26 Փետրվար 2015 - 11:23 AMT
Ինչպես այս առիթով գրել է The Wall Street Journal-ը, հետազոտության արդյունքները կօգտագործվեն քննության ժամանակ, որը 2015-ի հունվարին նախաձեռնել էր Facebook-ի օգտատերերի անձնական տվյալների պաշտպանության բելգիական հանձնաժողովը:
Եթե այն համարի, որ եղել են օրենսդրության խախտումներ, նյութերը կուղարկվեն դատախազություն, որն էլ քրեական գործ հարուցելու մասին որոշում կկայացնի:
Զեկույցում քննվում են Facebook-ի անձնական կարգաբերումների գործառույթներում, ինչպես նաև ծառայությունների տրամադրման պայմաններում փոփոխությունները, որոնք ուժի մեջ են մտել 2015-ի հունվարի 31-ից:
Հանձնաժողովի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ կանոնակարգողի հիմնական մտահոգությունը կապված է Facebook-ին պատկանող բրաուզերների ծրագրային հավելումների, գովազդի ու WhatsApp և Instagram հավելվածներով լուսանկարների փոխանակման հետ, գրել է այս առիթով The Wall Street Journal-ը:
Փաստորեն, Եվրոպական կանոնակարգողը մեղադրում է Facebook-ին Տվյալների պաշտպանության մասին Եվրամիության դրույթները խախտելու մեջ: Ինչպես նշում են բելգիացի փորձագետները, անձնական կարգաբերումների գործառույթները սոցցանցում չափազանց բարդ են օգտատերերի համար:
Իրավիճակը պարզաբանելու նպատակով PanARMENIAN.Net-ը դիմեց Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի Իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի դասախոս Ելենա Կոժեմյակինային:
(?) Օրերս Եվրոպական կանոնակարգողը մեղադրեց Facebook-ին Տվյալների պաշտպանության մասին Եվրամիության դրույթները խախտելու մեջ: Բելգիացի փորձագետները պնդում են, որ անձնական կարգաբերումների գործառույթները սոցցանցում չափազանց բարդ են օգտատերերի համար: Որքանո՞վ է դա համապատասխանում իրականությանը:
(!)Իրավաբանական տեսակետից կարգաբերումների փոփոխության վերաբերյալ փաստաթղթի պարզության և մատչելիության մասին ցանկացած պահանջ առաջին հերթին դեկլարատիվ բնույթ է կրում: Facebook-ի ներմուծած փոփոխությունները պարունակում են ընկերության քաղաքականության նորամուծությունների առարկայի, էության ու հետևանքների մասին հիմնական դրույթները: Բոլոր անհրաժեշտ փոփոխությունները ներկայացված են Facebook-ի կողմից կիրառվող բոլոր պաշտոնական լեզուներով: Դե յուրե Facebook-ը պահպանել է բոլոր անհրաժեշտ իրավական չափանիշները:
(?) Իսկ հնարավո՞ր է պարզեցնել այդ կարգաբերումները՝ չխեղաթյուրելով դրանց էությունը:
(!)Այս հարցն ավելի շուտ ուղղված է մարքեթինգային դեպարտամենտին՝ փոխվել են շուկայական իրողությունները, այստեղից էլ բխում է ծառայությունների նոր սպեկտրը Facebook-ի շահույթն ապահովելու համար: Տեքստի փոփոխությունը չի կարողանա լիովին արտացոլել փոփոխությունների ողջ ընթացքը՝ զրկելով ընկերությանը օգտատերերին նորարարությունների էության մասին իրազեկելու հնարավորությունից, ինչն անհրաժեշտ է կոնտրագենտի (օգտատերի) պատշաճ իրազեկման մասին միջազգային նորմատիվային ակտերի պահանջով:
(?) Այնուամենայնիվ, արդյ՞ոք այն ռիսկերը, որոնք նշված են զեկույցում, առկա են:
(!) 21-րդ դարը գերսպառողի դար է: Դա բիզնեսի նոր իրողությունն է, որի հետ պետք է հաշտվել: Անձնական տեղեկատվության պաշտպանության մասին օրենսդրության կարծրացած վիճակը, անկատար լինելն ու բացթողումների առկայությունը պրակտիկայում, թույլ են տալիս Facebook-ի նման կորպորացիաներին շահարկել իրավաբանական համակարգի անկատարությունը՝ մնալով, սակայն օրենքի սահմաններում: Իրավաբանական տեսակետից, Facebook-ի մասնակցությամբ առաջացած այս գործընթացը վերահսկելու փորձը կհանգեցնի ընդհանուր առմամբ ցանցի անձնական տվյալների պաշտպանության նոր քաղաքականության ձևավորմանը. օրենսդիրը կամ կարդիականացնի բարդ օրենսդրությունը, հաշվի առնելով ՏՏ ու տնտեսական նոր հնարավորությունները, կամ կորդեգրի օգտատերերի շահերի հետևողական պաշտպանության ռազմավարությունը, ինչը շատ ավելի բարդ է:
(?) Այդ դեպքում ի՞նչ անի հասարակ օգտատերը: Ինչպե՞ս ինքն իրեն զերծ պահի «գովազդային լսարան» կամ սպառողական զանգված դառնալուց:
(!) Առաջին հերթին պետք է սովորի կարդալ օգտատերերի հետ համաձայնագրերը, ոչ թե ուղղակի նշումներ անի ամեն ինչի տակ: Facebook ցանցից օգտվելը ծառայությունների տրամադրման ոլորտում համաձայնության ձևերից մեկն է, պետք է հասկանալ ռիսկերն ու սեփական շահերը բավարարելու յուրաքանչյուր կողմի շահագրգռվածությունը: Facebook-ը ստեղծվել է շահույթ ստանալու նպատակով, այլ ոչ թե օգտատերերի շփվելու պահանջը բավարարելու համար: Այս փաստից ելնելով՝ ցանկացած օգտատեր պետք է հասկանա, որ իրականում նրա ակտիվությունը Facebook-ի շրջանակում հանրային գործունեություն է: Ցանկացած հանրայնություն ենթադրում է խելամիտ վարքագիծ: Ըստ էության, օգտատերը պետք է վերագնահատի հոգեբանական կախվածությունը Like-ից ու սկսի առավել ռացիոնալ գնահատել իր գործողությունների հետևանքները: Իսկ դա արդեն գտնվում է իրավաբանական հարթությունում:

26 Февраль 2015 - 07:54 AMT
Как написал по этому поводу The Wall Street Journal, результаты исследования будут использованы при расследовании, которое в январе 2015 года начала Бельгийская комиссия по защите личных данных пользователей Facebook.
Если комиссия сочтет, что имели место нарушения законодательства, то она отправит материалы в прокуратуру, которая примет решение о возбуждении дела.
В докладе рассматриваются изменения в функциях личных настроек Facebook, а также в условиях предоставления услуг, которые вступили в силу с 31 января 2015 года.
Представитель комиссии заявила, что основную озабоченность регулятора вызывают программные дополнения к браузерам, реклама и обмен фотографиями через приложения WhatsApp и Instagram, принадлежащие Facebook, писал по этому поводу The Wall Street Journal.
Фактически, Европейский регулятор обвиняет Facebook в нарушении положений Евросоюза о защите данных. Как утверждают бельгийские эксперты, функции личных настроек в соцсети слишком сложны для пользователей.
Для разъяснения ситуации PanARMENIAN.Net обратился к преподавателю Института Права и Политики Российско-Армянского (Славянского) Университета юристу Елене Кожемякиной.
(?)На днях Европейский регулятор обвинил Facebook в нарушении положений Евросоюза о защите данных. Бельгийские эксперты утверждают, что функции личных настроек в соцсети слишком сложны для пользователей. Насколько это соответствует тому, что есть на самом деле?
(!)С юридической точки зрения любые требования о ясности и доступности документа об изменении настроек носят, в первую очередь, декларативный характер. Изменения, внесенные Facebook, содержат основные положения о предмете, сущности и последствиях нововведений в политике компании. К тому же все необходимые преобразования представлены на официальных языках, используемых Facebook. Де-юре Facebook соблюдает все необходимые правовые критерии.
(?)А возможно ли упростить эти настройки, при этом не исказив их суть?
(!)Это в большей степени вопрос к маркетинговому департаменту: изменились реалии рынка, отсюда новый спектр услуг для получения прибыли Facebook. Изменение текста не сможет в полной мере отразить фабулу преобразований, лишив компанию возможности проинформировать пользователя о сути нововведений, что предписывают требования международных нормативных актов о надлежащем извещении контрагента (пользователя).
(?)Существуют ли все же риски, о которых говориться в докладе?
(!)21 век – век суперпотребителя. Это новые реалии бизнеса, с которыми необходимо мириться. Косность законодательства о защите персональной информации, его непроработанность и наличие белых пятен в практике позволяют корпорациям, подобным Facebook, играть на несовершенстве юридической системы, однако в рамках закона. С юридической точки зрения, попытка контролировать данный процесс, зарожденный при участии Facebook, приведет к формированию новой политики защиты персональных данных сети как таковой: законодатель должен либо модернизировать сложносочиненное законодательство с учетом новых IT и экономических возможностей, либо выбрать четкую стратегию поступательной защиты интересов пользователей, что гораздо сложнее.
(?)Что делать простому пользователю? Как оградить себя от того, чтоб не стать «рекламной аудиторией», потребительской массой?
(!)Для начала – научиться читать пользовательские соглашения, а не ставить «галочки» подо всем. Пользование сетью Facebook – одна из форм соглашения в сфере предоставления услуг, нужно понимать риски и заинтересованность каждой из сторон в удовлетворении собственных интересов. Facebook создан с целью получения прибыли, а не только ради реализации потребности пользователей в общении. Отталкиваясь от данного факта, любой пользователь должен понимать, что в действительности его активность в рамках Facebook – публичная деятельность. Любая публичность предусматривает пределы разумности в поведении. По сути, пользователь должен переоценить психологическую зависимость от «лайков» и начать более рационально оценивать последствия своих действий. А это уже лежит вне юридической плоскости.