17 Փետրվար 2015 - 10:29 AMT
Ղրղզստանի իշխանությունները մտադիր են ավարտել ԵՏՄ-ին անդամակցելու համար անհրաժեշտ բոլոր ընթացակարգերը և միավորման լիիրավ անդամ դառնալ մինչև մայիսի 9-ը: Այդ մասին հայտարարել է Ղրղզստանի վարչապետ Ջոոմարտ Օտորբաևը:
«Այժմ մենք աշխատում ենք ևս երկու արձանագրությունների վրա, որոնք լրացնում են պայմանագիրն անցումային դրույթներով ու կարևոր տարրերի ճշգրտմամբ: Մենք հուսով ենք, որ ԵՏՄ-ին անդամակցելու բոլոր ընթացակարգերը կավարտվեն»,-մեկնաբանել է վարչապետը:
Նա նշել է նաև, որ Ղրղզստանի իշխանությունները բավականին երկար վերլուծել են ԵՏՄ-ին անդամակցելու բոլոր հնարավոր բացասական հետևանքները:
Օտորբաևը նշել է, որ բացասական հետևանքների թվին կարելի է դասել գնաճը: Որպես դրական երևույթ կարելի է նշել 170-միլիոնանոց շուկան հանրապետության արտադրողների համար: Այդ հնարավորությունները հատկապես կարևոր են գյուղմթերք արտադրողների համար:
Բացի այդ, Օտորբաևը հավելել է ներդրումային մթնոլորտի լուրջ բարելավումը, գրում է «Էկոնոմիկա սեգոդնյա» պարբերականը:

17 Февраль 2015 - 10:03 AMT
Власти Киргизии рассчитывают завершить все процедуры по вхождению в ЕАЭС и стать полноправным членом объединения к 9 мая 2015 года. Об этом заявил премьер-министр Киргизии Джоомарт Оторбаев.
«В настоящее время мы работаем еще над двумя протоколами, которые дополняют договор переходными положениями и уточнениями важных элементов. Мы надеемся, что все процедуры по вхождению страны в ЕАЭС будут завершены», — прокомментировал премьер-министр.
Также он подчеркнул, что власти Киргизии длительное время анализировали возможные негативные последствия от вступления в ЕАЭС.
Оторбаев отметил, что к негативным последствиям можно отнести небольшое инфляционное давление. К плюсам же стоит отнести открытие 170-миллионного рынка для производителей республики. Эти возможности особенно важны для сельхозпроизводителей.
Кроме того, Оторбаев добавил серьезное улучшение инвестиционного климата, пишет «Экономика сегодня».