2 Մարտ 2015 - 10:57 AMT
Եվրոպան քննարկում է իսլամի մասին նոր օրենքը. Մահմեդականների իրավունքների ընդլայնո՞ւմ, թե խտրականություն
Անցած շաբաթ Ավստրիայի խորհրդարանը նոր օրենք ընդունեց իսլամի մասին, որով ընդլայնվում են մահմեդականների իրավունքները: Գլխավոր խնդիրներից մեկը արտերկրից մահմեդական կրոնական կազմակերպությունների ֆինանսավորման կասեցումն է:
Ծայրահեղ իսլամի տարածման կանխարգելման ավստրիական փորձն արդեն հետաքրքրել է մյուս եվրոպական երկրներին, առաջին հերթին Ֆրանսիային ու Գերմանիային: Թուրքիայում նոր օրենքը քննադատել են, գրում է նոր օրենքի մասին «Կոմերսանտ» թերթը:
Ավստրիայի խորհրդարանի հավանությանն արժանացած փաստաթուղթն, ըստ էության, դեռևս 1912 թ. Ավստրո-Հունգարիայում Բոսնիայի ու Հերցոգովինայի անեքսիայից մի քանի տարի անց ընդունված իսլամի մասին օրենքի նոր վարկածն է:
Իսլամը որպես երկրում պաշտոնապես ճանաչված կրոն ամրագրող օրենքը Ավստրիան հանդուրժողականության տիպար դարձրեց Եվրոպայում:
Ինչպես նշում է պարբերականը, այսօր 8,5 մլն բնակչությունից Ավստրիայում իսլամ է դավանում մոտ 7 տոկոսը: Օրենքի նոր վարկածը, որի նախաձեռնողն իշխող կոալիցիան է, ընդլայնում է մահմեդական փոքրամասնության իրավունքներն ու հավանության է արժանացել երկրի առաջատար մահմեդական կազմակերպությունների կողմից: Իսլամ դավանողների համար սահմանվում են լրացուցիչ ոչ աշխատանքային օրեր կրոնական տոների ժամանակ, իմամների ուղեկցություն, ինչպես նաև հատուկ սնունդ բանակում, բանտերում, հիվանդանոցներում ու ծերանոցներում:
Սակայն, ոչ բոլորն ուրախությամբ ընդունեցին նորարարությունը: Այդպես, գրում է թերթը, Ավստրիայի և այլ եվրոպական երկրների մահմեդական կազմակերպությունները քննադատաբար են վերաբերվում նոր օրենքին ու մյուս նորարարություններին, քանի որ այժմ իշխանությունները պահանջում են իմամներից գերմաներենի իմացություն, լոյալ վերաբերմունք Ավստրիային, նրա օրենքներին ու արժեքներին, ինչպես նաև պետական ատեստավորում: Այդ նպատակով Վիեննայի համալսարանում արդեն հաջորդ տարի կստեղծվի իսլամական աստվածաբանության կենտրոն: Բացի այդ, նախատեսվում է հաստատել Ղուրանի պաշտոնական թարգմանությունը գերմաներեն:
Ամենավիճահարույցը նոր օրենքում արտերկրից մահմեդական կազմակերպությունների ֆինանսավորման արգելքն է: Թեև օրենքին հավանություն են տվել Ավստրիայի հիմնական մահմեդական կազմակերպությունները, Ավստրիայի թուրքերի միությունը (ATIB) և Մահմեդական երիտասարդների կազմակերպությունը (MJOE) հայտարարել են, որ բողոք կներկայացնեն Սահմանադրական դատարան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ինչպես ասվում է նյութում, օրենքը քննադատել է նաև Թուրքիայի Կրոնական գործերի վարչության ղեկավար Մեհմեդ Գերմեզը, հայտարարելով ORF-ին տված հարցազրույցում, որ վախենում է, թե նոր օրենքը 100 տարով հետ կշպրտի Ավստրիան քաղաքակրթական ազատության առումով:
Վիեննայի հասցեին խիստ քննադատությամբ է հանդես եկել նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որը մեղադրեց Ավստրիային սնահավատությանը տուրք տալու և Եվրամիության իրավական նորմերը խախտելու մեջ:
Ավստիայի ԱԳ և ինտեգրման նախարար Սեբաստիան Կուրցը հակադարձեց. «Մեր խնդիրն է ստեղծել ավստրիական երանգի իսլամ: Նույնքան տարօրինակ կլիներ, եթե Գերմանիայի կանցլերը հոգևորականների գործուղեր այստեղ, որոնք կշարունակեին մնալ Գերմանիայի պաշտոնյաներ»:
Ըստ Կուրցի, իրեն արդեն հրավիրել են պատմելու ծայրահեղական իսլամի տարածման դեմ կանխարգելման միջոցների մասին Գերմանիան, Ֆրանսիան և Շվեյցարիան:
Իր հերթին ավստրիացի պատգամավոր Էֆգենի Դենմեզը հիշեցրել է գրմանական ARD-ին տված հարցազրույցում, որ «Ասվտրիայում բազում են արտերկրից, այդ թվում Թուրքիայից ու Սաուդյան Արաբիայից կառավարվող միավորումներն ու մզկիթները: Սակայն, ըստ քնադատների, այս սահմանափակող միջոցները, որոնք բացառապես մահմեդականներին են վերաբերվում, խտրական են:
«Այն, ինչին ձգտում է Ավստրիան, ամբողջ Եվրոպայի երազանքն է,-վստահ է գերմանական պահպանողական Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթի մեկնաբան Վերներ Հերմանը:-Օրենքը որոշում է մահմեդականների կրոնական կյանքի շրջանակները և նրանց ինտեգրումը ավստրիական հասարակություն: Իսկ այն, որ պետական նորմերը վեր են դասվում կրոնական նորմերից և մահմեդականներից ակնկալում են բնակության երկրի հանրության ու պետության ճանաչում, դա նորմալ է», գրում է «Կոմերսանտը»:

2 Март 2015 - 10:11 AMT
На минувшей неделе парламент Австрии принял новый закон об исламе, расширяющий права мусульманского меньшинства в стране. Одна из его главных задач — заблокировать финансирование мусульманских религиозных организаций из-за рубежа.
Австрийская попытка профилактики распространения радикального ислама уже заинтересовала другие европейские страны, прежде всего Францию и Германию. В Турции новый закон раскритиковали, пишет о новом законе газета «КоммерсантЪ».
Документ, утвержденный большинством голосов австрийского парламента, после нескольких месяцев дискусий, по сути —новая версия закона об исламе, принятого в Австро-Венгрии еще в 1912 году, несколько лет спустя после аннексии Боснии и Герцеговины.
Закон, закреплявший за исламом статус официально признанной в стране религии, на десятилетия сделал Австрию образцом толерантности в Европе.
Как отмечает издание, сегодня из 8,5 млн населения Австрии ислам исповедуют около 7%. Новая версия закона, инициированная правящей коалицией, расширяет права мусульманского меньшинства и получила поддержку ведущих мусульманских организаций в стране.
Для верующих, исповедующих ислам, теперь возможны дополнительные выходные в дни религиозных праздников, сопровождение имамов, а также специальное питание в армии, тюрьмах, больницах и домах престарелых.
Однако, не все в Австрии восприняли нововведение с радостью. Так, пишет «Ъ», мусульманские организации в Австрии и других европейских странах критически отнеслись к другим предлагаемым нововведениям, поскольку теперь власти требуют от имамов обязательного владения немецким языком, лояльного отношения к Австрии, ее законам и ценностям, а также прохождения государственной аттестации. Для этого в Венском университете уже в следующем году будет создана кафедра исламского богословия. Кроме того, планируется утвердить официальный перевод Корана на немецкий язык.
Наиболее же спорным в новом законе стал запрет на финансирование мусульманских организаций из-за рубежа. Хотя закон получил одобрение основных австрийских мусульманских организаций, союз турок Австрии ATIB и организация мусульманской молодежи MJOE заявили, что подадут жалобу в Конституционный суд, сообщают РИА Новости.
Как отмечается в материале, закон раскритиковал также руководитель Управления по делам религий Турции (Диянет) Мехмет Гермез, заявив в интернвью ORF, что боится того, что новый закон отбросит Австрию на сто лет назад в том, что касается цивилизованной свободы.
С жесткой критикой в адрес Вены выступил и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, обвинивший Австрию в потакании предрассудкам и нарушении правовых норм Евросоюза.
В ответ на это министр иностранных дел и интеграции Австрии Себастьян Курц парировал: «Наша задача — создать ислам австрийской чеканки. Было бы так же странно, если б канцлер Германии направлял к нам пасторов, которые остаются немецкими чиновниками».
По словам Курца, рассказать о принципах профилактики распространения радикального ислама его уже пригласили в соседние страны — Германию, Францию и Швейцарию.
В свою очередь австрийский депутат Эфгени Денмез напомнил в в интервью немецкой телерадиокомпании ARD, что «в Австрии полно объединений и мечетей, которые управляются из-за рубежа, в том числе из Турции и Саудовской Аравии». Однако, по мнению критиков, такие ограничительные меры, вводимые исключительно против мусульман, являются дискриминацией.
«То, к чему стремится Австрия,— это мечта всей Европы,— уверен комментатор немецкой консервативной газеты Frankfurter Allgemeine Zeitung Вернер Херман.— Закон задает рамки для религиозной жизни мусульман и их интеграции в австрийское общество. А то, что государственные нормы ставятся выше религиозных и от мусульман ждут признания общества и государства, в котором они живут,— это нормально», пишет «КоммерсантЪ».