Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը պայմանագիր են ստորագրել Nabucco նախագծի վերսկսման մասին, որով նախատեսվում էր ադրբեջանական գազը հասցնել Եվրոպա:
Ալիևի և Բորիսովի բանակցությունների արդյունքում որոշում է կայացվել Nabucco գազամուղի նախագիծը կյանքի կոչելու մասին:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Nabucco նախագիծը, ավելի ճիշտ, նրա մի մասն, որն անցնելու է Բուլղարիայի տարածքով, կյանքի կոչվի»,-ասել է Բորիսովը Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպման ավարտին:
«Արդեն այսօր մենք պարոն Ալիևի հետ միասին Եվրահանձնաժողովին կներակայացնենք Nabucco-ի ապասառեցման նախագիծը»,-ասել է Բորիսովը:
Բուլղարիայի վարչապետը նշել է, որ Բուլղարիան Եվրամիության լոյալ անդամ է ու երկիրը կատարել է Երրորդ էներգետիկ փաթեթի բոլոր պահանջները, ինչն արտահայտվեց ռուսական «Հարավային հոսք» նախագծից հրաժաշվելու մեջ:
«Բուլղարիան իր մոտեցումը կցուցաբերի նաև «թուրքական հոսքի» հարցում, որն իրականացնում են Ռուսաստանն ու Թուրքիան»,-ասել է Բորիսովը, գրում է Haqqin.az-ը:
«Բուլղարիան չի կարող նախագծերն արգելակողի դերում հանդես գալ, այլ կծառայի Եվրահանձնաժողովի շահերին: Այս պայմաններում Nabucco նախագիծը բխում է ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության շահերից, և մենք տարիներով աջակցել ենք այդ նախագծին»,-ասել է նա:
Բուլղարիայի վարչապետը կարևորել է նաև գազի հարավային միջանցքը: Բորիսովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահը բանակցությունների ժամանակ ասել է, որ BULGARGAZ բուլղարական ընկերությունը կարող է այդ նախագծի փայատերերից մեկը դառնալ:
Ավելի վաղ Եվրամիությունը փորձում է պայմանավորվել Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի հետ ԵՄ գազի առաքումների մասին՝ նպատակ ունենալով դիվերսիֆիկացնել աղբյուրները «Հարավային հոսք» նախագծից հրաժարվելու մասին ՌԴ հայտարարությունից հետո: Նպատակն է «գազով հարուստ, բայց քաղաքականապես զգայուն երկրներին՝ Ադրբեջանին և Թուրքմենստանին, ներգրավել Եվրամիության էներգետիկ ռազմավարության մեջ»: ԵՄ-ին անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել առաքումների աղբյուրները՝ նվազեցնելու համար կախվածությունը ռուսական «Գազպրոմից»: Ինչպես Financial Times-ին է ասել Եվրահանձնաժողովի էներգետիկ միության փոխնախագահ Մարոշ Շեֆչովիչը, Ադրբեջանից և Թուրքմենստանից գազի առաքումները դժվարացնում է ՌԴ դիրքորոշումը, որը «գտնում է, որ Կասպից ծովի տարածաշրջանի ափամերձ տարածքներից գազի առաքումներ կարող են իրականացվել միայն հարևան երկրների համաձայնությամբ»: Նա նշել է, որ հույս ունի, որ ԵՄ-ն կգտնի «տեխնիկական և իրավական բազա» թուրքմենական գազի առաքումների համար:
«Nabucco» գազատարի շինարարությունը, որը կոչված է Կասպից տարածաշրջանից և Մերձավոր Արևելքից գազ տեղափոխել եվրոպական երկրներ, պետք է սկսվեր 2015-ին և ավարտվեր 2018-ին: Նախնական գնահատականներով, Nabucco-ի շինարարության արժեքը կազմելու էր 7,9 մլրդ եվրո: Գազատարի անցումային հնարավորությունը նախատեսված էր տարեկան 31 միլիարդ խորանարդ մետր: Ի սկզբանե նախագիծը ենթադրում էր 3900 կմ երկարության խողովակաշարի անցկացում, որը պետք է Միջին Ասիայի երկրները կապեր Ավստրիայի հետ Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի ու Հունգարիայի տարածքով: Հզորությունը պետք է կազմեր 31 մլրդ խմ գազ: Սակայն հետագայում հայտարարվեց, որ հզորությունը կնվազի երկու անգամ և գազամուղը կանցնի միայն Ավստրիայով ու Բուլղարիայով:
2013-ին Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես հրաժարվեց նախագծից: Ռուսաստանը բազմիցս համոզում էր բոլորին, որ Nabucco նախագիծը չարդարացված թանկ է՝ համոզելով բոլորին, որ տասնյակ միլիոնավոր դոլարը զուր կծախսվի, քանի որ գազի հանքավայրը չի կարող ապահովել պահանջված քանակը: Ադրբեջանն իր գազը Եվրոպա վաճառելու համար ընտրեց երկու այլ նախագիծ՝ TANAP-ն ու TAP-ը:
Սակայն, երբ Պուտինը հրաժարվեց «Հարավային հոսք» նախագծից և հայտարարեց «Թուրքական հոսք» նախագծի մասին, որով ռուսական գազը Թուրքիայի տարածքով կառաքվի Հունաստան, Եվրոպայի էներգետիկ քարտեզը խառնվեց: Իսկ հիմա Ադրբեջանն ու Բուլղարիան պատասխանում են Պուտինի քայլին:

5 Март 2015 - 06:27 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Болгарии Бойко Борисов подписали договор о восстановлении проекта Nabucco, предусматривающего транспортировку азербайджанского газа в Европу.
В результате переговоров между Ильхамом Алиевым и Бойко Борисовым было принято решение о реанимировании проекта газопровода Nabucco.
«Мы хотим, чтобы проект Nabucco, а точнее, его часть, проходящая через Болгарию, была разморожена», – сказал Борисов после встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Уже сегодня мы вместе с господином Алиевым представим Еврокомиссии проект реанимации проекта Nabucco, – сказал журналистам премьер-министр Болгарии Бойко Борисов.
Болгарский премьер отметил, что Болгария является лояльным членом Евросоюза и страна выполнила все требования по Третьему энергетическому пакету. Это, в частности, проявило себя в решении блокировать российский проект «Южный поток».
«Болгария продемонстрирует свою позицию и в вопросе трубопровода «Турецкий поток», который реализуют Россия и Турция», – сказал Борисов, пишет Haqqin.az.
«Болгария не может играть роль тормоза проектов, она будет служить интересам Европейской комиссии. В нынешних условиях проект Nabucco полностью соответствует интересам НАТО и Евросоюза, и мы годами вкладывались в этот проект», – сказал Борисов.
Премьер-министр также отметил важность Южного газового коридора. Бойко Борисов заявил, что президент Азербайджана во время переговоров сказал, что болгарская компания BULGARGAZ может стать одним из пайщиков этого проекта.
Nabucco – нереализованный проект магистрального газопровода протяжённостью 3300 км из Туркмении и Азербайджана в страны ЕС, прежде всего Австрию и Германию. Проектная мощность 26-32 млрд кубометров газа в год. Прогнозировалась стоимость проекта 7,9 млрд евро. В конце февраля 2011 года газета Guardian сообщила, что, по собственным оценкам компании BP, реальная стоимость проекта составляет порядка 14 млрд евро, подорожание связано с ростом цен на сырье, в частности, железную руду, необходимую для выплавки металла для труб.
В консорциуме по строительству газопровода приняли участие компании OMV Gas GmbH (Австрия), BOTAŞ (Турция), Булгаргаз (Болгария), S.N.T.G.N. Transgaz S.A. (Румыния).
Подготовка проекта велась с 2002 года. Первоначально строительство планировалось начать в 2011 году, а завершить к 2014 году, однако реализация проекта несколько раз откладывалась из-за проблем с возможными поставщиками газа. В конце 2011 года было сообщено, что сроки запуска проекта сдвинулись к 2018 году.
Nabucco, который считался альтернативой российскому «Южному потоку», был официально отменен Европейской комиссией в 2013 году. Европа долгие годы пыталась осуществить данный проект несмотря на сильное сопротивление России. Россия неоднократно пыталась убедить всех в дороговизне проекта Nabucco, уверяя всех, что десятки миллионов долларов будут потрачены зря, так как нет таких месторождений газа, которые способны обеспечить этот проект газом. Азербайджан же выбрал два других проекта для продажи своего газа в Европу. Проекты TANAP и TAP более дешевы, чем Nabucco, но более рискованны в политическом плане.
Но отмена Путиным проекта «Южный поток» и намерение построить «Турецкий поток», который обеспечит доставку российского газа в Грецию через территорию Турции, спутали все на энергетической карте Европы. Сейчас же президент Азербайджана и болгарский премьер-министр дают сенсационный ответ на ход Путина.