25 Փետրվար 2015 - 08:09 AMT
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի Մոսկվա կատարելիք այցի ժամանակ կստորագրվի ռազմատեխնիկական գործակցության մասին համաձայնագիր և հումանիտար բնույթի երկու փաստաթուղթ ռուսական նավերի ու ինքնաթիռների համար Կիպրոսի նավահանգիստներն ու օդակայանները բացելու մասին:
Այդ մասին Կիպրոսի նախագահը հայտարարել է ՏԱՍՍ գործակալության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանին տված բացառիկ հարցազրույցում՝ ՌԴ պաշտոնական այցին ընդառաջ:
Կիպրոսի նախագահը նշել է, որ ռազմական փոխգործակցության մասին փաստաթուղթ արդեն իսկ գոյություն ունի, խոսքն այժմ դրա վերագործարկման ու արդիականացման մասին է:
Ըստ Անաստասիադիսի, «միաժամանակ կստորագրվի երկու փաստաթուղթ հումանիտար թեմայով, որի նմանը Կիպրոսն ունի Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և այլ երկրների հետ»:
Նախագահը նշել է, որ Կիպրոսը ձգտում է, որ «Ռուսաստանի հետ գերազանց հարաբերությունները տարածվեն նաև այն ոլորտների վրա, որոնք մենք զարգացնում են մյուս երկրների հետ»:
«Մենք բանակցում ենք ՌԴ հետ «Անդրեաս Պապանդրեու» ավիաբազայում հումանիտար բնույթի աջակցություն մասին, որը կարող է ցուցաբերվել ճգնաժամի դեպքում, ինչպես նաև մեր նավահանգիստներ ռուսական ռազմանավերի մուտքն արտոնելու շուրջ, մասնավորապես, խոսքը Լիմասոլի մասին է: Դա հիմա էլ է արվում, սակայն մենք կցանկանայինք ավելի խորացված համաձայնագիր ունենալ այն առումով, թե ինչ կարող է տրամադրել Կիպրոսի Հանրապետությունը ՌԴ-ին: Կրկնում եմ, արդիականացվելու է ռազմական ոլորտում արդեն գործող համաձայնագիրը»,-ասել է նա:
Խոսքն այն մասին է, որ Ռուսաստանի ռազմանավերն ու ռազմական ինքնաթիռները կարողանան օգտվել Կիպրոսի նավահանգիստներից և օդանավակայաններից բացառապես աղետալի իրավիճակներում կամ հումանիտար գործողությունների ժամանակ:
Նշվում է, որ Կիպրոսի նախագահի Մոսկվա այցի ժամանակ երկու երկրների ղեկավարները կքննարկեն նաև Ռուսաստան-ԵՄ երկխոսության խնդիրներ, այդ թվում ուկրաինական ճգնաժամի համատեքստում: Կիպրոսի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսն իր հերթին հայտարարեց, որ Կիպրոսը կողմ է հանդես գալիս ՌԴ-ԵՄ ռազմավարական հարաբերությունների շուտափույթ վերականգնմանը:
Ավելի վաղ Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հայտարարել է իր տարածքում ռուսական ավիացիոն և ռազմածովային ռազմակայաններ տեղակայելոի պատրաստակամության մասին:
Երկու պետությունների ռազմական գործակցության մասին պայմանագիրը պետք ստորագրվի Կիպրոսի նախագահի փետրվարի 25-ին Մոսկվա կատարելիք այցի ժամանակ:
«Կա հին (հավանության արժանացած) համաձայնագիր, որը պետք է կյանքի կոչվի ինչպես որ կա: Միևնույն ժամանակ կտրամադրվեն որոշ լրացուցիչ ծառայություններ, ինչպես մենք դա անում ենք մյուս երկրների, օրինակ, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի դեպքում»,-ասել է Անաստասիադիսը:
Ենթադրվում է, որ Ռուսաստանի ՌՕՈւ-ն կօգտագործի «Անդրեաս Պապանդրեու» ավիաբազան, որը համատեղված է Պաֆոս քաղաքի միջազգային օդանավակայանի հետ կղզու հարավ-արևմուտքում, բրիտանական ՌՕՈւ «Ակրոտիրի» ավիաբազայից 50 կմ հեռավորության վրա, գրում է Lenta.ru-ն: Ռուսաստանի ՌԾՈւ-ն հնարավորություն կունենա օգտագործել Լիմասոլի ռազմակայանը:
Կիպրոսում ռազմակայան ունենալու հարցում Ռուսաստանի շահագրգռվածության մասին Կիպրոսի լրատվական գործակալությանը տարեսկզբին հայտարարել էր Ստանիսլավ Օսադչին: Նա նշեց, որ «այս պահին ԱԳՆ նպատակն է երկկողմ համաձայնագիր պատրաստել, որը կստորագրվի Անաստասիադիսի Մոսկվա այցի ժամանակ»:
Անցյալ տարի ռուս զինծառայողներին հնարավորություն տրվեց օգտվել Կիպրոսի ավիաբազայից և Լիամսոլի գլխավոր նավահանգստից, հայտնում է cyprusrussianbusiness.com-ը: 2014-ի հունվարին Կիպրոսի ՊՆ-ն հայտարարեց, որ «Անդրեաս Պապանդրեու» ավիաբազան հնարավոր կլինի օգտագործել միայն անհետաձգելի օգնություն ցուցաբերելու և հումանիտար նպատակներով:

Во время пребывания президента Республики Кипр Никоса Анастасиадиса в Москве будут подписаны соглашение о военно-техническом сотрудничестве и два документа гуманитарного характера о возможности использования кипрских морских и воздушных портов российскими кораблями и самолетами.
Об этом глава кипрского государства сообщил в эксклюзивном интервью первому заместителю генерального директора ТАСС Михаилу Гусману по случаю официального визита в Россию.
Как отмечается в материале, президент Кипра отметил, что документ о военном сотрудничестве между странами существует, сейчас речь идет о его возобновлении и актуализации.
По словам Анастасиадиса, между Россией и Кипром есть соглашение о военном сотрудничестве, в Москве «состоится его возобновление и актуализация».
«Одновременно будут подписаны два документа по гуманитарной тематике, аналогичные тем, которые мы имеем с Германией, Францией и другими странами», – отметил Анастасиадис.
Президент подчеркнул, что Кипр стремится к тому, чтобы существующие «отличные отношения с Россией распространялись также на сферы, в которых мы развиваем сотрудничество и с другими странами».
«Мы ведем диалог с РФ о содействии, которое может быть оказано в случае осуществления во время кризисов операций гуманитарного характера на авиационной базе «Андреас Папандреу» в районе Пафоса, а также по заходам военных кораблей в наши порты, в частности, в порт Лимасола. Это и так происходит, но мы хотели бы иметь более углубленное структурированное соглашение в том, что касается тех возможностей, которые предоставляются Республикой Кипр Российской Федерации. Повторяю, будет актуализировано и существующее соглашение в военной области», – сказал президент республики.
Речь идет, по его словам, о том, что исключительно в случаях аварийных ситуациях или при проведении гуманитарных операций российские военные самолеты и корабли могли бы использовать соответствующие порты Кипра.
Отмечается, что в ходе визита Никоса Анастасиадиса в Москву главы Кипра и России планируют также обсудить проблематику диалога России и ЕС, в том числе в контексте украинского кризиса. В свою очередь официальный представитель правительства Республики Кипр Никос Христодулидис заявлял, что Кипр выступает за скорейшее восстановление стратегических отношений между Россией и ЕС.
Ранее Кипр уже заявлял о своей готовности разместить на острове военные базы России.
Договор о военном сотрудничестве двух государств должен быть подписан во время визита главы Кипра в Москву 25 февраля 2015 года.
Предполагается, что ВВС России будут использовать авиабазу «Андреас Папандреу», совмещенную с международным аэропортом города Пафос на юго-западе острова, в 50 километрах от авиабазы британских королевских ВВС «Акротири».
ВМФ России получит возможность на постоянной основе использовать базу Лимасол. «Кипр и Россия традиционно поддерживают хорошие отношения, и это не подвержено изменениям», — заявлял Анастасиадис.
О заинтересованности России в размещении военной базы на Кипре в начале года Кипрскому агентству новостей заявлял посол России на острове Станислав Осадчий. Тогда он подчеркнул, что «в настоящий момент задача МИД — подготовить двусторонние соглашения, которые будут подписаны в ходе визита Анастасиадиса в Москву».
В прошлом году российским военным была предоставлена возможность в полной мере использовать кипрскую авиабазу и главный порт в Лимассоле, сообщает cyprusrussianbusiness.com. В январе 2014 года Министерство обороны Кипра заявило, что использование авиабазы «Андреас Папандреу» возможно только для оказания неотложной помощи и участия в гуманитарных миссиях.