Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է ՀԱՊԿ երկրներում «Իսլամական պետության» օղակների ակտիվացման մասին: Պաշտպանության փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը հայտնել է, որ Մոսկվան «չափազանց մտահոգված է ՀԱՊԿ հարավային սահմաններին ստեղծված իրավիճակով»: Նա հավելել է, որ ԻՊ առաջին միավորումներն են հայտնվել, մասնավորապես, Տաջիկստանում:
Անտոնովը նշել է նաև, որ արևմտյան երկրները գործակցության փոխարեն նոր բաժանարար գծեր են ստեղծում՝ որպես թիրախ ընտրելով Ռուսաստանը:
«Չարիքի դեմ պայքարում ուժերը միավորելու փոխարեն, որից գլխավորը ահաբեկչությունն է, արևմտյան երկրները նոր բաժանարար գծեր են ստեղծում…Որպես թիրախ այսօր արևմտյան երկրները ընտրել են Ռուսաստանը»,-ասել է Անտոնովը:
Ըստ փոխնախարարի, միջազգային անվտանգության համակարգը խարխլված է ԱՄՆ և նրա դաշնակիցների գործողություններով, և առանց փոխադարձ վստահության այն վերականգնել հնարավոր չէ:
«Չի կարող այսօր ՆԱՏՕ-ն լինել ազատության ու ժողովրդավարության երաշխավորն աշխարհում, ինչպես պնդում են Բրյուսելում»,-ասել է Անտոնովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

6 Март 2015 - 06:14 AMT
Министерство обороны России заявило об активизации «ячеек «Исламского государства» в странах Организации Договора о коллективной безопасности. Заместитель министра обороны Анатолий Антонов сообщил, что Москва «крайне озабочена ситуацией на южных границах ОДКБ». Он добавил, что первые объединения ИГ появились, в частности, в Таджикистане.
Антонов также отметил, что западные страны вместо сотрудничества создают новые разделительные линии, а в качестве цели выбирают Россию.
«Вместо объединения усилий в борьбе со злом, главным из которого является терроризм, западные страны создают новые разделительные линии… В качестве цели сегодня выбрана Россия», — заявил Антонов.
Так, по мнению замминистра, система международной безопасности сегодня подорвана действиями США и их союзниками, и восстановить ее без взаимного доверия невозможно.
«Не может сегодня НАТО быть гарантом свободы и демократии в мире, как об этом говорят в Брюсселе», — также отметил Антонов, сообщает РИА Новости.