Տեխասի դաշնային դատավորը արգելափակել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կարգադրությունը նոր միգրացիոն քաղաքականության մասին:
26 նահանգ դատարան է դիմել՝ բողոքարկելով բարեփոխումը, որը խոչընդոտում է երկրում բնակվող 5 մլն ապօրինի ներգաղթյալների արտաքսումը:
Դատավոր Էնդրյու Հեյնենի որոշումը գնահատական չի տալիս բուն նախագահական նախաձեռնությանը, սակայն ավելի շատ ժամանակ է տրամադրում նահանգներին բողոքարկման համար:
Չնայած դրան, Օբաման վստահություն է հայտնել, որ վաղ թե ուշ, ապօրինի ներգաղթյալների խնդիրը լուծվելու է այնպես, ինչպես առաջարկում է Սպիտակ տունը:
«Ամենայն հարգանքով վերաբերվելով դատավորի որոշմանը, պետք է ասեմ, որ ես համաձայն չեմ»,-մեկնաբանել է Տեխասից ստացված նորությունն Օբաման, հայտնում է BBC ռուսական ծառայությունը:
«Կարծում եմ, որ օրենքը մեր կողմն է և պատմությունն է մեր կողմից»,-հավելել է ԱՄՆ նախագահը:
Նոր միգրացիոն քաղաքականության առանձին դրույթներ պետք է ուժի մեջ մտնեին փետրվարի 18-ին:
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունն արդեն հայտարարել է, որ մտադիր է անհապաղ բողոքարկել Տեխասի դատարանի որոշումը: Փետրվարի 17-ին Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ ԱՄՆ նոր միգրացիոն քաղաքականությունը լիովին համապատասխանում է երկրի օրենսդրությանը:
Ավելի վաղ Տեխասի գլխավոր դատախաղ Գրեգ Էբբոթը հայտարարեց, որ պետության ղեկավարը հրաժարվել է օրենքները կատարելու անհրաժեշտությունից և փորձել է վերանայել միգրանտների մասին օրենքը, դրա իրավունքը չունենալով:
2014-ի նոյեմբերին իր հեռուստաուղերձում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարեց, որ մտադիր է միգրացիոն բարեփոխում իրականացնել առանց Կոնգրեսի աջակցության:
Ըստ Օբամայի, եթե այդ ծրագիրն իրականացվի, շուրջ 4 մլն ապօրինի միգրանտներ ոչ միայն չեն արտաքսվի, այլ նաև ԱՄՆ-ում աշխատելու թույլտվություն կստանան: Դա վերաբերում է 5 տարուց ավելի ԱՄՆ-ում բնակվողներին, ինչպես նաև նրանց, ում երեխաներն ԱՄՆ քաղաքացիներ են: Բացի այդ, ինչպես նշել է նախագահը, Վաշինգտոնը կպարզեցնի օրինականացման ընթացակարգը բարձրագույն կրթությամբ միգրանտների ու ձեռներեցների համար:
«Եթե դուք համապատասխանում եք բոլոր անհրաժեշտ չափանիշներին, կարող եք դուրս գալ ստվերից ու ապրել ըստ օրենքի: Եթե դուք հանցագործ եք, դուք կարտաքսվեք»,-հայտարարել է նախագահը: Նա նշել է այն ավանդը, որն ունեցել են ներգաղթյալներն ԱՄՆ զարգացման գործում, ինչպես նաև հայտարարել է, որ «անհնար է արտաքսել 11,3 մլն ապօրինի միգրանտ»:
Նոյեմբերի 20-ին մեծ ամբոխ էր հավաքվել Սպիտակ տան մոտ: Տեղեկանալով Օբամայի որոշման մասին՝ նրանք սկսեցին վանկարկել իսպաներեն և անգլերեն. «Այո, մենք կարողացանք», մի փոքր վերափոխելով Օբամայի նախընտրական՝ «Այո, մենք կարող ենք» կարգախոսը:
Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, ապօրինի ներգաղթյալների թիվն ԱՄՆ-ում հասնում է 20 միլիոնի:
Ըստ NB-ի և Wall Street Journa-ի, ամերիկացիների 57 տոկոսը կողմ է այս որոշմանը: 74 տոկոսը հայտարարել է, որ կսատարի որոշմանը, եթե թեկնածուները նախնական ոստիկանական ստուգման ենթարկվեն ու վճարեն նախորդ տարիների հարկերը:
Մյուս կողմից, առանց Կոնգրեսի համաձայնության միլիոնավոր ներգաղթյալների կարգավիճակն օրինականացնելու Օբամայի մտադրությանը սատարել է հարցման մասնակիցների միայն 38 տոկոսը, 48 տոկոսը դեմ է եղել:

Федеральный судья в Техасе блокировал распоряжение президента США Барака Обамы о проведении новой миграционной политики.
26 штатов подали в суд против этой реформы, которая препятствует депортации пяти миллионов нелегально проживающих в стране иностранцев.
Решение судьи Эндрю Хэйнена не дает оценку самой президентской инициативе, но предоставляет американским штатам больше времени для того, чтобы ее опротестовать.
Несмотря на это, президент Обама выразил уверенность, что раньше или позже, но проблема незаконных мигрантов будет решена так, как предлагает Белый дом.
«Со всем уважением к решению судьи должен заявить, что я с ним не согласен», – прокомментировал Обама новости из Техаса, сообщает Русская служба BBC.
«Я думаю, закон на нашей стороне и история на нашей стороне», – добавил президент США.
Отдельные положения новой миграционной политики должны были вступить в действие 18 февраля.
Министерство юстиции США уже заявило, что планирует незамедлительно подать апелляцию на решение техасского суда. 17 февраля Белый дом заявил, что новая миграционная политика США полностью соответствует законодательству страны.
Ранее генеральный прокурор Техаса Грег Эбботт заявил, что глава государства отрекся от необходимости выполнять законы и предпринял попытку переписать закон о мигрантах, не имея на то никакого права.
В ноябре 2014 года в своем телеобращении президент США Барак Обама заявил о своем намерении провести миграционную реформу без поддержки Конгресса.
20 ноября около Белого дома собралась толпа мигрантов. Узнав о решении Барака Обамы разрешить нелегальным мигрантам остаться в США, они стали скандировать по-испански и по-английски: «Да, мы смогли!» (Si se pudo! и Yes, we could!), переделав таким образом предвыборный слоган Обамы «Yes we can!» («Да, мы можем!»), передает Lenta.ru.
Согласно опросу телекомпании NBC и газеты Wall Street Journal, 57% американцев поддерживают решение, которое откроет всем нелегалам путь к получению гражданства.