6 Մարտ 2015 - 13:15 AMT
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է Ուկրաինա ռուսական գազի առաքման և այդ երկրի տարածքով եվրոպական երկրների սպառողների համար վառելիքի տարանցման շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Բացի այդ, քննարկվել է Ռուսաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի թեման:
Ինչպես հայտում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, ԱԽ օպերատիվ խորհրդակցությունը վարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են կառավարության և Դաշնային ժողովի երկու պալատների, ՆԳՆ, ՊՆ, ԱԳՆ, ԱԴԾ ղեկավարները, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը, նրա տեղակալ Ռաշիդ Նուրգալիևը և ԱԽ մշտական անդամ Բորիս Գրիզլովը:
«Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել է ռուսական գազի առաքումն Ուկրաինա: Նշվել է, որ անհրաժեշտ է ամբողջ ծավալով ապահովել գազի տարանցումը այդ երկրի տարածքով Արևելյան և Արևմտյան Եվրոպայի սպառողների համար: Կարծիքներ են փոխանակվել Մինսկի պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ, ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ ԱԽ անդամները քննարկել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ինտեգրման հարցերն առաջիկայում ԵՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների բարձր մակարդակի հանդիպումներին ընդառաջ:

6 Март 2015 - 12:16 AMT
Совет безопасности России обсудил ситуацию вокруг поставок российского газа на Украину и транзитом через эту страну топлива для европейских потребителей. Кроме того, в центре внимания оказалась тема борьбы с коррупцией в России.
Как сообщает пресс-служба Кремля, оперативное совещание Совбеза провел президент России Владимир Путин. В нем участвовали главы правительства и обеих палат Федерального Собрания, руководители МВД, Минобороны, МИД, ФСБ и СВР, секретарь Совбеза Николай Патрушев, его заместитель Рашид Нургалиев и постоянный член Совета Безопасности Борис Грызлов.
Оперативное совещание Совбеза провел президент России Владимир Путин. В нем участвовали главы правительства и обеих палат Федерального Собрания, руководители МВД, Минобороны, МИД, ФСБ и СВР, секретарь Совбеза Николай Патрушев, его заместитель Рашид Нургалиев и постоянный член Совета Безопасности Борис Грызлов.
«В ходе совещания затрагивалась тема поставок российского газа на Украину. Отмечена необходимость безусловного обеспечения в полном объеме транзита газа через территорию этой страны для потребителей в Восточной и Западной Европе. Состоялся также обмен мнениями о ходе реализации минских договоренностей на Украине», — говорится в сообщении Кремля.
Члены Совбеза РФ также обсудили вопросы интеграции в рамках Евразийского экономического союза. Поводом стали предстоящие в ближайшее время контакты лидеров ЕАЭС на высшем уровне.