Նավթի համաշխարհային գներն աճում են դեպի Եվրոպա գազի առաքումների հնարավոր խափանումների մտավախությունների պատճառով, դրան նպաստում է նաև Statoil կառամատույցի փակումը Հյուսիսային ծովում: Այդ են վկայում սակարկությունների արդյունքները, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Մոսկվայի ժամանակով 6:55-ի տվյալներով Brent տեսակի նավթի ապրիլյան ֆյուչերսներն աճել են 1,32 տոկոսով՝ հասնելով մեկ բարելի համար 60, 84 դոլարի: WTI տեսակի նավթի ապրիլյան ֆյուչերսներն աճել են 1,45 տոկոսով՝ հասնելով 48,87 դոլարի մեկ բարելի համար:
Նորվեգական նավթագազային Statoil ASA խումբը հայտնել է Հյուսիսային ծովում իր Statfjord C կառամատույցի փակման մասին: Ինչպես հայտնում է տեղի Stavanger Aftenblad թերթը, ընկերության ներկայացուցիչները ճագ են հայտնաբերել ծովային հիմքի ջահի աշտարակում:
«Սև ոսկու» գների աճին են նպաստում նաև ներդրողների մտավախությունները դեպի Եվրոպա ռուսական գազի առաքումների հնարավոր խափանումների վերաբերյալ: Փետրվարի 26-ին ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը գազ չի առաքի Ուկրաինա առանց կանխավճարի, որ 3-4 օրվա գազ է մնացել և այդ իրավիճակը սպառնում է դեպի Եվրոպա տարանցմանը: Նա նաև հույս հայտնեց, որ գործը ծայրահեղ միջոցների չի հասնի:
Ավելի ուշ, Մոսկվայի ժամանակով 21:00-ին ամերիկյան նավթագազային Baker Hughes ընկերությունը տվյալներ կհայտնի ԱՄՆ-ում հորատման սարքերի ընդհանուր քանակի մասին: Անցած շաբաթվա վերջում դրանց քանակը նվազել էր 3,5 տոկոսով՝ հասնելով 1,310 հազարի: Հորատման սարքերի քանակը կրճատվել է 26 տոկոսով կամ 461 միավորով: Ինչպես նշել է «Ռոյթերսը», ընթացիկ շաբաթվա վերջում հորատման սարքերի քանակը, հավանաբար, կրկին կկրճատվի:

Мировые цены на нефть растут в пятницу на фоне опасений инвесторов о возможных перебоях поставок газа в Европу, а также на сообщениях о закрытии платформы Statoil в Северном море, свидетельствуют данные торгов, передает РИА Новости.
По состоянию на 6.55 мск стоимость апрельского фьючерса на североморскую смесь нефти марки Brent увеличивалась на 1,32% — до 60,84 доллара за баррель. Стоимость апрельских фьючерсов на нефть марки WTI росла на 1,45% — до 48,87 доллара за баррель.
Норвежская нефтегазовая группа Statoil ASA сообщила о закрытии своей платформы Statfjord C в Северном море. Как сообщает местная газета Stavanger Aftenblad, представители компании обнаружили трещину в факельной башне морского основания.
Рост стоимости «черного золота» поддерживается опасениями инвесторов о возможных перебоях поставок российского газа в Европу. В среду президент РФ Владимир Путин заявил, что Россия не будет поставлять газ Украине без предоплаты, которой осталось на трое-четверо суток, и что такая ситуация создает угрозу транзиту в Европу. Он также выразил надежду, что ситуация до крайних мер не дойдет.
Позднее в пятницу, в 21.00 мск, американская нефтегазовая сервисная компания Baker Hughes сообщит данные об общем количестве буровых установок в США. По итогам прошедшей недели их число уменьшилось на 3,5%, до 1,310 тысячи. В годовом выражении число установок сократилось на 26%, или на 461 единицу. Как отмечает агентство Рейтер, по итогам текущей рабочей недели количество буровых установок, скорее всего, вновь сократится.