4 Մարտ 2015 - 11:25 AMT
2015 թվականի հունվարին երկրի բանկային համակարգի միջոցով ոչ առևտրային նպատակներով ֆիզիկական անձանց անունով Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումները, 2014 թ. հունվարի համեմատ, նվազել են 43.1 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 1 37,2 մլն դոլար, հայտնում է ՀՀ ԿԲ-ն:
Հաշվետու ժամանակահատվածում հանրապետություն կատարված մասնավոր փոխանցումների համախառն ծավալում ռուսական փոխանցումների մասնաբաժինը կազմել է մոտ 68,4 տոկոս։
Հայաստանից Ռուսաստան դրաման միջոցների արտահոսքը հունվարին կազմել է 11,12 մլն դոլար` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 6,3 տոկոսով։
Այսպիսով, Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումների զուտ ներհոսքը կազմել է 26 մլն դոլար` 2014 թ. հունվարի համեմատ նվազելով 52,6 տոկոսով:
ԿԲ տվյալներով Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումները 2014 թ. նվազել են 10,7 տոկոսով` մինչև 1,4 մլրդ դոլար։ Միաժամանակ սա 2009 թ. հետո ՌԴ–ից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումների առաջին անկումն է։
Ռուսական փոխանցումների կրճատումը պայմանավորված է տարեսկզբից ի վեր ռուբլու` ավելի քան 50 տոկոս արժեզրկմամբ։ Հայաստանում ռուբլու փոխարժեքը հունվարին կազմել է 7,41 դրամ` 2014 թ. հունվարին գրանցված 12,04 դրամի համեմատ։
Կենտրոնական բանկի տվյալներով` 2015 թ. հունվարին երկիր կատարված դրամական փոխանցումների ծավալը կազմել է ավելի քան 54,2 մլն դոլար` 2014 թ. հունվարին նվազելով 34,8 տոկոսով։ Կարգավորիչի կանխատեսման համաձայն` ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները 2015 թ. կկրճատվեն 30 տոկոսով։
Հունվարի 20-ի դրությամբ դոլարի փոխարժեքը ռուբլու համեմատ Մոսկվայի բորսայում Մոսկվայի ժամանակով 10:10-ին նվազել է 14 կոպեկով նախորդ օրվա փակման մակարդակի համեմատ՝ հասնելով 64,88 ռուբլու: Եվրոյի փոխարժեքը ռուբլու հանդեպ նվազել է 25 կոպեկով՝ հասնելով 75,15 ռուբլու:
Որպես հետևանք, կտրուկ թուլացան նաև հայկական դրամի դիրքերը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ մինչև 435 դրամ: Հայկական արժույթի փոխարժեքը նվազեց միանգամից 16,6 կետով կամ գրեթե 4 տոկոսով: Մինչ օրս դրամի արժեզրկումը շարունակվում է:

Частные трансферты, поступившие в январе 2015 года из России в Армению через банковскую систему страны на имя физических лиц в некоммерческих целях, снизились на 43,1% по сравнению с январём 2014 года, составив около $37,2 млн., сообщает Центральный банк Армении.
Доля российских трансфертов в совокупном объёме частных переводов республики за отчётный период составила около 68,4%.
Отток денежных средств в РФ из Армении в январе составил $11,12 млн., увеличившись по сравнению с тем же периодом прошлого года на 6,3%. Таким образом, чистый приток частных поступлений из России в Армению составил $26 млн., снизившись на 52,6% по сравнению с январём 2014 года.
Согласно данным Центробанка, частные трансферты из России в Армению за 2014 год снизились на 10,7%, до $1,4 млрд. При этом, это первый спад частных трансфертов из РФ в Армению с 2009 года.
Сокращение российских трансфертов в Армению обусловлено девальвацией рубля в 2014 году на международных рынках более чем 50%. Курс рубля в Армении в январе составил 7,41 драма за рубль против 12,04 драма на январь 2014 года.
По данным ЦБ, объём денежных переводов, поступивших в страну в январе 2015 года, составил более $54,2 млн., снизившись на 34,8% по сравнению с январём 2014 года. Согласно прогнозу регулятора, денежные переводы физических лиц в 2015 году сократятся на 30%.
После того, как рубль пережил крупнейший обвал с 1999 года, Банк России поднял ключевую ставку до 17% годовых. Укрепление российской валюты стало последствием этих действий. Параллельно с рублем в конце 2014 года лихорадило также драм – армянская валюта резко упала, побив рекорды 9-летней давности.
Падение вызвало ажиотаж на валютном рынке, доллар продавался выше отметки 570 драм. После заявлений ЦБ и правительства в конце недели курс пошел на спад и, похоже, продолжает стабилизироваться: согласно rate,am, к 12.00 22 декабря средний курс доллара в армянских банках составил 448 драм, евро – 547 драм, рубля – 8.66 драм. Из-за проблем в российской экономике и падения курса российской валюты за январь-октябрь 2014-го года из России поступило $1,240 млрд трансфертов против $1,298 млрд в 2013-м году (спад 4,5%). Всего же за 10 месяцев в страну переведено $1,484 млрд частных трансфертов против 1,512 млрд за соответствующий промежуток 2013 года (спад на 1,9%).