19 Փետրվար 2015 - 10:27 AMT
Նորություն չէ, որ Արևմուտքում իր համար դրական վարկանիշ ձևավորելու, ավտորիտար վարչակարգի հասցեին հնչող քննադատությունները կանխելու նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունները լոբբիստների վրա միլիոնավոր դոլարների հասնող ֆինանսական միջոցներ են վատնում: Սակայն, ծախսվող գումարները բոլորովին էլ չեն կարողանում հասնել իրենց նպատակին: Այս մասին, հաղորդում է Panorama. am-ն ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթի վրա հղումով, որտեղ ներկայացված է Der Standard գերմանական պարբերականում լույս տեսած հոդվածը:
Ինչպես նշված է նյութում, Թերեզա Էդերի հեղինակած, «Ինչպես են ազդում ավտորիտար ռեժիմները Եվրոպական միության երկրների վրա» խորագրով հոդվածում ասվում է, թե ինչպես է Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ և Ավստրիայի Կանաչների շարժման ղեկավար Ուլրիկե Լունաչեկը մերժողական պատասխան տվել Ադրբեջանի կառավարության լոբբիստներին:
Der Standart-ը նշում է, որ հունիսին Բաքվում Եվրոպական օլիմպիական խաղեր են անցկացվելու, ինչի հետ կապված Ադրբեջանի կառավարությունը ցանկացել է Եվրախորհրդարանում գովազդային բնույթի միջոցառում անցկացնել, սակայն, Եվրախորհրդարանի անդամները թույլ չեն տվել:
Թերթը գրում է, որ միջադեպն արձանագրվել է «Եվրոպայի դիտորդական կորպորացիա» կազմակերպության` հունվարին ներկայացրած զեկույցի քննարկման ժամանակ, որում խոսվում էր Ադրբեջանի, Ռուանդայի, Բանգլադեշի, Բահրեյնի, Նիգերիայի և մի շարք այլ պետությունների ավտորիտար վարչակարգերի լոբբիզմով զբաղվող ընկերությունների` Եվրամիության երկներում ծավալած գործունեությունից:
Զեկույցի քննարկման ժամանակ Մեծ Բրիտանիայում գործող PR ընկերություններից մեկի ստրատեգ Իվո Իլիչ Գաբարան նշել է, որ եթե իրեն գովազդելու համար որևէ մեկը նման աստղաբաշխական գումարներ է ծախսում, նշանակում է` խնդիրներ ունի:
Ինչպես գրում է հոդվածագիրը, Ուլրիկե Լունաչեկն իր հերթին իր ելույթում անդրադարձել է 2012 թվականին Ադրբեջանում կայացած «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին, երբ Ադրբեջանի կառավարությունը Բաքու էր հրավիրել Եվրոպայի խորհրդարանի անդամներին և վճարել նրանց ճանապարհորդության ու հյուրանոցային բոլոր ծախսերը: «Այն ժամանակ այդ մրցույթի համար Բաքվում շատ մարդկանց բռնությամբ հանեցին իրենց տներից: Պարզ էր, որ այդ առաջարկը մենք չէինք կարող ընդունել»,-հիշեցրել է նա:
Լունաչեկն անհանգստություն է հայտնել, որ Եվրախորհրդարանի տարբեր հանձնաժողովների անդամներ հաճախակի են մեկնում Ադրբեջան և ընդունում այդ երկրի համար լոբբիզմ կատարելու ադրբեջանական կառավարության առաջարկները` նշելով, որ նման առաջարկներ արվում են այդ թվում իրեն:
«Ես նրանց բազմիցս ասել եմ, որ թույլ չեմ տա ազդել իմ վրա: Ես շատ լավ տեղեկացված եմ Ադրբեջանում առկա խնդիրներիn: Այդ պատճառով էլ բացահայտ կերպով խոսում եմ Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների մասին», -հավելել է նա:

То, что власти Азербайджана вынуждены тратить миллионы долларов на лоббистов с целью сформировать благоприятный имидж для страны и для предотвращения критики режима, – уже давно не новость. Однако потраченные средства отнюдь не могут достичь своей цели. Об этом сообщает азербайджанская газета «Азадлыг», ссылаясь на статью, опубликованную в немецком издании «Der Standard».
Как отмечено в материале, в статье под авторством Терезы Эдеры и под заголовком «Как авторитарные режимы воздействуют на страны ЕС» сказано, что вице-президент Европарламента, президент фракции «Зеленых» в Европейском парламенте Ульрике Луначек дала отрицательный ответ на запрос лоббистов азербайджанских властей.
«Der Standard» также отмечает, что в июне, как известно, в Баку пройдут Европейские олимпийские игры: именно по этому поводу власти Азербайджана планировали провести пропагандистского рода мероприятие в Европарламенте. Однако, члены Европарламента не дали этим планам сбыться.
Газета пишет, что инцидент был зафиксирован в ходе январских обсуждений представленного «Европейской наблюдательской корпорацией» отчета, в котором говорилось о подробностях деятельности на территории стран-членов ЕС организаций, занимающихся лоббизмом таких авторитарных режимов, как Азербайджан, Руанда, Бангладеш, Бахрейн, Нигерия и т.д.
Во время обсуждений данного отчета, стратег одной из британских PR-компаний Иво Ильич Габара заметил, что если кто-либо позволяет себе тратить такие астрономические суммы на свою рекламу, то однозначно, данное лицо в действительности имеет много проблем.
Как подчеркивает автор, Ульрике Луначек в свою очередь обратилась к теме проведенного в 2012 году в Азербайджане песенного конкурса «Евровидение», когда официальный Баку пригласил членов Европарламента, оплатив их поездку и проживание. «Тогда во время конкурса в Баку многих выдворяли из собственных домов. Было ясно, что мы после этого ни в коем случае не примем такое предложение», – напомнила она.
Согласно статье, Луначек также выразила обеспокоенность по поводу того факта, что члены разных комитетов Европарламента часто выезжают в Азербайджан, при этом принимая предложения азербайджанских властей касаемо лоббизма этой страны. По ее словам, такого рода предложения от азербайджанской стороны она и сама получала не раз. «Я неоднократно говорила им, что не позволю давить на меня. Я очень хорошо осведомлена о проблемах Азербайджана, следовательно, открыто могу говорить об азербайджанских политзаключенных», – заключила она, передает Panorama.am.