2 Մարտ 2015 - 08:18 AMT
Բելգիայում և Լյուքսեմբուրգում ՌԴ առևտրի ներկայացուցչությունը Բելգիա-Լյուքսեմբուրգ առևտրի պալատի հետ համատեղ բիզնես առաքելություն և Բելգիայում ԵՏՄ երկրների պետական ու գործարար շրջանակների խորհրդաժողով է անցկացրել ՌԴ և Բելառուսի համար:
Խորհրդաժողովին սատարել են Բելգիայում Բելառուսի և Ղազախստանի դեսպանությունները: Իրադարձությանը մասնակցել է Բելգիայի ու Լյուքսեմբուրգի պետական կառույցների ու գործարար շրջանակների, տարածաշրջանային առևտրի պալատների ու միջազգային առևտրի զարգացմանը նպաստող մոտ 50 ներկայացուցիչ:
Գործարար առաքելության շրջանակում կազմակերպվել է հեռուստախորհրդաժողով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մի շարք դեպարտամենտների մասնակցությամբ, անցկացվել է ինտեգրացիոն միավորման շնորհանդես, ներկայացվել են լիազորություններն ու իրավասությունները, ընթացիկ գործունեությունն ու աշխատանքի հեռանկարներy մոտակա և միջնաժամկետ հեռանկարում: Մասնակիցներին ներկայացվել է ԵՏՄ և անդամ երկրների ներուժը, քննարկվել են նոր նախագծերի կազմակերպման հնարավորությունները, հայտնում է Tpp-inform.ru-ն:
Միջոցառման ավարտին փորձագետները նշել են, որ կարևոր է օգտագործել ԵՄ և ԵՏՄ միջև շփումների զարգացման մեծ ներուժը, զարգացնել առևտրատնտեսական կապերը եվրոպական երկրների ու ԵՏՄ անդամ պետությունների միջև, առևտրի ներդաշնակեցված կանոններ ու պայմաններ ստեղծել, իրավահավասարության ու փոխադարձ շահի հիման վրա:

Торговое представительство Российской Федерации в Бельгии и Люксембурге совместно с Бельгийско-Люксембургской торговой палатой для России и Белоруссии провели бизнес-миссию и конференцию государственных и деловых кругов государств Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в Бельгии.
Конференцию поддержали Посольства Республики Беларусь и Республики Казахстан в Бельгии. В событии приняли участие более 50 представителей государственных структур и деловых кругов Бельгии и Люксембурга, региональных торговых палат и структур, способствующих развитию международной торговли.
В ходе бизнес-миссии была организована телеконференция с участием руководства ряда департаментов Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), проведена презентация этого интеграционного объединения, его полномочий и компетенций, текущей деятельности и планов работы на ближайшую и среднесрочную перспективу. Участникам события был представлен инвестиционный потенциал ЕАЭС и его стран-участниц, рассмотрены возможности организации новых проектов, сообщат Tpp-inform.ru.
По итогам мероприятия, эксперты отметили, что важно использовать весомый потенциал развития контактов между ЕС и ЕАЭС, развивать торгово-экономические связи между европейскими странами и государствами-членами ЕАЭС, создания гармонизированных правил и условий торговли, основывающихся на принципах равноправия и взаимной выгоды.
ЕАЭС начал функционировать с 1 января нынешнего года на базе Таможенного союза России, Казахстана и Беларуси.