18 Փետրվար 2015 - 09:25 AMT
Ռուսաստանը չի հրաժարվի Թուրքիայի հետ գործակցությունից «Թուրքական հոսք» գազամուղի նախագծի իրականացման հարցում, եթե այլ նախագծեր հայտնվեն հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Մենք չենք հրաժարվի Թուրքիայի հետ համագործակցությունից: Ոչ միայն այն պատճառով, որ դա պարկեշտ չէ՝ պայմանավորվել ենք թուրք բարեկամների հետ, իսկ հիմա ասե՞նք՝«ոչ, Եվրոպան մեզ այլ բան է առաջարկում»: Չենք հրաժարվի նաև այն պատճառով, որ կարող ենք ինքներս մեզ հիմար վիճակի մեջ դնել՝ այսօր Եվրահանձնաժողովը հրաժարվում է, վաղը համաձայն է, իսկ մյուս օրը նորից կարող է հրաժարվել»,-ասել է Պուտինը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ համատեղ ասուլիսում:
«Ուստի, մենք կոչ ենք անում լուրջ երկարատև գործակցության, ինչպես դա եղել է նախորդ տարիներին»,-ասել է նա: Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանը միշտ շատ հուսալի գործընկեր է եղել, այդպիսին կլինի նաև ապագայում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Անկարան ու Մոսկվան այդպես էլ համաձայնության չեկան ՌԴ-ից Թուրքիա առաքվող գազի գնի հարցում: Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Թաներ Յիլդիզը հայտարարեց, որ Անկարան մտադիր է 15 տոկոս զեղչ ստանալ:
Նշվում էր, որ անցյալ տարի Թուրքիա է առաքվել 26,7 մլրդ խմ ռուսական գազ, իսկ 2015-ին նախատեսվում է ավելացնել առաքումների ծավալները մինչր 30 մլրդ խմ:
Ռուսաստանից թուրքական պետական խողովակաշարային Botas ընկերության ներկրած գազի հազար խմ գինն Անկարայի համար արդյունքում հասնում է 415 դոլարի, ինչն այս պայմաններում չի բխում նրա շահերից: Թուրքիայի իշխանություններն արդեն հայտարարել են, որ ռուսական գազի գինը «վնասում է պետբյուջեին»: Չի բացառվում, որ այդ խնդիրը լուծելու համար Անկարան կդիմի Միջազգային վերաքննիչ դատարան:

Россия не будет отказываться от сотрудничества с Турцией по реализации газопровода «Турецкий поток» в случае появления других проектов, заявил президент РФ Владимир Путин.
«Отказываться от сотрудничества с Турцией мы не будем. Не только потому, что это неприлично — договорились с турецкими друзьями, а теперь скажем «нет, нам Европа что-то другое предлагает», но и потому что можем поставить себя в дурацкое положение: сегодня ЕК отказалась, завтра согласилась, а послезавтра опять откажется», — сказал Путин на совместной пресс-конференции с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
«Поэтому мы призываем к серьезному долгосрочному партнерству, как это было в предыдущие годы», – сказал он.
Путин отметил, что Россия всегда была очень надежным партнером, таким и будет оставаться в будущем, сообщает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что Анкара и Москва так и не решили вопрос скидок на газ, поставляемый из России в Турцию. При этом министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз заявил, что Анкара намерена получить скидку в размере 15%.
Отмечалось, что в прошлом году в Турцию было поставлено 26,7 млрд кубометров российского газа, а в 2015 году планируется увеличить объемы поставок до 30 млрд кубометров.
Компании Akfel, Bosphorusgaz и Kibar Enerji получили лицензии на импорт газа на 30 лет, Batı Hattı — на 23 года. Они будут импортировать в Турцию шесть миллиардов кубических метров российского газа ежегодно. Как сообщают местные СМИ, с января 2015 года одна тысяча кубометров российского газа обходится частным компаниям в $390. Ранее частные компании Турции платили за импорт одной тысячи кубометров российского газа $322.
Одна тысяча кубометров газа, который импортируется из России турецкой государственной трубопроводной компанией Botas, обходится Анкаре в $415, что в нынешних условиях не отвечает ее интересам.
Власти Турции уже заявили, что цена на российский газ «наносит ущерб госбюджету». Не исключено, что для решения этой проблемы Анкара обратится и в Международный арбитражный суд.