28 Փետրվար 2015 - 09:40 AMT
Այն, որ ԵՏՄ նախագծի hաջող իրականացումը հզոր խթան կդառնա բոլոր անդամ պետությունների տնտեսական աճի համար, կասկածից վեր է: Սակայն ինտեգրման գործընթացի արագացման համար զուտ տնտեսական և օրենսդրական միջոցների հետ մեկտեղ այն պետք է լայն իրազեկում և փորձագիտական աջակցություն ստանա: Այդ մասին ասվում է ՌԴ Հասարակական քաղաքական հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, դեռևս, ցավոք, հանրությունը վատ է իրազեկված այդ մասին, ինչը հաստատել է վերջերս ԵՏՄ մամուլի կենտրոնում կայացած «Եվրասիական տնտեսական ինտեգրում. Փորձագիտական հայացք» կլոր սեղանը: Հիմնականում խոսակցությունը ծավալվել է Դմիտրի Եվստաֆևի և Կիրիլ Պրիվալովի «Եվրասիա. Ինտեգրման նոր հորիզոններ» գրքի շուրջ:
Ըստ հեղինակների, գրքի նպատակն էր մատչելի կերպով պատմել ինտեգրացիոն գործընթացների մասին ընթերցողների լայն շրջանակին, ներառել երկխոսության մեջ պաշտոնյաներին, տնտեսագետներին, դասախոսներին, ուսանողներին: Բանավեճի մասնակիցները համակարծիք էին, որ տեղեկատվական սովի պայմաններում նման աշխատանքները մեծ նշանակություն ունեն եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գաղափարների պարզաբանման ու տարածման գործում: «Հարկավոր է, որ ամեն մարդ հասկանա ու զգա, թե կոնկրետ իրեն ինչ է տալիս ինտեգրացիոն նախագիծը, ինչ հնարավորությունենր ու հեռանկարներ է բացում ընդհանուր շուկան»,-ասել է ԵՏՀ Մակրոտնտեսական քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրեն Եվգենի Խոտուլևը:
Իսկ հնարավորություններն, ըստ փորձագետների, հսկայական են: «Աշխատանքի, ծառայությունների և կապիտալի միասնական շուկայի ստեղծումը երկրաչափական պրոգրեսիայի էֆեկտ կտա, երբ ԵՏՄ արտադրողներն ու արտադրված ապրանքները գրավիչ դառնան օտարերկրյա ներդրումների և խոշորագույն համաշխարհային շուկաների համար: Ներուժի միավորման էֆեկտն արդեն այժմ լավ տեսանելի է Ռուսաստանի և Ղազախստանի սահմանամերձ շրջանների փոխգործակցության օրինակով»,-արձանագրել է Տարածաշրջանային խնդիրների ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ժուրավլյովը:
Ինչպես նշեց հեղինակներից մեկը՝ Դմիտրի Եվստաֆևը, ԵՏՄ-ին պետք են առաջատար ենթակառուցվածքային նախագծեր, որոնք թույլ կտան նոր շոշափելի ազդակ հաղորդել ինտեգրմանը: «Նոր եվրասիականությունը պրագմատիկ է,-ասել է նա:-Միայն պրագմատիզմն այս դեպքում ենթադրում է բոլոր գաղափարական կառուցվածքների ու զարգացման հայեցակարգերի ուղղվածությունը գործուն արդյունքների հասնելուն ու տնտեսության ամրապնդմանը»: Եվ այդպիսի համատեղ նախագծերը, ձեռնարկությունները, որոնք եվրասիական ինտեգրման հզոր ամրակներն են, արդեն կան: Հրթիռատիեզերական ոլորտում դա նոր սերնդի «Բայտերեկ» համալիրի կառուցումն է, որը հնարավորություն կտա փոխարինել էկոլոգիապես վնասակար «Պրոտոն» տիպի կրիչների գործարկումը «Զենիթ» հրթիռակիրով:
Մեքենաշինության ոլորտում՝ ղազախական Կոկշետաու քաղաքում «ԿանԱզ»-ների արտադրությունն է, թողարկվել է արդեն մոտ 4 հազար միավոր տեխնիկա: Նորարարական էկոլոգիական տեխնոլոգիաներում ստեղծվել է առաջին ռուս-ղազախական գիտա-արտադրական «Տենրե-Աէրոլայֆ» ընկերությունը, որը նախագծում, արտադրում և սպասարկում է ֆոտոկատալիզի տեխնոլոգիայով աշխատող օդի մաքրման ինովացիոն համակարգեր:
«Եվ այդպիսի օրինակները գնալով ավելանում են: Պրոցեսը մեկնարկել է, իսկ նշանակում է, նաև արդյունք կլինի: Արդեն կա, որի մասին են վկայում վերոնշյալ թվերն ու փաստերը: Եվ դա ամենահամոզիչ պատասխանն է նրանց, ովքեր խոսում են եվրասիական ինտեգրման գործընթացի «դանդաղեցման» կամ «կանխելու անհրաժեշտության» մասին: Իմ մոտ նույնիսկ «հանցավոր» մի միտք ծագեց՝ թող Արևմուտքի պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ երկար պահպանվեն՝ դա կստիպի մեզ ավելի արագ համախմբել ու ակտիվորեն կյանքի կոչել վաղուց արդեն հասունացած բարեփոխումները: Նմանատիպ մտորումներ հնչեցրեց նաև կլոր սեղանի մեկ այլ մասնակից՝ ՄՊՀ Հետխորհրդային տարածքում գործընթացների ուսումնասիրման տեղեկատվական և վերլուծական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Ռեկեդան:
«Այսօր շատ են խոսում ինտեգրման մասին բարդ սոցիալ-տնտեսական գործընթացների համատեքստում, առաջին հերթին, այն մասին, թե ինչպես կազդի ճգնաժամն ինտեգրման վրա: Քչերն են այսօր խոսում այն մասին, թե ինչպես կարող է ինտեգրացիան նպաստել բացասական երևույթների հաղթահարմանը: Այսօր կարևոր է հասկանալ, որ դա գործընթաց չէ հանուն գործընթացի, այլ խնդիրները լուծելու գործիք»,-ասվում է հոդվածում:

28 Февраль 2015 - 08:42 AMT
То, что успешная реализация проекта ЕАЭС станет мощнейшим локомотивом экономического роста входящих в него стран-участниц, сомнению не подлежит. Но для ускорения процесса интеграции он должен наряду с сугубо экономическими и законодательными мерами получить широкую информационную и экспертную поддержку. Об этом говорится в опубликованной в Общественно-политическом журнале Российской Федерации статье.
Как отмечается в публикации, пока, к сожалению, общество слабо информируют об этом, что подтвердил прошедший недавно в пресс-центре Евразийской экономической комиссии «круглый стол» «Евразийская экономиче­ская интеграция: экспертный взгляд». В основном разговор шел вокруг презентованной книги Дмитрия Евстафьева и Кирилла Привалова «Евразия: новые горизонты интеграции».
По замыслу авторов, целью книги как раз и было доходчиво рассказать об интеграционных процессах самому широкому кругу читателей, вовлечь в диалог чиновников, экономистов, политологов, преподавателей, студентов. Участники дискуссии согласились, что в условиях информационного голода подобные работы имеют большое значение для разъяснения и популяризации идей евразийской экономической интеграции. «Надо, чтобы каждый человек понял и почувствовал, что конкретно ему дает интеграционный проект, какие возможности и перспективы открывает новый общий рынок», — отметил директор Департамента макроэкономической политики ЕЭК Евгений Хотулев.
А возможности, подтверждают эксперты, огромные. «Создание единого рынка труда, услуг и капитала даст эффект геометрической прогрессии, когда наши произво­дители и товары, произведенные в ЕАЭС, станут привле­кательными для иностранных инвестиций и крупнейших мировых рынков. Эффект объединения потенциалов уже сейчас хорошо заметен на примере взаимодействия приграничных регионов России и Казахстана», — констатировал генеральный директор Института региональных проблем Дмитрий Журавлев.
По словам одного из авторов книги, профессора НИУ ВШЭ Дмитрия Евстафьева, ЕАЭС крайне нужны флагманские инфраструктурные проекты, которые позволят придать новый ощутимый импульс интеграции. «Новое евразийство — прагматическое, — говорит он. — Только прагматизм в данном случае подразумевает нацеленность всех идеологических построений и концепций развития на достижение практических результатов и на укрепление экономики». И такие совместные проекты, предприятия, являющиеся мощными скрепами евразийской интеграции, уже есть. В ракетно-космической отрасли это строительство комплекса нового поколения «Байтерек», который даст возможность заменить запуски экологически вредных носителей типа «Протон» на ракетоноситель «Зенит». В машиностроении — производство в казахстанском городе Кокшетау автотехники КамАЗ, уже выпущено более четырех тысяч единиц такой техники. В сфере инновационных экологических технологий создана первая казахстано-российская научно-производственная компания «Тенре-Аэролайф» по проектированию, производству и сервисному обслуживанию инновационных систем очистки воздуха на основе технологии фотокатализа.
«И таких примеров становится все больше и больше. Процесс, что называется, пошел. А значит, будет и результат. Да, он, собственно, уже есть, о чем говорят выше приведенные цифры и факты. И это – самый убедительный ответ тем недоброжелателям, кто грозится «замедлить» или «предотвратить» процесс евразийской интеграции. У меня даже мелькнула крамольная, на первый взгляд, мысль: пусть эти санкции Запада в отношении России сохранятся подольше — это заставит нас быстрее мобилизоваться и активнее осуществлять давно назревшие преобразования. Созвучные размышления прозвучали на «круглом столе» от генерального директора Информационно-аналитического центра по изучению процессов на постсоветском пространстве МГУ имени М. В. Ломоносова Сергея Рекеды: «Сегодня очень много говорят об интеграции в контексте сложных социально-экономических процессов, и прежде всего о том, как повлияет кризис на интеграцию. При этом мало кто говорит о том, как сама интеграция может способствовать преодолению негативных явлений. Сегодня важно понять, что это не процесс ради процесса, а инструмент решения проблем, развития, модернизации экономик стран-участниц», – отмечается в статье.