Ամերիաբանկի 2014 թվականի զուտ տարեկան շահույթը կազմել է 7.1 մլրդ դրամ, որի մասնաբաժինը շուկայում կազմում է 26%: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը՝ հավելելով, որՀայաստանի բանկային համակարգում բանկն առաջատարն է մի շարք կարևոր ցուցանիշներով, մասնավորապես՝ ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային ներդրումներ, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորություններ:
Բանկի ղեկավարությունն անցած տարվա գործունեությունն ամփոփելու նոր ձևաչափ էր ընտրել՝ ներկայացնելով նաև ընդհանուր մակրոտնտեսական ցուցանիշները, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի ազդեցություն են ունեցել բանկային համակարգի 2014-ի ցուցանիշների վրա: Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը վերջին 3 տարվա զարգացումները որակեց հետաքրքիր և ընդգծեց, որ դրանք նախանշում են առաջիկա զարգացումները:
«Բանկային համակարգն այս երեք տարվա ընթացքում զարգացման աճի տեմպերով առաջ է անցել մեր ՀՆԱ-ի աճի տեմպից, որի արդյունքում ստացել ենք բավական հետաքրքիր ցուցանիշներ: Բանկերի և ՀՆԱ-ի համամասնության կարևորագույն ցուցանիշը 2012-ին կազմում էր 40%, իսկ 2014-ին մենք ունեցանք արդեն 47.7%», – ասաց Տիգրան Ջրբաշյանը՝ համեմատելով՝ Վրաստանում՝ 42.2% է, բայց այնտեղ նաև բանկային համակարգում մրցակցային իրավիճակն է այլ:
Երկու հիմնական բանկ գրավում են շուկայի գրեթե 80%, Հայաստանում առաջին 5 խոշոր բանկերը գրավում են միայն 46% և այս մրցակցության պայմաններում վարկավորման շեշտակի աճը կազմել է տարեկան 18-21%, որի արդյունքում մեր երկիրը հասել է վերոնշյալ ցուցանիշին:
«Մրցակցության այսպիսի պայմաններում նման աճի ապահովումը եղել է շահութաբերության հաշվին: Իսկ շահութաբերությունը բնորոշող կարևոր ցուցանիշներից մեկը ծախսեր-եկամուտներ համամասնությունն է, որը Հայաստանում փոքր բանկերի դեպքում 60-80% է կազմում», – ասաց Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրենն ու մանրամասնեց, որ վերլուծությունները փաստում են՝ ինչքան բանկերը մեծանում են, այնքան ծախսերը նվազում են, քանի որ ի հայտ է գալիս այսպես կոչված մասշտաբի էֆեկտը:
2013-ին Հայաստանի ցուցանիշը կազմում էր 55.6%, 2014-ին՝ 54.4%: Սա նաև նշանակում է, որ խոշոր բանկերն ավելի ակտիվ էին շուկայում փոքրերի համեմատ: Այս ցուցանիշը, իհարկե, դեռ ցածր է, եթե համեմատել աշխարհում լավագույն ցուցանիշների հետ, որ կազմում են 35-37%: Համաշխարհային բանկային համակարգը շատ ավելի արդյունավետ է աշխատում:
Անցած երեք տարում բանկային համակարգում ակտիվ վարկային գործունեությունն ուղեկցվել է եկամտաբերության նվազմամբ: Հետագա զարգացման խնդիրն այս մասով է:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրենն այնուամենայնիվ նկատում է՝ նախորդ տարվա ընթացքում բանկային համակարգում աճի բավական լավ տեմպեր են գրանցվել թե վարկավորման, թե ավանդների ներգրավման մասով:
«Օրինակ ակտիվները նախորդ տարում աճել են 16%-ով, ընդհանուր կապիտալը՝ 4%-ով, որոշ բանկեր ավելացրել են իրենց կանոնադրական կապիտալը նոր ներդրումների միջոցով, վարկային ներդրումներն աճել են 21%-ով, որն իմ կարծիքով լավ ցուցանիշ է՝ հաշվի առնելով, որ անցած տարին վարկավորման տեսակետից ծանր էր»:
Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանն ընդհանուր ցուցանիշների համատեքստում ներկայացրեց Ամերիաբանկի տվյալները՝ ընդգծելով, որ տարին դինամիկ էր՝ արտաքին և ներքին մարտահրավերներով. «Բանկի ակտիվները 2014-ին աճել են 27%-ով՝ կազմելով մոտ 400 մլրդ դրամ, ընդ որում՝ ընդհանուր բանկային համակարգում ակտիվների աճը կազմել է ընդամենը 16 %: Պարտավորություններն աճել են ավելի քան 29%-ով՝ կազմելով 357.4 մլրդ դրամ: Հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորություններն աճել են մոտ 23%-ով և տարեվերջի տվյալով կազմել 208.7 մլրդ դրամ: Խոշոր աճ է գրանցվել վարկային ներդրումների մասով՝ 63%, և սա այն դեպքում, երբ ընդհանուր բանկային համակարգում աճն ընդամենը 21% էր: Թիրախային ուղղություն համարվող ՓՄՁ-ների վարկային պորտֆեյլն աճել է 73%-ով, իսկ սպառողականը՝ 2.6 անգամ»:
2014-ին Ամերիաբանկը և Նիդերլանդների զարգացման բանկը կնքել են 20 մլն ԱՄՆ դոլարի փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագիր, ինչը ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամն էր:
Ամերիաբանկը 2014-ին արժանացել է Euromoney 2014 Գերազանցույան մրցանակին՝ որպես տարվա լավագույն բանկ Հայաստանում, իսկ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից արժանացել է 3 մրցանակի՝ 2014-ի տարվա լավագույն բանկ, լավագույն բանկ առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում և արտարժութային գործառնությունների գծով:

Чистая прибыль Америабанка в 2014 года составила 7,1 млрд драмов, доля банка на банковском рынке Армении составила 26%. Подводя итоги 2014 года, финансовый директор Америабанка Геворк Тарумянотметил, что Америабанк является одним из лидирующих банков в банковской системе Армении по ряду показателей: активы, обязательства, кредитные вклады, обязательства перед клиентами.
Руководство банка выбрало новый формат подведения итогов деятельности за прошедший год, представляя общие макроэкономические показатели, которые прямо или косвенно повлияли на показатели банковской системы Армении в 2014 году. Директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян, в свою очередь, посчитал интересным развитие сферы за последние 3 года и подчеркнул, что оно говорит о намечающихся тенденциях роста.
«Банковская система в течение последних трех лет по темпам роста превзошла темпы роста ВВП, в результате чего мы получили довольно интересные показатели. В 2012 году банковская доля в ВВП составляла 40%, а в 2014 году – уже 47.7», – сказал он, сравнив эти показателями с ситуацией в Грузии, где доля банков в ВВП составляет 42.2%. При этом Джрбашян отметил, что в Грузии сложилась совершено иная конкурентная ситуация в банковской сфере: два основных банка занимают почти 80% грузинского рынка. А в Армении 5 лидирующих банков занимают лишь 46%, и рост кредитования в подобных условиях конкуренции составил 18-20%, благодаря чему «мы достигли вышеупомянутых показателей».
Между тем, Артак Анесян отметил, что в банковской системе Армении в прошлом году были зарегистрированы довольно быстрые темпы роста как по линии кредитования, так и по линии вкладов: «К примеру, рост активов в прошлом году составил 16%, общего капитала – 4%. При этом кредитные вложения банков увеличились на 21%, и это является хорошим показателем роста с учетом того, что 2014 год был достаточно сложным для кредитования из-за значительного ухудшения качества активов».
Финансовый директор Америабанка Геворк Тарумян в контексте общих показателей представил показатели Америабанка, подчеркнув, что год был динамичным в плане как внешних, так и внутренних вызовов. «Активы банка за 2014 год выросли почти на 27% и, по данным на конец года, составили около 400 млрд. драмов, при том, что по всей банковской системе рост активов составил 16%. Обязательства выросли более чем на 29%, до 357,4 млрд. драмов, при росте аналогичного показателя по всей банковской системе на 18%. Привлеченные от клиентов средства выросли на 23% и составили 209 млрд. драмов. объем привлеченных от физических лиц вкладов вырос на 27% и составил 86 млрд. драмов, а текущие счета выросли почти на 17%. Кредитные вложения банка по итогам года выросли на 63% и составили 286 млрд. драмов, при росте кредитного портфеля по всей банковской системе всего на 21%», – отметил он.
Помимо этого, в 2014 году Америабанк и Голландский банк развития подписали договор о предоставлении конвертируемого субординированного кредита на сумму $20 млн. Это первый подобный договор в истории банковской сферы Армении.
Также в 2014 году Банк удостоился премии «Превосходство» журнала Euromoney как «Лучший банк года» в Армении, а журнал Global Finance присудил Америабанку сразу три награды: лучший банк 2014 года, лучший банк в сфере финансирования торговли и в сфере валютных сделок.