Եվրահանձնաժողովի մաքսային համագործակցության կոլեգիայի անդամ Վլադիմիր Գոշինը հուսով է, որ ԵՏՄ մաքսային օրենսդրությունը կստորագրվի մինչև 2015-ի ավարտը:
«Մենք հուսով ենք, որ մինչև մարտի 1-ը կստանանք բոլոր կողմերի նկատառումները, որպեսզի քննարկենք առաջին կիսամյակում: Հետո դրանք կներկայացվեն ստորագրման: Հուսով ենք, որ նոր փաստաթուղթը կստորագրվի այս տարի և 2016-ի հունվարի 1-ից մենք արդեն կառաջնորդվենք նոր մաքսային օրենսդրությամբ»,-հայտարարել է Գոշինը Աստանայում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա նշել է, որ 2014-ի դեկտեմբերին մաքսային օրենսդրության նախագիծը համաձայնեցման էր ուղարկել Մաքսային միության անդամ երկրներին:
«Փաստաթղթում հիմնական նորարարություններից է անցումը էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությանը: Թղթային փաստաթղթերի կարիք կլինի միայն ծայրահեղ դեպքերում, երբ լույս չկա, փչացել է համակարգիչը, տարբեր ֆորսմաժորային հանգամանքներում»,-պարզաբանել է Գոշինը, հայտնում է Kurs.ru-ն:
Բացի այդ, հայտնվում է ապրանքների ավտոման թողարկման հնարավարություն, առանց մաքսային տեսուչի անմիջական մասնակցության: Ըստ ներմուծման և արտահանման ընդունված ընթացակարգի, ապրանքի թողարկման որոշումը կկայացնի մաքսային մարմինների ապարատածրագրային ապահովման համալիրը:
Նոր օրենսգրքով նախատեսվում է, որ ներկրման և արտահանման ծավալների մասին տեղեկատվությունը ներկայացվելու է միայն մաքսային հայտարարագրի տեսքով:
«Ոչ մի այլ փաստաթուղթ, որի հիման վրա լրացվում է հռչակագիրը, չի կցվի: Փաստաթղթերը հարկավոր կլինեն միայն այն դեպքում, եթե աշխատի ռիսկերի վերլուծության համակարգը»,-ասել է Գոշինը:

Член коллегии по таможенному сотрудничеству ЕЭК Владимир Гошин рассчитывает на то, что таможенный кодекс ЕАЭС будет подписан до конца 2015 года.
«Мы надеемся до 1 марта получить замечания всех сторон, для того чтобы в первой половине года их обсудить. Затем они будут направлены на процедуру подписания. Надеемся, что новый документ будет подписан в этом году, и с 1 января 2016 года мы начнем жить в соответствии с новым таможенным законодательством», – заявил Гошин на пресс-конференции в Астане.
Он отметил, что в декабре 2014 года проект таможенного кодекса был направлен для согласования странам-участницам Таможенного союза.
«Из основных новшеств в документе – это переход на электронный документооборот вместо бумажного. Бумага появляется только в самых крайних случаях, когда нет света, сломался компьютер, и в различных форс-мажорных обстоятельствах», – пояснил Гошин, сообщает Kurs.ru.
Кроме того, появляется возможность автоматического выпуска товаров, без прямого участия таможенного инспектора. Решение о выпуске товаров в соответствии с законной процедурой импорта или экспорта, как минимум, на 50% будет принимать аппаратно-программный комплекс таможенных органов.
В новом кодексе предусмотрено, что весь объем сведений для импорта и экспорта будет подаваться только в виде таможенной декларации.
«Никаких других документов, на основании которых заполняется декларация, прилагаться не будет. Документы понадобятся только в том случае, если сработает система анализа рисков», – сказал Гошин.