2 Մարտ 2015 - 13:57 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մոտ մոլեգին բռնապետության նշաններ են ի հայտ գալիս: Լրագրողները, բլոգերները, փաստաբանները, իրավապաշտպանները և մյուսները, ովքեր հանդես են գալիս անձնական ազատության պաշտպանության օգտին, ձերբակալվում են ու կալանվում: Նավթից ստացվող եկամուտների անկումից հետո, որոնց վրա տարիներ շարունակ հենվել է ռեժիմը, Ալիևը, կարծես, հարձակվում է յուրաքանչյուրի վրա, ով դեմ հանդես կգա: Այս մասին գրում է The Washington Post-ը:
«Քննադատներին լռեցնելու Ալիևի ամենասիրած գործիքներից մեկը նախնական կալանքն է: Ըստ ադրբեջանական օրենսդրության, այն պետք է կիրառվի միայն սահմանափակ դեպքերում: Քրեական օրենսգիրքն ավելի քան 10 տարի առաջ այդ իրավասությունը հանձնել է դատարաններին: Սակայն, իրականում դատարանները սկսել են ծառայել դատախազությանը: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն անցած տարի նշել է, որ ադրբեջանական դատարանները հաճախակի մեխանիկորեն հավանություն են տալիս դատախազության միջնորդություններին կալանքի վերաբերյալ»,-գրում է թերթը:
Թերթը օրինակ է բերում ամիսներ շարունակ առանց դատավարության նախնական կալանքի տակ գտնվող իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին, նրա ամուսնուն՝ Արիֆ Յունուսին, որի նախնական կալանքը նույնպես երկարացվեց 5 ամսով, առողջական խնդիրներ ունենալով հանդերձ: Նախնական կալանքի տակ էր գտնվում նաև հետաքննող լրագրող Խադիջա Իսմայիլովան: Փակ դատավարության արդյունքում նա մեղավոր ճանաչվեց ու հանցավոր զրպարտության համար տուգանվեց: Նրա դատի օրը «Ազատություն» ռադիոկայանի նախկին ղեկավարին ձերբակալեցին օդանավակայանում և արգելեցին մեկնել երկրից: «Ազատության» ռադիոկայանի 26 լրագրողներ ու աշխատակիցներ հացաքննվեցին դեկտեմբերի 26-ին ռադիոկայանի գրասենյակի խուզարկությունից հետո:
Վերջերս ամսագրային գովազդներից մեկում Ալիևը նշել է, որ նա ցանկանում է Ադրբեջանը դարձնել «աշխարհում ամենազարգացած և մրցունակ երկրներից մեկը»: «Ադրբեջանն անկասկած չի դառնա նման երկիր, եթե Ալիևը շարունակի ղեկավարել բռնակալի պես», -եզրափակում է թերթը, հայտնում է Panorama.am-ը:

2 Март 2015 - 13:25 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев показывает признаки безумного деспотизма. Волна арестов и задержаний уносит с собой журналистов, блогеров, адвокатов, правозащитников и других, кто выступает в защиту личной свободы. Алиев, испытывая спад нефтяных доходов, на которые годами опирался его режим, видимо наносит удар по каждому, кто выступает против него. Об этом пишет американская газета «The Washington Post».
«Один из любимых инструментов господина Алиева глушения критиков – это досудебное задержание. Согласно азербайджанскому законодательству, оно должно применяться только в ограниченных случаях, а Уголовно-процессуальный кодекс Азербайджана более чем 10 лет назад постановил, что эти полномочия принадлежат судам, а не Прокуратуре. Однако в действительности суды стали прислуживать у Прокуратуры. Европейский суд по правам человека в прошлом году указал на то, что азербайджанские суды часто автоматически одобряют ходатайство Прокуратуры о задержании», – пишет газета.
В статье приводятся примеры азербайджанской правозащитницы Лейлы Юнус и ее мужа историка Арифа Юнуса, досудебное заключение которых в феврале решением суда было продлено на 5 месяцев, в результате чего они почти год проведут за решеткой без суда, с проблемами со здоровьем. Между тем, также продолжается кампания против журналистов-критиков. «The Washington Post» указывает на то, что через три дня после публикации открытого письма находящейся в досудебном заключении журналистки Хадиджи Исмайловой, закрытый суд признал ее виновной в преступной клевете и оштрафовал ее. В день ее неожиданного суда экс-главу бакинского бюро «Радио Свобода» задержали в аэропорту и запретили выезд из страны по указанию прокуратуры. После рейда полицейских на офис «Радио Свобода» 26 декабря свыше 26 журналистов и сотрудников были допрошены властями.
«В недавней рекламной статье господин Алиев сказал, что хочет превратить Азербайджан «в одну из самых развитых и конкурентоспособных стран мира». Несомненно, она такой не станет, если он продолжит править, как деспот», – заключает издание, передает Panorama.am.