«Նորմանդական քառյակի» երկրների ղեկավարները հեռախոսազրույցներում համակարծիք են եղել այն հարցում, որ հրադադարն Ուկրաինայի արևելքում հիմնականում պահպանվում է:
«Պետության ղեկավարները քննարկել են փետրվարի 15-ին ուժի մեջ մտած հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: Նրանք արձանագրել են, որ հրադադարի ռեժիմը հիմնականում պահպանվում է, չնայած մի շարք տեղային միջադեպերի, որոնք օպերատիվ կարգավորվել են»,-գրում է Ռոսբալտը, Ելիսեյան պալատի վրա կոմյունիկեի վրա հղումով:
Ըստ նախնական պայմանավորվածության, չորս պետւթյունների ղեկավարները շարունակում են քննարկել Խաղաղ կարգավորմանն ուղղված համալիր միջոցների իրականացմանն առնչվող հարցեր, նշում են Մոսկվայում:
«Հատուկ շեշտադրվել է հակամարտ ուժերի կողմից հրադադարի անխախտ պահպանումն ու ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու պայմանավորվածությունը»,-հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ քննարկվել է Դեբալցևո քաղաքի մոտ ստեղծված բարդ իրավիճակը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ առաքելության դերը լռության ռեժիմի պահպանման հսկողության հարցում:
Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայությունն իր հերթին հայտնել է, որ կրակը պետք է դադարեցվի շփման գծի ամբողջ երկայնքով, այդպիսին է «նորմանդական քառյակի» դիրքորոշումը: Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, Պյոտր Պորոշենկոյի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի բանակցությունների ավարտին «նորմանդական քառյակի ընդհանուր դիրքորոշումը» հրադադարն է շփման գծում, ներառյալ նաև Դեբալցևոյի շրջանը:
Ըստ Պորոշենկոյի, ռազմատեխնիկան և ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու համար պահանջվում է հրադադարի ամբողջական պահպանում:
Կողմերը պայմանավորվել են փետրվարի 16-ին շարունակել բանակցությունները «նորմանդական քառյակի» ձևաչափով, հայտնում է Ռոսբալտը:
«Նորմանդական քառյակի» բանակցությունները գրեթե 16-ժամ տևեցին: Մինսկում կայացած բանակցություններում հաջողվեց պայմանավորվել հրադադարի մասին Դոնբասի հակամարտության գոտում փետրվարի 15-ի կեսգիշերից, ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու, ինչպես նաև իրավիճակի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանն ուղղված միջոցների մասին:
Փետրվարի 5-ին Կիևում տեղի ունեցան Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի բանակցությունները ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Այնտեղից Մերկելն ու Օլանդը մեկնեցին Մոսկվա, որտեղ քննարկեցին ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման ուղիները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Երկու դեպքում էլ բանակցություններն անցել են մամուլի համար փակ դռների հետևում, իսկ հանդիպման ավարտին մասնակիցները հայտարարություններ չեն արել:

Главы стран «нормандской четверки» во время телефонных переговоров сошлись во мнении, что режим прекращения огня на востоке Украины в целом соблюдается.
«Главы государств рассмотрели эффективность вступившего сегодня в силу режима прекращения огня. Они констатировали, что режим в целом соблюдается, несмотря на ряд локальных инцидентов, которые были оперативно урегулированы», — пишет Росбалт, ссылаясь на коммюнике из Елисейского дворца.
В соответствии с предварительной договоренностью, руководители четырех государств продолжили обсуждение вопросов, касающихся реализации подписанного участниками Контактной группы Комплекса мер по мирному урегулированию, отмечают в Москве.
«Особый акцент был сделан на необходимости неукоснительного соблюдения противоборствующими сторонами вступившего в силу всеобъемлющего прекращения огня и начала отвода тяжелых вооружений», — передает пресс-служба Кремля.
В сообщении подчеркивается, что была обсуждена сложная обстановка, сложившаяся в районе города Дебальцево, а также роль миссии ОБСЕ в процессе контроля за соблюдением режима тишины.
В свою очередь пресс-служба президента Украины сообщает, что огонь должен быть прекращен по всей линии столкновения – такова позиция «нормандской четверки». Как говорится в сообщении, по итогам переговоров Петра Порошенко с канцлером Германии Ангелой Меркель, президентом Франции Франсуа Олландом и президентом России Владимиром Путиным «общая позиция «нормандского формата» — прекращение огня должно произойти на всей линии столкновения, включая с частями в районе Дебальцево»
По словам Порошенко, для отвода военной техники и тяжелого вооружения требуется полное и безусловное прекращение огня.
Стороны договорились продолжить переговоры в «нормандском формате», сегодня, 16 февраля, отмечает Росбалт.
Лидеры России, Германии, Франции и Украины встречались на прошлой неделе в Минске. Параллельно там же проходили переговоры трехсторонней контактной группы. По итогам встреч была достигнуто соглашение о перемирии на востоке Украины.