5 Մարտ 2015 - 09:38 AMT
Ռուսաստանում տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղումը զգալի բացասական ազդեցություն է թողնում ԱՊՀ երկրների վրա, ասվում է միջազգային վարկանիշային Fitch գործակալության հաղորդագրության մեջ:
«Ռուսաստանում տնտեսական աճի տեմպերի կտրուկ դանդաղումը շոշափելի ցնցում է ԱՊՀ երկրների տնտեսությունների համար, սակայն այդ երկների վարկունակությունը զգալիորեն տարբերվում է»,-ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Իրավիճակը Ռուսաստանի տնտեսության մեջ անմիջական ազդեցություն է թողնում ԱՊՀ երկրների վրա, որի հետ վերջիններս ունեն սերտ կապեր առևտրի, դրամական փոխանցումների ու ներդրումային հոսքերի ոլորտներում, պարզաբանում են վերլուծաբանները: «Ռուբլու փոխարժեքի կտրուկ անկումը ևս կարևոր գործոն հանդիսացավ տարածաշրջանի երկրների փոխարժեքի զգալի տատանումների համար»,-հայտնում է Fitch-ը: Ռուբլու արժեզրկման ազդեցությունը զգացին նաև Ղազախստանն ու Ադրբեջանը: «Մենք կարծում ենք, որ մեծ հավանականություն կա, որ Ղազախստանը նույնպես կարող է արժեզրկել ազգային արժույթը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանը արտահանման հիմնական շուկան է Հայաստանից արտահանվող ապրանքների համար ու ուղիղ օտարերկրյա ներդրումների խոշորագույն աղբյուրը: Ռուսաստանից է ստացվում դրամական փոխանցումների գերակշիռ մասը: Ուստի տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղումը Ռուսաստանում լուրջ ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսական աճի հեռանկարների վրա, կարծում են վերլուծաբանները:
Ըստ գործակալության վերլուծաբանների, ՌԴ տնտեսական վիճակի ազդեցությունը ամենից քիչը կլինի Վրաստանի վրա: «Եվ Հայաստանը, և Վրաստանը ազգային արժույթի լողացող քաղաքականությունն են ընտրել՝ այդպիսով ապահովելով ամորտիզացիան ու պահպանելով արժութային ռեզերվները», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ հետ սերտ տնտեսական կապերի խարխլումը կտրուկ տնտեսական անկման պատճառ դարձավ Ուկրաինայում, գտնում են վերլուծաբանները: «Ուկրաինան Ռուսաստանի տնտեսության տատնումների ենթակա երկրորդ երկիրն է Fitch գործակալության վարկանիշում, նույնիսկ եթե հաշվի չառնենք հակամարտությունն ու առևտրային սահմանափակումները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ԼԲ-ն հայտարարեց, որ 2015 թվականի հունվարին երկրի բանկային համակարգի միջոցով ոչ առևտրային նպատակներով ֆիզիկական անձանց անունով Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումները, 2014 թ. հունվարի համեմատ, նվազել են 43.1 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 1 37,2 մլն դոլար:
Հաշվետու ժամանակահատվածում հանրապետություն կատարված մասնավոր փոխանցումների համախառն ծավալում ռուսական փոխանցումների մասնաբաժինը կազմել է մոտ 68,4 տոկոս։
Հայաստանից Ռուսաստան դրաման միջոցների արտահոսքը հունվարին կազմել է 11,12 մլն դոլար` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 6,3 տոկոսով։
Այսպիսով, Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումների զուտ ներհոսքը կազմել է 26 մլն դոլար` 2014 թ. հունվարի համեմատ նվազելով 52,6 տոկոսով:
ԿԲ տվյալներով Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումները 2014 թ. նվազել են 10,7 տոկոսով` մինչև 1,4 մլրդ դոլար։ Միաժամանակ սա 2009 թ. հետո ՌԴ–ից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումների առաջին անկումն է։
Ռուսական փոխանցումների կրճատումը պայմանավորված է տարեսկզբից ի վեր ռուբլու` ավելի քան 50 տոկոս արժեզրկմամբ։ Հայաստանում ռուբլու փոխարժեքը հունվարին կազմել է 7,41 դրամ` 2014 թ. հունվարին գրանցված 12,04 դրամի համեմատ։
Կենտրոնական բանկի տվյալներով` 2015 թ. հունվարին երկիր կատարված դրամական փոխանցումների ծավալը կազմել է ավելի քան 54,2 մլն դոլար` 2014 թ. հունվարին նվազելով 34,8 տոկոսով։ Կարգավորիչի կանխատեսման համաձայն` ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները 2015 թ. կկրճատվեն 30 տոկոսով։

5 Март 2015 - 09:07 AMT
Замедление темпов экономического роста России оказывает значительное негативное влияние на страны Содружества независимых государств (СНГ), говорится в сообщении международного рейтингового агентства Fitch.
«Резкое замедление темпов экономического роста России является значительным потрясением для экономики других государств СНГ, но влияние на кредитоспособность этих стран существенно различается», — сообщается в пресс-релизе агентства.
Ситуация в экономике России оказывает непосредственное влияние на страны СНГ, с которыми у страны имеются тесные экономические связи через торговлю, денежные переводы и инвестиционные потоки, объясняют аналитики. «Косвенно, резкое падение рубля оказалось важным фактором для значительных корректировок валют региона», — сообщает Fitch. Эффект от девальвации российского рубля также почувствовали Казахстан и Азербайджан. «Мы считаем, что существует высокая вероятность того, что Казахстан также может девальвировать нацвалюту», — отмечается в сообщении.
Россия является основным рынком экспорта товаров из Армении и крупнейшим источником прямых иностранных инвестиций и денежных переводов армянской стороны. Поэтому замедление темпов экономического роста России будет иметь серьезное влияние на перспективы экономического роста Армении, считают аналитики агентства.
Наименее подверженной изменениям в экономической ситуации в России является, по данным агентства, Грузия. «И Армения, и Грузия ввели свои валюты в плавающий курс, обеспечив тем самым амортизацию и сохранение валютных резервов», — добавили аналитики, сообщает РИА Новости.
Подрыв тесных экономических связей Украины с РФ стал причиной резкого экономического спада на Украине, считают аналитики. «Украина является второй наиболее подверженной колебаниям в экономике России страной СНГ, входящей в рейтинг Fitch, даже без учета влияния текущего конфликта и торговых ограничений», — говорится в сообщении агентства.
Ранее в Центральном банке Армении сообщили, что частные трансферты, поступившие в январе 2015 года из России в Армению через банковскую систему страны на имя физических лиц в некоммерческих целях, снизились на 43,1% по сравнению с январем 2014 года.
Доля российских трансфертов в совокупном объеме частных переводов республики за отчетный период составила около 68,4%.
Отток денежных средств в РФ из Армении в январе составил $11,12 млн., увеличившись по сравнению с тем же периодом прошлого года на 6,3%. Таким образом, чистый приток частных поступлений из России в Армению составил $26 млн., снизившись на 52,6% по сравнению с январем 2014 года.
Согласно данным Центробанка, частные трансферты из России в Армению за 2014 год снизились на 10,7%, до $1,4 млрд. При этом, это первый спад частных трансфертов из РФ в Армению с 2009 года.
Сокращение российских трансфертов в Армению обусловлено девальвацией рубля в 2014 году на международных рынках более чем 50%. Курс рубля в Армении в январе составил 7,41 драма за рубль против 12,04 драма на январь 2014 года.
По данным ЦБ, объем денежных переводов, поступивших в страну в январе 2015 года, составил более $54,2 млн., снизившись на 34,8% по сравнению с январем 2014 года. Согласно прогнозу регулятора, денежные переводы физических лиц в 2015 году сократятся на 30%.