24 Փետրվար 2015 - 08:17 AMT
Անկարան իրավունք ունի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկել ապահովելու համար իր զինվորականների անվտանգությունն ու պատմական ժառանգության պահպանումը, հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն՝ մեկնաբանելով թուրքական բանակի գործողությունը, երբ Սիրիայից տարհանվեցին շահ Սուլեյմանի դամբարանն ու պահապան զինվորականները:
Փետրվարի լույս 23-ի գիշերը թուրքական զինվորական ստորաբաժանումները Կոբանի քաղաքի մոտակայքում հատել են թուրք–սիրիական սահմանը և ներխուժել Սիրիայի տարածք։ Գրավյալ հատվածում է գտնվում Օսմանյան կայսրության հիմնադիր Օսման I-ի պապ` Սուլեյման շահի դամբարանը, որը հսկում էին թուրքական պահակախմբի 39 անդամները:
«Մենք պարտավոր ենք ապահովել մեր զինվորների անվտանգությունն ու պահպանել մեր պատմական ժառանգությունը: Առանց տատանվելու մենք առաջիկայում ևս նման քայլեր կձեռնարկենք, եթե ազգային անվտանգության հարց լինի»,-ասել է Դավութօղլուն Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա հավելել է, որ գործողությունը ռազմավարական քայլ էր կանխելու համար սադրանքները, սպառնալիքներն ու շանտաժը Սիրիայի տարածքում թուրք զինվորականների ներկայության վերաբերյալ: Ըստ նրա, Անկարայի քաղաքականությունը Սիրիայի հարցում անփոփոխ է մնում , իսկ գործողությունն իրականացվեց այդ երկրում ռազմական հակամարտության սրացման ու «Իսլամական պետության» կողմից սպառնալիքների պատճառով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Լոնդոնում լույս տեսնող «Ա Շարք ալ Ասուաթ» թերթը հայտնել է, որ Թուրքիան զգուշացրել է ԻՊ հրամանատարությանը գործողության անցկացման մասին փետրվարի 22-ին: Թերթը հղում է կատարում Անկարայի կառավարական շրջանակում անհայտ աղբյուրի վրա, որն ասել է, թե ԻՊ-ն իրազեկվել է ոչ պաշտոնական կանալներով: Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Թանջու Բիլգիչը հրաժարվել է մեկնաբանել հրապարակումը:
Սիրիայի կառավարությունն իր հերթին պատասխանեց թուրք զինվորականների ներխուժմանը Սիրիա: Սիրիայի ԱԳ նախարար Ֆեյսալ Մեկդադը հայտարարեց, որ երկիրն իրեն իրավունք է վերապահում պատասխանել ռազմական ներխուժմանը: Նա կոչ է արել համաշխարհային հանրությանն ուշադրություն դարձնել Սիրիայի ինքնիշխանության խախտման փաստին թուրք զինվորականների կողմից: Մեկդադը հայտնել է, որ թուրք զինվորականները պետք է պատասխան տան դրա համար:
Շահ Սուլեյմանի դամբարանը գտնվում էր Սիրիայի տարածքում, որն ըստ 1921թ. պայմանագրի, թուրքական տարածք է համարվում, այսինքն՝ անկլավ:

24 Февраль 2015 - 07:46 AMT
Анкара имеет право принять все необходимые меры для обеспечения безопасности своих военных и сохранения своего исторического наследия, заявил премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу, комментируя операцию турецкой армии по эвакуации находящейся в Сирии гробницы Сулеймана Шаха и охранявшего ее гарнизона.
В ночь на 23 февраля турецкие военные вошли на сирийскую территорию в районе города Кобани, направились в сторону находившейся в 30 километрах от границы гробницы Сулеймана Шаха и вывезли ее в Турцию.
В военной операции по эвакуации почетного караула приняли участие 700 турецких солдат. Также были задействованы сто единиц военной техники, включая 39 танков. Почетный караул насчитывал 39 турецких военнослужащих. В ходе эвакуации погиб один солдат.
«Мы обязаны обеспечить безопасность наших солдат и сохранение нашего исторического наследия. Не колеблясь, будем и впредь предпринимать подобные шаги, если будет затронута наша национальная безопасность», — сказал Давутоглу на пресс-конференции в Анкаре.
Он добавил, что операция была стратегическим шагом для предотвращения провокаций, угроз и шантажа по поводу турецкого военного присутствия на территории Сирии. По его словам, политика Анкары по отношению к Сирии остается прежней, а операция была проведена в связи с эскалацией военного конфликта в этой стране и угроз со стороны ИГ, сообщает РИА Новости.
Лондонская газета «А-Шарк аль-Аусат» сообщила, что Турция предупредила командование Исламского государства Ирака и Леванта (ИГИЛ) о проведении операции по вывозу гробницы Сулейман Шаха с территории Сирии 22 февраля.
Газета ссылается на неназванного представителя правительственных кругов в Анкаре. Источник отметил, что информация была передана руководству ИГИЛ по неофициальным каналам. Пресс-секретарь МИДа Турции Танжу Бильгич отказался комментировать публикацию лондонского издания.
В свою очередь, правительство Сирии ответило на вторжение турецких военных на территорию Сирии. Министр иностранных дел Сирии Фейсал Мекдад заявил, что страна оставляет за собой право ответить на военное вторжение. В своем комментарии глава внешнеполитического ведомства Сирии призвал мировую общественность внимательно посмотреть на факт нарушения суверенитета Сирии турецкими военными. Мекдад сообщил, что турецкие военные нарушили суверенитет Сирии и должны обязательно за это ответить.
Сулейман Шах – предок основателя Османской империи. Он похоронен на берегу Евфрата в Сирии. По договору от 1921 года место расположения гробницы Сулейман Шаха – турецкая территория, то есть анклав. Гробницу охранял специальный караул турецкой армии, около 40 солдат.