18 Փետրվար 2015 - 06:38 AMT
ՄԱԿ ԱԽ-ն միաձայն ընդունել է Ռուսաստանի առաջարկած բանաձևը Ուկրաինայի վերաբերյալ՝ բոլոր 15 անդամը «կողմ» են քվեարկել:
Անվտանգության խորհուրդը կոչ է արել կողմերին «ամբողջությամբ կատարել Համալիր միջոցները, ներառյալ համատարած հրադադարի պահպանումը»: Փաստաթղթում ասվում է, որ «իրավիճակն Ուկրաինայի արևելքում հնարավոր է կարգավորել միայն ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծման պայմաններում»:
Օրերս «նորմանդական քառյակի» ձևաչափով Մինսկում կայացած բանակցություններում հաջողվեց պայմանավորվել հրադադարի մասին Դոնբասի հակամարտության գոտում փետրվարի 15-ի կեսգիշերից, ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու, ինչպես նաև իրավիճակի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանն ուղղված միջոցների մասին: Բանակցություններին մասնակցել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
ԱԽ բանաձևն աջակցում է նաև «Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը, անկախությանն ու տարածքային ամբողջականությանը»:
ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը շնորհակալություն է հայտնել ԱԽ բոլոր անդամներին բանաձևին սատարելու համար: Նա հայտարարել է, որ ՌԴ-ն «լիովին պատրաստ է նպաստել Մինսկում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը»:
«Մենք պատրաստ ենք աջակցել Մինսկում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը, Մինսկի պայմանավորվածությունները պետք է կատարեն բոլոր կողմերը: Հարկավոր է խուսափել միակողմանի գործողություններից, որոնք կհակասեն փաստաթղթերի տառին ու ոգուն, որոնք ստորագրվել են Մինսկում 2015-ի փետրվարի 12-ին»,-ասել է Չուրկինը:
Վիտալի Չուրկինը հավաքվածների ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ որոշ պատվիրակություններ ԱԽ-ում ընտրովի են մեկնաբանում Մինսկի պայմանավորվածությունները: Նա հիշեցրել է, որ նախորդ պայմանավորվածությունները, որ ձեռք էին բերվել սեպտեմբերին, կյանքի չկոչվեցին, քանի որ Կիևը շարունակեց գնդակոծել քաղաքները:
Փետրվարի 16-ին հայտնի դարձավ, որ «նորմանդական քառյակի» երկրների ղեկավարները հեռախոսազրույցներում համակարծիք են եղել այն հարցում, որ հրադադարն Ուկրաինայի արևելքում հիմնականում պահպանվում է: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, չորս պետւթյունների ղեկավարները շարունակում են քննարկել Խաղաղ կարգավորմանն ուղղված համալիր միջոցների իրականացմանն առնչվող հարցեր: «Հատուկ շեշտադրվել է հակամարտ ուժերի կողմից հրադադարի անխախտ պահպանումն ու ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու պայմանավորվածությունը»,-հայտնեց Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Նորմանդական քառյակի» բանակցությունները գրեթե 16-ժամ տևեցին: Մինսկում կայացած բանակցություններում հաջողվեց պայմանավորվել հրադադարի մասին Դոնբասի հակամարտության գոտում փետրվարի 15-ի կեսգիշերից, ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու, ինչպես նաև իրավիճակի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանն ուղղված միջոցների մասին:

18 Февраль 2015 - 07:00 AMT
18 февраля единогласно была принята резолюция Совета Безопасности ООН по ситуации на Украине. Все 15 членов проголосовали «за».
Совбез ООН призвал «все стороны обеспечить полное выполнение комплекса мер, включая предусмотренное в нем всеобъемлющее прекращение огня». В документе подчеркивается, что «урегулировать ситуацию в восточных районах Украины можно только путем мирного разрешения нынешнего кризиса».
В принятой резолюции СБ также заявил о своем «полном уважении суверенитета, независимости и территориальной целостности Украины».
Постпред России в ООН Виталий Чуркин поблагодарил всех членов Совбеза за поддержку резолюции. Он заявил, что РФ в «полной мере готова содействовать» выполнению достигнутых в Минске договоренностей по урегулированию конфликта на Украине, сообщает Russia Today.
«Мы в полной мере готовы содействовать выполнению достигнутых договоренностей. Минские соглашения должны полностью выполняться всеми сторонами. Необходимо избегать принятия односторонних мер, противоречащих букве и духу документов, подписанных в Минске 12 февраля 2015 года», – сказал Виталий Чуркин.
Виталий Чуркин обратил внимание собравшихся, что некоторые делегации в Совбезе избирательно трактуют минские договоренности.
«Некоторые коллеги пошли по привычному пути риторики, причем часто эта риторика не была безобидной. Особенно вредны в нынешних условиях попытки переписывать минские договоренности. Некоторые делегации начали выбирать отдельные места и говорить, как на самом деле выглядят минские договоренности», – сказал постпред РФ на заседании СБ ООН по Украине.
Он напомнил, что предыдущие договоренности по урегулированию конфликта на Украине, достигнутые в сентябре, не удержались из-за того, что Киев продолжал обстрелы городов.
Отвечая на обвинения представителей западных государств касательно отправки Москвой гуманитарных грузов на восток Украины, Виталий Чуркин подчеркнул, что Россия не позволит «кокетничать» в вопросах оказания помощи жителям Донбасса.
«Мы кокетничать по таким вопросам никому не позволим. Раз надо помогать людям, спасать им жизни, помогать пережить зиму, мы этим занимались и очень удовлетворены той помощью, которую удалось оказать», – сказал дипломат.
По его словам, отправленные РФ гуманитарные конвои «спасли жизнь тысячам гражданских лиц в Донецке и Луганске в условиях окружения, обстрелов и фактической блокады, которую устроили жителям Донецка и Луганска киевские власти».
«Мы все время призывали вас сотрудничать с нами в организации этих конвоев, а вы все время отказывались», – сказал Чуркин, обращаясь к постпреду Украины Юрию Сергееву.
Соответствующий проект резолюции Россия внесла в СБ ООН 13 февраля. Он направлен на поддержку и выполнение заключенных в Минске соглашений.
В Минске 12 февраля завершились переговоры «нормандской четверки» по украинскому урегулированию с участием президента Франции Франсуа Олланда, канцлера ФРГ Ангелы Меркель, президента РФ Владимира Путина и его украинского коллеги Петра Порошенко. Стороны договорились, в частности, о прекращении огня в Донбассе с полуночи 15 февраля, отводе тяжелых вооружений и обмене заложниками.