23 Փետրվար 2015 - 09:39 AMT
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը կարգադրել է ակտիվացնել Միացյալ Թագավորությունում աշխատող Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների լրտեսների որոնումն ու հայտնաբերումը:
Այդ մասին գրում է Lenta.ru-ն The Sunday Times-ի վրա հղումով: Պարբերականն իր հերթին հղում է կատարում բրիտանական հակահետախուզական աղբյուրների վրա:
MI5 հակահետախուզության ծառայության գործակալներին, ըստ պարբերականի, հրամայվել է ուժեղացնել Լոնդոնում ռուս լրտեսների հսկողությունը: Բրիտանիայի կառավարությանը նաև հանձնարարվել է խստացնել անվտանգության միջոցները, այդ թվում նաև ռուսական կործանիչներին հակազդելու գործում, որոնք «խախտում են» Բրիտանիայի օդային տարածքը:
ՌԴ հատուկ ծառայություններին հակազդելու գործում միջոցների ուժեղացման մասին է վկայում նաև այն, որ MI5, MI6 հետախուզությունը և Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ին կից կառավարական կապերի վարչությունը սկսել են ռուսալեզու աշխատակիցներ հավաքագրել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին: Նրանց առաջադրանքներից մեկը լինելու է ռուսալեզու զրուցակիցների հեռախոսազրույցների գաղտնալսումը:
Ռուսական հետախուզությանը հակազդելու ոլորտում քաղաքականության փոփոխման մասին Քեմերոնը պաշտոնապես կհայտարարի փետրվարի 23-ին Համայնքների պալատում ելույթի ժամանակ, պնդում է The Sunday Times-ը:
Ավելի վաղ MI5 անվտանգության ծառայությունը հայտարարեց ռուսալեզու գործակալների հավաքագրման մասին: Ըստ հաղորդագրության, նոր աշխատակիցները պետք է տիրապետեն ռուսերենին, Բրիտանիայի քաղաքացիություն ունենան, բավարար չափով «զգուշավոր լինեն, սեփական հաջողությունների մասին Twitter-ում չգրելու համար»: Աշխատանքը խոստանում է լինել «հետաքրքիր և լավ վարձատրվող»:
Գերատեսչության գործակալները պետք է ժամերով հեռախոսազրույցների ձայնագրություններ լսեն ու ընթերցեն ձեռք բերված փաստաթղթերը, ինչպես նաև նոր տարրեր գտնեն, որոնք կօգնեն հասկանալ ՌԴ իշխանություններին: Այդ տեղեկատվությունն, անշուշտ, պետք է «ազդի կառավարության քաղաքականության վրա Մոսկվայի հետ հարաբերություններում»: Նրանք գործ են ունենալու «ահաբեկչության», »լրտեսության» և «ազգային անվտանգության պոտենցիալ սպառնալիքների հետ»: Այսինքն, աշխատանքը լինելու է «հետաքրքիր ու լավ վարձատրվող», փետրվարի սկզբին գրել է The Daily Telegrap-ը: Ըստ հոդվածի հեղինակի, 30 հազար եվրո աշխատավարձով պաշտոնի համար թեկնածուների պակաս չի լինի:

23 Февраль 2015 - 07:29 AMT
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон распорядился активизировать поиск и слежку за агентами российских спецслужб, работающих в Соединенном Королевстве.
Об этом пишет Lenta.ru, ссылаясь на The Sunday Times. Издание в свою очередь ссылается на свои источники в британской контрразведке.
Агентам службы контрразведки MI5, по информации издания, приказано усилить наблюдение за российскими шпионами в Лондоне. Британскому правительству также поручено ужесточить меры безопасности, в том числе, в сфере противодействия российским бомбардировщикам, которые «тревожат» британское воздушное пространство.
Об усилении мер в сфере противодействия российским спецслужбам свидетельствует то, что MI5, разведка MI6 и управление правительственной связи при МИД Великобритании начали набор русскоязычных сотрудников, пишет РИА Новости. Одной из их задач станет прослушивание телефонных разговоров русскоязычных собеседников.
Официально об изменении политики в сфере противодействия российской разведке Кэмерон объявит сегодня, 23 февраля, в ходе выступления в Палате общин, утверждает The Sunday Times.
Ранее, служба безопасности MI5 объявляла о наборе русскоговорящих агентов. Согласно сообщению о вакансии, новые сотрудники должны знать русский язык, иметь британское гражданство и быть достаточно «осмотрительными, чтобы не писать в Twitter о своих успехах». Работа обещает быть «захватывающей и хорошо оплачиваемой».
Агентам ведомства предстоит часами слушать записи телефонных разговоров и читать перехваченные документы, а также искать новые зацепки, помогающие лучше понять российские власти.И, конечно же, эта информация должна «повлиять на политику правительства» в отношениях с Москвой. В своей работе они будут иметь дело с «терроризмом», «шпионажем» и «потенциальными угрозами национальной безопасности». В общем, работа будет «захватывающей и хорошо оплачиваемой», писал в начале февраля The Daily Telegraph. По мнению автора статьи, недостатка кандидатов на должность с зарплатой в £30 тыс. не будет.
Желающим «противостоять российскому влиянию» предстоит трудный и долгий процесс трудоустройства, который может занять до девяти месяцев. В течение этого времени кандидатов ждут многочисленные тесты и собеседования.