2 Մարտ 2015 - 07:55 AMT
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար և նախկին առաջին տիկին Հիլարի Քլինթոնն ապրիլին պատրաստվում է հայտարարել 2016-ի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մասին, հայտնում է Wall Street Journal-ը նրա նախընտրական արշավի հովանավորների վրա հղումով:
Ինչպես գրում է պարբերականը, Քլինթոնը Դեմոկրատական կուսակցության հովանավորներին հայտնել է, որ նախագահական քարոզարշավը կսկսվի նախատեսվածից շուտ: Ուստի, նա կկարողանա իր նախընտրական հիմնադրամի համար գումարների հավաքագրման գործընթացն ավելի շուտ սկսել: Ըստ աղբյուրների, նախընտրական արշավի հիմնադրամը կկազմի մոտ մեկ մլրդ դոլար:
Նախկին առաջին տիկինը պաշտոնապես դեռ չի հայտարարել նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու մասին, սակայն 2014-ի սեպտեմբերին ակնարկել էր հնարավոր մասնակցությունը: 2008-ին Քլինթոնն արդեն մասնակցել է նախագահական ընտրություններին, նա Բարաք Օբամայի հիմնական մրցակիցն էր կուսակցության ներսում:
Նշենք, որ Հիլարի Քլինթոնը ԱՄՆ գործող փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ համարվում է Դեմոկրատական կուսակցության ամենահավանական նախագահի թեկնածուն։ Նախագահության հնարավոր թեկնածուների թվում է նաև միլիարդատեր Դոնալդ Տրամպը: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ըստ Սահմանադրության այլևս իրավունք չունի առաջադրելու իր թեկնածությունը, հայտնում է Լենտա. ռու-ն:
2014-ի նոյեմբերին Բարաք Օբաման հայտարարեց, որ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, որը համարվում է Դեմոկրատական կուսակցության գլխավոր թեկնածուներից մեկը 2016-ի նախագահական ընտրություններում, կարող է հիանալի նախագահ դառնալ:
«Եթե նա որոշի մասնակցել նախագահական ընտրություններին, նա կարող է մրցունակ թեկնածու լինել, կարծում եմ, նա հիանալի նախագահ կլինի»,-հայտարարել է նա ABC News-ին տված հարցազրույցում:
Ընդ որում նա նշել է, որ իր դրական կարծիքը Քլինթոնի մասին պետք չէ ընկալել որպես նախկին պետքարտուղարի առաջադրման 100-տոկոսանոց երաշխիք: Նա նշեց, որ դեմոկրատներն ունեն նաև այլ հավանական թեկնածուներ, սակայն անուններ չնշեց: Օբաման բարձր գնահատեց Քլինթոնի աշխատանքը պետապարատում՝ անվանելով նրան ականավոր պետքարտուղար և իսկական ընկեր:

Бывшая первая леди и госсекретарь США Хиллари Клинтон объявит о своем участии в следующих президентских выборах в апреле 2016 года, сообщает газета Wall Street Journal со ссылкой на спонсоров ее предвыборной кампании.
По данным издания, Клинтон оповестила спонсоров Демократической партии о том, что начнет участие в президентской гонке раньше, чем ожидалось. Благодаря этому, она сможет быстрее приступить к сбору средств. По данным источников, фонд кампании должен составить более миллиарда долларов.
Официально бывшая первая леди пока не объявляла о намерении баллотироваться на пост главы государства, однако в сентябре 2014 года намекнула на свое участие в президентских выборах 2016 года. В 2008 году Клинтон уже участвовала в президентской кампании и была основным конкурентом Барака Обамы внутри партии.
Среди возможных кандидатов на президентских выборах 2016 года фигурируют также миллиардер Дональд Трамп и бывший госсекретарь Хиллари Клинтон. Президент США Барак Обама по Конституции не имеет права выдвигать свою кандидатуру на третий срок, передает Lenta.ru.
В ноябре 2014 года Барка Обама заявил, что экс-госсекретарь Хиллари Клинтон, которую считают одним из главных кандидатов от Демократической партии на выборах главы государства в 2016 году, могла бы стать прекрасным президентом.
«Если она примет решение вступить в президентскую гонку, она сможет стать конкурентоспособным кандидатом, и, я полагаю, она будет прекрасным президентом», — заявил он в интервью ABC News.