3 Մարտ 2015 - 10:23 AMT
Ադրբեջանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ԱՕԿ) փոխնախագահ Չինգիզ Հուսեյնզադեի հայտարարությունն այն մասին, որ կազմակերպիչ երկիրը իր վրա է վերցրել Եվրոպական օլիմպիական խաղերի բոլոր 50 ազգային պատվիրակությունների, ներառյալ հայկականի, կացության ծախսերը, Ադրբեջանում ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով Խաղերի անցկացումից հրաժարվելու կոչեր հնչեցին: Այդ մասին գրում է ադրբեջանական Մոդերատոր.ազ-ը:
Ադրբեջանի քաղաքական ու հասարակական գործիչների կարծիքով՝ մանաթի կտրուկ էժանացման, երկրի տնտեսության` լուրջ խնդիրների առաջ կանգնած լինելու, համաշխարհային շուկայում նավթի գնի զգալի անկման պայմաններում մեղմ ասած նպատակահարմար չէ տնտեսական տեսանկյունից նմանատիպ մասշտաբային միջազգային միջոցառում անցկացնել:
Hurriyet թերթին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Սարդար Ջալալօղլուն այդ առնչությամբ հիշեցրել է, որ Եվրոպական խաղերն անցկացնելու համար ադրբեջանական կողմն արդեն զգալի ֆինանսական միջոցներ է ծախսել, իսկ ներկայումս տնտեսական լուրջ խնդրի շեմին է:
«Ադրբեջանը հակադրված է համաձայնվել կամ չեղյալ համարել, կամ էլ հետաձգել այդ խաղերը. այն եկամուտները, որոնք պետք է որ թեկուզ մասնակիորեն փակեին կատարված ծախսերը` խաղերը դիտելու եկող զբոսաշրջիկների հաշվին, ճգնաժամի պատճառով իրական չեն թվում»,- հավաստիացրել է նա:
Ադրբեջանական «Քաղաքացիների ու զարգացման կուսակցության» (VIP) առաջնորդ Ալի Ալիևն էլ բողոք է հայտնել մասնակից հավաքականների ծախսերը հոգալու Բաքվի որոշման դեմ՝ պնդելով, թե քանի ուշ չէ, կառավարությունը պետք է չեղյալ հայտարարի այդ թյուր որոշումը:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական 1news.az կայքը, ադրբեջանցի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովն իր հերթին ևս նշել է, որ նավթի գների անկման պատճառով Ադրբեջանում բյուջեի հետ կապված խնդիրներ են ծագել, արձանագրվել է մանաթի արժեզրկում, սպասվում է գնաճ` միևնույն ժամանակ հույս հայտնելով, թե այդ ծախսատար միջազգային միջոցառումը դրական կանդրադառնա գոնե Ադրբեջանի իմիջի վրա:
Այդ առնչությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև այսպես կոչված «Ղարաբաղի ազատագրության կազմակերպությունը» (ՂԱԿ)՝ հերթական անգամ սպառնալիքներ հղելով հայկական կողմին: «Մենք հնարավորություն չենք տալու Հայաստանի ներկայացուցիչներին գալ Բաքու, հակառակ դեպքում` բոլոր միջոցներից օգտվելու ենք նրանց խանգարելու և անգամ Բաքվից վտարելու համար», -ասել է կազմակերպության ղեկավար Աքիֆ Նաղին ադրբեջանական Faktxeber լրատվական գործակալությանը:
Եվրոպական խաղերը ծրագրված են 2015-ի հուլիսի վերջին Բաքվում, որոնց վրա միլիարդավոր դոլարներ են ծախսվելու: Խաղերի նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում դեռևս 2014-ին սկսել են մեծ քանակությամբ բնակելի տներ քանդել մայրաքաղաք Բաքվում:
2014-ի դեկտեմբերին ամերիկացի վերլուծաբաններն ու ակտիվիստները, որոնք հետևում են իրադարձություններին Ադրբեջանում, կոչ արեցին ԱՄՆ նախագահին պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի իշխանությունների դեմ մարդու իրավունքների խախտումների համար:
Freedom Hous-ի նախկին նախագահ, այժմ՝ Մաքքեյնի ինստիտուտի տնօրեն Դևիդ Կրամերն առաջարկեց, որպեսզի բոլոր եվրոպացի քաղաքական գործիչները կոչ անեն բոյկոտել 2015-ին Բաքվում կայանալիք առաջին եվրոպական խաղերը, ինչպես դա եղավ Սոչիի օլիմպիադայի ժամանակ:
«Եթե Ալիևը զրկվի կենտրոնական մարզադաշտում արևմտյան առաջնորդների կողքին կանգնելու հնարավորությունից, դա լուրջ հարված կլինի նրա հեղինակությանը»,-ասել է Կրամերը:
Ըստ նրա, Ադրբեջանը խախտում է ոչ միայն արևմտյան, այլ ունիվերսալ սկզբունքները:
«Ոչ ոք չի ցանկանում փչացնել հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ, բայց դժվար է լավ հարաբերություններ պահպանել մի ռեժիմի հետ, որը գնալով ավելի կոռումպացված ու բռնատիրական է դառնում»:

3 Март 2015 - 09:45 AMT
После того, как вице-президент Национального олимпийского комитета (НОК) Азербайджана Чингиз Гусейнзаде заявил, что страна-организатор взяла на себя все расходы пребывания всех 50 национальных делегаций-участников Европейских олимпийских игр, включая армянскую делегацию, в Азербайджане началась волна призывов отказаться от проведения Игр из-за финансового кризиса. Об этом пишет азербайджанский информационный сайт Модератор.аз.
По мнению азербайджанских политических и общественных деятелей, в условиях резкого обвала маната, серьезных экономических проблем в Азербайджане, падения цен на нефть на мировых рынках, мягко говоря, нецелесообразно с экономической точки зрения проводить такого рода масштабное международное мероприятие.
В интервью газете «Hurriyet» лидер Демократической партии Азербайджана Сардар Джалалоглу по этому поводу напомнил, что азербайджанская сторона уже потратила на организацию Европейских игр огромные финансовые средства, а в настоящее время страна находится на грани значительных экономических трудностей. «Азербайджан будет вынужден или отменить или перенести это мероприятие. Расходы, которые, по крайней мере, ожидалось хотя бы частично покрыть за счет приезжавших туристов, по причине кризиса, не представляется реальным», – уверил он.
Председатель Партии граждан и развития (VIP) Азербайджана Али Алиев также выразил свое недовольство по поводу решения официального Баку покрыть все расходы делегаций стран участников, утверждая, что пока не поздно, правительство Азербайджана должно отменить это ошибочное решение.
Как отмечено в статье, опубликованной на азербайджанском сайте «1news.az», депутат Расим Мусабеков в свою очередь заметил, что из-за падения цен на нефть в Азербайджане возникли трудности с наполнением бюджета, произошла девальвация маната и ожидается всплеск инфляции, в то же время выразив надежду, что это дорогостоящее международное событие положительно повлияет хотя бы на имидж страны.
Глава так называемой «Организации освобождения Карабаха» (ООК) Акиф Наги в очередной раз выступил с угрозами в адрес армянской сборной. «Мы не дадим возможности представителям Армении приехать в Баку, а в противном случае прибегнем к любым мерам, чтобы помешать им или даже выгнать их из Баку», – заявил Наги азербайджанскому информационному агентству «Фактхебер», передает Panorama.am.
Европейские игры, запланированные на конец июля 2015 года, обойдутся в несколько миллиардов долларов. В рамках подготовки к играм в Баку еще в 2014 году приступили к сносу большого количества живых домов.
В декабре 2014 года американские аналитики и активисты, следящие за ситуацией в Азербайджане, призвали администрацию президента США Барака Обамы принять санкции против властей Азербайджана на фоне скандальных нарушений прав человека в стране.
Так, бывший президент Freedom House сейчас – директор института Маккейна Дэвид Крамер предложил, чтобы все европейские политические лидеры призвали к бойкоту Первых Европейских игр в Баку 2015 года, как это было и во время олимпийских игр в Сочи в феврале этого года.
«Лишение Алиева возможности стоять на центральном стадионе рядом с политическими лидерами Запада станет серьезным ударом по его имиджу»,- сказал Крамер.
По словам Крамера, Азербайджан нарушает не только западные, а универсальные принципы.
«Никто не хочет плохих отношений с Азербайджаном, но трудно иметь хорошие отношения с режимом, который становится все более коррумпированным и более авторитарным», – сказал он.
Крамер добавил, ситуация в Азербайджане в последнее время стала значительно хуже. В настоящее время в стране более 100 политзаключенных, «вдвое больше, чем в России и Беларуси, против которых мы ввели санкции». «Поэтому давление с целью их освобождения совершенно необходимо», – сказал он.