23 Փետրվար 2015 - 11:12 AMT
Եվրոպայի կանոնակարգողներն ուսումնասիրում են ռուս-հունգարական պայմանագիրը, որով նախատեսվում է ավարտին հասցնել Պակշ քաղաքում ատոմային էլեկտրակայանի կառուցումը: Բրյուսելում ասում են, որ փաստաթղթի որոշ դրույթներ կարող են հակասել ընդհանուր քաղաքականությանը, գրում է ՌԲԿ-ն:
«Պակշ» ԱԷԿ-ը միակ գործող ատոմակայանն է Հունգարիայում: Կայանը գտնվում է Բուդապեշտից 100 կմ հեռավորության վրա, կառուցված է խորհրդային նախագծով, արտադրում է երկրում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 42 տոկոսը:
Նշվում է, որ ԵՄ-ն դեռևս մեղադրանքներ չի ներկայացրել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին, սակայն միանգամից երկու հանձնաժողով է պարզում, թե որքանով է ռուս-հունգարական հաղորդագրությունը համապատասխանում միասնական Եվրոպայի սկզբունքներին:
Կասկածելի է հայտարարված պայմանագրի ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ ֆինանսական կողմը, հայտնել է Financial Times-ի աղբյուրը Բրյուսելում:
Ինչպես նշել է ՌԲԿ-ն, մասնավորապես, պաշտոնյաների համար կասկածելի է թվում այն փաստը, որ «Ռոսատոմը» ստացավ պայմանագիրն առանց մրցույթի: Հունգարիան նաև չի ստացել ատոմային էներգիայի հարցերով զբաղվող եվրոպական գործակալության համաձայնությունը: Աղբյուրը նշել է, որ այդ հարցերի քննարկումը նախնական փուլում է գտնվում, ուստի Բուդապեշտը դեռ ժամանակ կունենա իր դիրքորոշումը պարզաբանելու համար:
ՌԴ հետ համաձայնությունը վեճեր է առաջացրել նաև բուն Հունգարիայում, որտեղ ընդդիմությունը հայտարարեց, որ պայմանագիրը ոչ միայն շատ թանկարժեք է, այլ նաև ուժգնացնում է Բուդապեշտի կախվածությունը Մոսկվայից: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտր Օրբանը հերքում է բոլոր մեղադրանքները: Ըստ վարչապետի, ԱՄՆ-ն կցանկանար մասնակցել հունգարական ԱԷԿ-ի շինարարությանը և «ցավագին» է ընդունել այն փաստը, որ գործարքն իր հետ չի կնքվել:
Դեկտեմբերի սկզբին «Ռոսատոմը» երկու նոր բլոկ կառուցելու վերաբերյալ պայմանագիր կնքեց Հունգարիայի հետ: Մոսկվան 10 մլրդ դոլարի վարկ կտրամադրի Հունգարիային, որը Բուդապեշտը կսկսի մարել ատոմակայանի բլոկի գործարկումից հետո: Անցած շաբաթ Հունգարիա Պուտինի այցի ժամանակ կողմերը պայմանավորվեցին, որ Բուդապեշտը չի վճարի չօգտագործված ռուսական գազի դիմաց:

Европейские регуляторы изучают российско-венгерский контракт, предусматривающий достройку атомной электростанции в городе Пакш. В Брюсселе говорят, что некоторые положения документа могут противоречить общей политике, пишет РБК.
АЭС «Пакш» — единственная действующая атомная электростанция в Венгрии. Станция расположена в 100 километрах от Будапешта, в 5 км от города Пакш. Станция построена по советскому проекту, все 4 реактора — типа ВВЭР-440. АЭС производит более 42 процентов всей электроэнергии, вырабатываемой в стране.
В материале отмечается, что ЕС пока не выдвигал каких-либо обвинений премьер-министру Виктору Орбану, однако сразу две комиссии выясняют, насколько российско-венгерское сообщение соответствует принципам единой Европы.
Под сомнение поставлена как техническая, так и финансовая стороны контракта, сообщил источник издания Financial Times в Брюсселе.
Как отмечает РБК, в частности, чиновников смутил тот факт, что «Росатом» получил контракт без конкурса. Также Венгрия не получила зеленый свет на подписание договора от европейского агентства, занимающегося вопросами атомной энергии. Источник издания подчеркнул, что рассмотрение этих вопросов сейчас находится на ранней стадии, а потому у Будапешта еще есть возможность разъяснить свою позицию.
Споры соглашение с Россией вызвало и в самой Венгрии, где оппозиция заявила о том, что контракт не только слишком дорог, но и усиливает зависимость Будапешта от Москвы.
В свою очередь венгерский премьер Виктор Орбан отвергает все обвинения в свой адрес. По словам премьер-министра, США хотели принять участие в строительстве новой венгерской АЭС и «болезненно» восприняли, что сделка досталась не им.
В начале декабря «Росатом» подписал контракт на постройку двух новых блоков атомной электростанции «Пакш» в Венгрии. Это единственная действующая АЭС в Венгрии, которая дает более 42% электроэнергии, вырабатываемой в стране. Для оплаты контракта Москва предоставит Венгрии кредит в размере до €10 млрд, который Будапешт начнет погашать после ввода блоков в эксплуатацию. На минувшей неделе в ходе официального визита Владимира Путина в Венгрию стороны договорились, что Будапешт не будет платить за неиспользованный российский газ.