3 Մարտ 2015 - 08:59 AMT
Ուկրաինան կարծում է, որ արդեն այս ամիս հնարավոր կլինի պայմանավորվել գազի առաքումների «ամառային փաթեթի» շուրջ, սակայն «արագ գործարք» կնքելու անհրաժեշտություն չի տեսնում, հայտարարել է Ուկրաինայի էներգետիկայի և ածխարդյունաբերության նախարար Վլադիմիր Դեմչիշինը լրագրողներին Ռուսաստան-Ուկրաինա-ԵՄ գազի վերաբերյալ եռակողմ բանակցությունների ավարտին, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարի, այս պահին ՌԴ հետ «արագ գործարք» կնքելու անհրաժեշտություն չկա, քանի որ հաշվի առնելով ռեվերսը, գազի քանակը բավարար կլինի ամռանը:
«Ինչո՞ւ ոչ: Բանակցությունների պրակտիկան շատ լայն է: Կարծում եմ, մեծ հույս կա, որ առաջիկա երեք շաբաթում կայանալիք հանդիպումներում պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի: Իրականում ուկրաինական կողմը արագ գործարք կնքելու ծայրահեղ անհրաժեշտություն չունի՝ «Գազպրոմը» դա հիանալի հասկանում է: Մենք բավականին ուժեղ դիրքում ենք»,-ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե կհաջողվի արդյոք կողմերին հաջորդ ամսվա ընթացքում պայմանավորվել գազի առաքումների «ամառային փաթեթի» վերաբերյալ:
Նա նշել է, որ Ուկրաինան ստանում է ռեվերսի անհրաժեշտ ծավալը Եվրոպայից և երկրում գազի սպառման ծավալները նվազեցնելու քաղաքականություն է վարում:
«Եվրոպայից հոսքի ծավալը բավարար է, Ուկրաինայում սպառումը կտրուկ նվազում է, քանի որ պետությունը փոխում է գնային քաղաքականությունը, շատ ուշադրություն է դարձվում էներգաարդյունավետությանը, փոխվում է շուկայի կառուցվածքը: Զգալի փոփոխություններ են կատարվում, ուստի սպառումը վերջին երկու ամիսներին նվազել է մոտ 15-20 տոկոսով: Մենք ակնկալում ենք, որ այդ միտումը կշարունակվի: Ավելին, առաջիկայում ակնկալում ենք, որ գազի սպառման նվազեցման վերաբերյալ որոշում կկայացվի»,-ասել է Դեմչիշինը:
«Կարծում եմ, գազի սպառումը էլի կնվազի: Ուկրաինայում առկա՝ օրական 55 մլն, գումարած դրան լրացուցիչ ռեվերսը՝ 40 միլիոն, բավարար է, որ հավասարակշռենք սպառումը առնվազն ամառային շրջանում»,-ասել է նա:
Դեմչիշինը նշել է, որ Ուկրաինան չի հրաժարվում գազ գնել Ռուսաստանից: Սակայն հավելել է, որ ռուսական գազն ավելի թանկ է նստում:
«Գազպրոմը» կանխավճար է ստանում այն բանից հետո, երբ «Նավթոգազը» գնահատում է լրացուցիչ ծավալի անհրաժեշտությունը:
Եվրոպայից ստացվող գազի արժեքը շատ ավելի ցածր է, քան ռուսական գազինը: Համապատասխանաբար, մենք գնում ենք գազը մնացորդային սկզբունքով, քանի որ այն շատ ավելի թանկ է՝ գների տարբերությունը 15 տոկոսից ավելի է: Ուստի, Ուկրաինային շատ ավելի շահավետ է գնել այն Եվրոպայից»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ հարցը նույնպես արծարծվել է Բրյուսելում կայացած հանդիպումներում:
Դեմչիշինն ասել է նաև, որ այս հանդիպմանը ՌԴ-ն ու Ուկրաինան պայմանավորվել են մինչև ապրիլի 1-ը քննարկել «ամառային փաթեթի» համար զեղչերի հարցը Եվրահանձնաժողովի հովանու ներքո:
Փետրվարի 23-ին «Նավթոգազը» մեղադրեց «Գազպրոմին» գազի առաքման հայտը չբավարարելու և 2014-ի հոկտեմբերի 30-ին Բրյուսելում եռակողմ բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները խախտելու մեջ:
Ի պատասխան «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը զգուշացրել է Կիևին, որ արդեն երկու օրից կարող է ամբողջությամբ դադարեցվել գազի առաքումն Ուկրաինա ժամանակին մարտ ամսվա կանխավճարը չմուծելու պատճառով: «Ուկրաինան ժամանակին չի կատարել նախնական մուծումը»,-ասել է Միլլերը՝ պարզաբանելով, որ այժմ վճարված է միայն 219 մլն խմ գազի համար:
«Նաֆտոգազից» «Գազպրոմի» հաշվեհամարին գումարի փոխանցման համար երկու օր է պահանջվում: Ուստի գազի առաքումն Ուկրաինա 114 մլն խմ ծավալով արդեն երկու օրից կհանգեցնի գազի առաքման դադարեցմանը: Ըստ «Գազպրոմի» ղեկավարի, նման իրավիճակը լուրջ ռիսկեր է ստեղծում դեպի Եվրոպա գազի տարհանման համար:

3 Март 2015 - 08:25 AMT
Украина считает, что договорится с Россией о поставках газа по «летнему пакету» уже в этом месяце, но не видит необходимости в заключении «быстрой сделки», заявил министр энергетики и угольной промышленности Украины Владимир Демчишин журналистам по итогам трехсторонних переговоров по газу Россия-Украина-ЕС, пишет Интерфакс.
По словам министра энергетики Украины, на текущий момент отсутствует необходимость заключать с РФ «быструю сделку», так как имеющегося с учетом реверса газа хватит на летний период.
«Почему нет? Практика переговоров уже очень обширная. В принципе, я думаю, большая надежда, что на одной-двух встречах, которые пройдут в течение следующих трех недель может быть достигнута договоренность. На самом деле у украинской стороны нет такой критичной необходимости заключать быструю сделку – это «Газпром» тоже прекрасно понимает. Мы сейчас в достаточно сильной позиции», – сказал он, отвечая на вопрос, удастся ли в следующем месяце сторонам договориться об условиях поставок газа по «летнему пакету».
Он подчеркнул, что Украина получает необходимый объем реверса из Европы и ведет политику снижения объемов потребления газа в стране.
«Объем потока из Европы у нас достаточен, потребление резко падает в Украине, поскольку там и ценовую политику государство меняет, и много внимания уделяется энергоэффективности, меняется структура рынка. Существенные изменения происходят, поэтому потребление в течение последних двух месяцев упало где-то на 15-20%. И мы ожидаем, что такой тренд будет продолжаться. Более того, мы в ближайшее время ожидаем, что будет принято решение по поводу уменьшения потребления газа «Теплокоммунэнерго» (тепловой генерации)», – сказал Демчишин. Как отметил министр, в условиях снижения объемов потребления собственного и реверсного газа Украине хватит на летний период.
«Я думаю, что потребление газа еще будет сокращаться. Соответственно той добычи, которая есть в Украине – 55 млн в сутки, плюс дополнительно реверс – миллионов 40, не меньше – нам достаточно для того, чтобы сбалансировать потребление в течение как минимум летнего периода», – добавил он.
Демчишин подчеркнул, что Украина не отказывается покупать газ у России. Но добавил, что российский газ обходится дороже реверсного.
«Предоплату «Газпром» получает по мере того, как «Нафтогаз» оценивает необходимость в получении дополнительного объема сверх того, что мы добываем в Украине и который мы получаем по потоку из Европы.
Стоимость газа из Европы значительно ниже, чем тот газ, который мы получаем из России. Соответственно, мы покупаем газ («Газпрома» – ред.) по остаточному принципу, потому что он значительно дороже – более 15% разница в цене. Соответственно, Украине намного выгоднее покупать из Европы», – сказал он, добавив, что этот вопрос также поднимался в рамках встречи, проведенной во вторник в Брюсселе.
Демчишин сказал также, что на этой встрече РФ и Украина договорились до 1 апреля под эгидой Еврокомиссии обсудить вопрос скидки на поставки газа по «летнему пакету».
Газовый спор «Газпрома» и «Нафтогаза» возник на прошлой неделе.«Нафтогаз» в воскресенье, 22 февраля, открыто обвинил «Газпром» в несоблюдении контракта и трехсторонних договоренностей в Брюсселе при поставках газа на Украину.
В ответ на это в понедельник глава «Газпрома» Алексей Миллер заявил, что поставка газа на Украину в заявленном объеме 114 млн кубометров в сутки всего через два дня приведет к полному прекращению поставок, поскольку предоплаченного газа осталось только 219 млн кубометров. При этом Украина до сих пор не сделала новую предоплату за газ, уточнял Миллер.
«Украина не сделала своевременно новую предоплату за газ», — сообщил Миллер, пояснив, что к настоящему времени осталось предоплаченного газа только в объеме 219 млн куб. м. На зачисление средств от «Нафтогаза» на счет «Газпрома» уходит два дня. Поэтому поставка газа на Украину в объеме заявки 114 млн куб. м газа уже всего через два дня приведет к полному прекращению поставки российского газа на Украину, подчеркнул Миллер. Кроме того, по словам главы «Газпрома» такая ситуация создает серьезные риски для транзита газа в Европу.