Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հրապարակել է այն պայմանները, որոնք կատարելու դեպքում Ռուսաստանը կթույլատրի Հունաստանից գյուղմթերքի ներկրումը: Մոսկվան կարող է գնալ դրան, եթե ներդրումներ կատարվեն Ռուսաստանի վերամշակման գործարաններում, գրում է ՌԲԿ-ն:
Ինչպես գրում է պարբերականը, հունական մրգերի ՌԴ ներկրման արգելքը վերացնելու մասին Հունաստանի խնդրանքը Պեսկովը մեկնաբանել է, հղում կատարելով ԱՀԿ կանոններին, որոնց համաձայն Ռուսաստանը չի կարող բացառություն անել Հունաստանի համար ողջ ԵՄ դեմ գործող պատասխան պատժամիջոցների պայմաններում: Սակայն, ինչպես նշել է նա, «այս դեպքում կարելի է մշակել անուղղակի մատակարարումների սխեմա՝ հումքի առաքում ՌԴ տարածքում սննդի ձեռնարկությունների ստեղծման համար ներդրումների դեպքում»:
Պեսկովը նաև նշել է, որ փետրվարին նախագահ Պուտինի Հունգարիա այցի ժամանակ, վերջինս հայտարարեց, որ Մոսկվան կարող է գործակցել Բուդապեշտի հետ ագրոարդյունաբերական համալիրում, անկախ պատժամիջոցներից: Այն հարցին, թե արդյոք շտկումներ կարվեն ՌԴ օրենսդրության մեջ ագրոարդյունաբերական ոլորտում՝ Պեսկովն ասել է, որ «հարցը կքննարկվի», և փաստ չէ, որ գործակցության սխեմա կգտնվի: Հումքի մատակարարման սխեման, որի մասին խոսել է Պեսկովը, ենթադրում է հումքի առաքում գործարան նրա հետագա վերամշակման համար: Ընդ որում, մատակարարը չի կորցնում իր արտադրանքի սեփականության իրավունքը: ՌԴ էմբարգոն բացառում է գյուղմթերքի, հումքի և սնդդամթերքի ներկրում Եվրոպայից:
Հունական մրգերի համար էմբարգոյի վերացման հարցը քննարկվել է Հունաստանի գյուղնախարար Պանայոտիս Սգուրիդիսի և «Ռոսսելխոզնադզորի» ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Ալեքսեենկոյի միջև: Սգուրիդիսը առաջարկում էր հանել սահմանափակումը հունական դեղձի, ելակի ու նարինջի համար: Ըստ հունական Verianet.gr-ի,Ալեքսեենկոն խոստացավ դիմել այդ հարցով Մեդվեդևին՝ նշելով, որ շատ բան կախված կլինի ՌԴ դեմ Եվրամիության կողմից նոր պատժամիջոցների կիրառումից: Հանդիպման ավարտին, Սգուրիդիսը հավանական համարեց էմբարգոյի վերացումը հունական որոշ գյուղմթերքների համար:
Փետրվարի վերջում փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը հայտարարեց, որ Մոսկվան դեռ մտադիր չէ հրաժարվել պատասխան պատժամիջոցներից:
Ռուսաստան ներկրման համար արգելված ապրանքների ցանկը հրապարակվեց 2014-ի օգոստոսի 7-ին: էմբարգոն հայտարարվել է մեկ տարի ժամկետով:

2 Март 2015 - 08:19 AMT
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков назвал условия, при которых Россия может разрешить ввоз сельхозимпорта из Греции. Москва может пойти на это при условии инвестиций в российские перерабатывающие заводы, пишет РБК.
Как пишет издание, просьбу Греции отменить эмбарго на поставки греческих фруктов в Россию Песков прокомментировал сославшись на правила ВТО, согласно которым Россия не может сделать исключения для Греции в условии антисанкций, принятых в отношении всего ЕС. Однако, как отметил пресс-секретарь главы государства, «в данном случае можно было бы проработать схему не прямых поставок, а поставок давальческого сырья при инвестициях здесь на территории России в создание пищевых предприятий».
Песков так же отметил, что в феврале в ходе визита президента Владимира Путина в Венгрию российский лидер заявлял, что Москва сможет сотрудничать с Будапештом в агропромышленном комплексе, несмотря на санкции.
На вопрос о том, будут ли вноситься поправки в российское законодательство в связи с возможным сотрудничеством в агропромышленной сфере, Песков заявил, что «вопрос будет прорабатываться», и не факт, что схема сотрудничества появится. Схема с поставками т.н. давальческого сырья, о котором говорит Песков, предполагает поставки сырья на завод для дальнейшей его переработки. При этом поставщик не теряет права собственности на свою продукцию. Введенное российскими властями эмбарго на ввоз продуктов из Европы полностью исключает ввоз на российскую территорию сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия.
Тема снятия эмбарго с поставок греческих фруктов обсуждалась на встрече замминистра сельскохозяйственного развития Греции Панайотиса Сгуридиса с представителем Россельхознадзора Алексеем Алексеенко. Сгуридис предлагал снять эмбарго с поставок персиков, клубники и апельсинов. По данным греческого издания Verianet.gr, Алексеенко пообещал направить соответствующее послание премьер-министру Дмитрию Медведеву. При этом российский чиновник отметил, что многое будет зависеть от того, введет ли ЕС новые санкции в отношении России. По итогам встречи Сгуридис назвал вероятность снятия эмбарго по двум-трем видам греческой продукции «высокой».
В конце февраля вице-премьер Аркадий Дворкович заявлял, что Москва пока не планирует отменять эмбарго на поставки продуктов из западных стран.
Список запрещенных к ввозу в Россию продуктов был обнародован 7 августа 2014 года. Под запрет попали продукты из США, ЕС, Канады, Австралии и Норвегии. В соответствии с постановлением правительства запрещены к ввозу мясо крупного рогатого скота, свинина, мясо домашней птицы, мясо соленое, сушеное или копченое, рыба и ракообразные, моллюски.
Ограничения коснулись также молока и молочной продукции, сыров, творога на основе растительных жиров, колбасы и аналогичных продуктов из мяса, овощей, корнеплодов, фруктов и орехов. Эмбарго было введено сроком на один год.