на тарифы в сфере услуг – 103,2%.