24 Փետրվար 2015 - 13:26 AMT
Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու պատրիարք Թեոդորոս Երկրորդը հայտարարել է Լիբիայում «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից սպանված ղպտիների սրբադասման մասին, նրանց պատվին նոր եկեղեցի կկառուցվի, հայտնել է KAI կաթոլիկ գործակալությունը:
Սրբերի հիշատակի օր կհայտարարվի ղպտիների ամշիր ամսվա ութերորդ օրը (փետրվարի 15), երբ «Իսլամական պետությանը» պատկանող ինտերնետ ռեսուրսներում զետեղվեց 21 քրիստոնյա ղպտիների գլխատման տեսանյութը: Watani շաբաթաթերթը հրապարակել է 21 զոհվածներից 20-ի անունները, որոնք Լիբիա էին մեկնել Մինյա գավառի Սամալուտ գյուղից: 21-րդ նահատակի անունը, որը Ալ Ուրա գյուղից է, դեռ հայտնի չէ:
Եգիպտոսի կառավարությունը որոշել է եկեղեցին կառուցել Սամալուտում: Իշխանությունները խոստացել են զոհվածների ընտանիքներին ամեն ամիս 1,5 հազար եգիպտական ֆունտ փոխանցել՝ դա մոտ 170 եվրո է: Նվազագույն աշխատավարձն Եգիպտոսում ամսական 1,2 հազար ֆունտ է:
Քրիստոնյաների սպանությունից հետո եգիպտական ավիացիան հարվածներ հասցրեց գրոհայինների դիքերին լիբիական Դերնա քաղաքի մոտ: Բացի այդ, մոտ 1000 եգիպտացի տարհանվեց Լիբիայից, որոնք այնտեղ հիմնականում զբաղվում էին շինարարությամբ, ինչպես նաև աշխատում էին գյուղոլորտում: Ըստ Լիբիայի իշխանությունների, միայն պաշտոնապես երկրում գրանցված է Եգիպտոսի մոտ 250 հազար քաղաքացի, և, ըստ որոշ գնահատականների, նույնքան եգիպտացի ապօրինի է այնտեղ ապրում, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

24 Февраль 2015 - 12:54 AMT
Патриарх Коптской православной церкви Тавадрос II объявил, что убитые в Ливии боевиками Исламского государства (ИГ) копты причислены к лику святых, в их честь будет построен новый храм, сообщает католическое агентство KAI.
Днем памяти святых станет восьмой день коптского месяца амшир (15 февраля по григорианскому календарю), когда на интернет-ресурсах, принадлежащих ИГ, было размещено видео казни 21 египетского христианина-копта. Коптский еженедельник Watani опубликовал имена 20 из 21 погибших, которые приехали из села Самалут (провинция Минья). Имя одного мученика родом из села Аль-Ура пока остается неизвестным.
Египетское правительство приняло решение построить храм в честь мучеников в селе Самалут. Власти пообещали выплачивать семьям погибших ежемесячно 1,5 тысячи египетских фунтов (чуть больше 172 евро, минимальная заработная плата в Египте составляет около 1,2 тысяч фунтов в месяц).
Вскоре после массового убийства христиан египетская авиация нанесла удары по базе боевиков в ливийском городе Дерна. Кроме того, не менее 1 тысячи египтян были эвакуированы из Ливии через Тунис. В Ливии проживают десятки тысяч египтян, которые главным образом заняты на строительных работах, а также в сельском хозяйстве. Согласно данным ливийских властей, только официально в стране зарегистрированы около 250 тысяч граждан Египта, и, по некоторым оценкам, столько же проживают нелегально, сообщает РИА Новости.