2 Մարտ 2015 - 12:09 AMT
ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հայտարարել է, որ չի տեսնում, թե Ռուսաստանը շահագրգռված է Աբխազիայի տարածքով Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հարցում: Այդ մասին նա ասել է «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Աբաշիձեի և ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի բանակցությունների վերջին փուլը տեղի է ունեցել անցած շաբաթ Պրահայում քառամսյա դադարից հետո: Քննարկման հիմնական թեման երկրների միջև մաքսային վարչարարության մոնիտորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների և ապրանքաշրջանառության հարցն էր:
«Պրահայում հանդիպման ավարտին ես հայտարարեցի, որ երկաթուղու վերագործարկման կոնկրետ առարկայական քննարկում չի եղել…Ճիշտն ասած, ես չեմ տեսնում, որ նրանք (ռուսական կողմը) առանձնապես շահագրգռված լինեն այդ հարցում, սակայն կրկնում եմ՝ ոչ մի կոնկրետ առարկայական քննարկում չի եղել»,-ասել է Աբաշիձեն, հայտնւմ է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Ավելի վաղ Վրաստանի ԱԳ նախարար Թամարա Բերուչաշվիլին հայտարարեց, որ Վրաստանի կառավարությունն այս փուլում չի քննարկում Աբխազիայի տարածքով Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հարցը:
«Սա շատ բարդ հարց է, կապված բազում նախադրյալների հետ: Այս փուլում Վրաստանի կառավարությունն այդ հարցը չի քննարկում»,-հայտարարել է Բերուչաշվիլին լրագրողներն, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Ավելի վաղ Աբաշիձեն հայտարարել էր, որ երկիրը պատրաստ է քննարկել Սուխում-Թբիլիսի-Երևան տարանցիկ երկաթուղային հաղորդակցության կազմակերպման հարցը, միայն եթե դա «կնպաստի աբխազական հակամարտության կարգավորմանը»: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Հաջիմբայի հետ հանդիպման ավարտին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը և Աբխազիան պատրաստ են մտածել Մոսկվայի, Սուխումի, Թբիլիսիի և Երևանի միջև տարանցիկ երկաթուղային հաղորդակցության մասին: «Հնարավոր ենք համարում միասին մտածել և ընդհանուր համաձայնության դեպքում իրականացնել Մոսկվայի, Սուխումի, Թբիլիսիի և Երևանի միջև տարանցիկ երկաթուղային հաղորդակցության նախագիծը»,-ասել է Պուտինը լրագրողներին:

2 Март 2015 - 11:31 AMT
Спецпредставитель грузинского премьера по урегулированию отношений с РФ Зураб Абашидзе заявил, что не видит особой заинтересованности России в восстановлении прямого железнодорожного сообщения между Грузией и Россией через территорию Абхазии. Об этом он заявил в интевью телекомпании «Рустави-2».
Последний раунд переговоров Абашидзе и замминистра иностранных дел РФ Григория Карасина состоялся на прошлой неделе в Праге после четырехмесячной паузы. Основной темой обсуждения был вопрос практической имплементации соглашения об основных принципах механизма мониторинга таможенного администрирования и товарооборота между странами.
«По завершению встречи (в Праге) я заявил, что не было никакого конкретного детального рассмотрения восстановления железной дороги… По правде говоря, я не вижу их (российской стороны) особой заинтересованности, но я повторяю, никакого конкретного детального обсуждения не было», – заявил Абашидзе, сообщает «Новости-Грузия».
Ранее глава грузинского МИД Тамара Беручашвили заявила, что правительство Грузии на данном этапе не рассматривает вопрос восстановления прямого железнодорожного сообщения между Грузией и Россией через территорию Абхазии.
«Это очень сложный вопрос, связанный со многими предпосылками. На данном этапе правительство Грузии не рассматривает этот вопрос», – заявила Беручашвили.