Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ այժմ «անհնար է» հասնել միասնության ԵՄ անդամ երկրների միջև Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման հարցում:
Ըստ Տուսկի, «որոշ եվրոպացի քաղաքական գործիչներ պատրաստ են հավատալ, որ շանս կա, որ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռուսաստանը բարի կամք կդրսևորեն», գրում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ Եվրախորհրդի ղեկավարի, նա «ավելի հոռետես է» այդ հարցում: Այդ մասին Տուսկը հայտարարել է The New York Times-ին տված հարցազրույցում ԱՄՆ իր այցի շեմին:
Ինչպես կարծում է Տուսկը, այժմ անհրաժեշտ է «մշտական ջանքեր» գործադրել Եվրոպայի առաջնորդներին պառակտելու Ռուսաստանի ջանքերին դիմակայելու համար:
Եվրամիության ղեկավարը նշել է նաև, որ մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանը «օգտագործելով ռազմական ու տնտեսական գործիքներ, ձգտում է հսկողության տակ առնել ամբողջ Ուկրաինան»: Անդրադառնալով ԵՄ երկրների միջև Ռուսաստանի հանդեպ նոր պատժամիջոցների հարցում համաձայնության հասնելու անհնարինությանը՝ Տուսկը հայտարարել է, որ «շատ բարդ է փոխզիջման հասնել 28 երկրների, ընդ որում, ժողովրդավարական պետությունների, միջև»:
Ինչպես ասել է Եվրախորհրդի ղեկավարը, ՌԴ դեմ պատժամիջոցներից շատերը «ավելի հեռուն են գնում, քան դա կցանկանային ԵՄ որոշ երկրների իշխանությունները»:
Տուսկը նշել է, որ իրեն մտահոգում է այն փաստը, որ որոշ եվրոպացիներ հիմա կարող են «մտորել հնարավոր հակամարտության կամ պատերազմի մասին»: Ըստ Տուսկի, այժմ դա անընդունելի է, դա անպաշտպան է դարձնում Եվրոպան Ռուսաստանի կամ այլ երկրների հակաժողովրդական ուժերի ագրեսիվ գործողություններից արևմտյան արժեքների պաշտպանության հարցում:
ԱՄՆ այցի ընթացքում Եվրախորհրդի ղեկավարը կհանդիպի ԱՄՆ նախագահ Օբամայի և փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ: Հանդիպման հիմնական նպատակներից մեկը կլինի իրավիճակն Ուկրաինայում: Մարտի 7-ին ԵՄ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպմանը Ռիգայում նախարարների մեծ մասը նշեց, որ ԵՄ-ն պետք է խստացնի պատժամիջոցները, եթե Դոնբասում հրադադարի խախտման լուրջ դեպքեր լինեն:
Միևնույն ժամանակ ԱԳ որոշ նախարարներ, մասնավորապես Իտալիայի ԱԳ նախարար Պաոլո Ջենտիլոնին և Ավստրիայի ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցը հայտարարեցին, որ ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների կարիք չկա:
Ինչպես նշում է Reuters-ը, Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հարցում ԵՄ երկրների դիրքորոշումներում պառակտում է նկատվում: Առավել կոշտ դիրքորոշում ունեն Մեծ Բրիտանիան, Լեհաստանը և Բալթիայի երկրները: Իտալիան, Ավստրիան, Կիպրոսն ու Հունաստանը հոռետեսորեն են տրամադրված Մոսկվայի դեմ նոր պատժամիջոցների հարցում: Երկարացնելու համար 2014-ի ամռանը ՌԴ դեմ սահմանված պատժամիջոցների գործողությունը, հարկավոր է ԵՄ բոլոր 28 երկրների միաձայն որոշումը:

Председатель Европейского совета Дональд Туск заявил, что сейчас «невозможно» достичь единодушия среди стран-членов ЕС по поводу ужесточения санкций в отношении России
По словам Туска, «некоторые европейские политики готовы поверить, что есть шанс на проявление доброй воли Владимира Путина и России», пишет РБК.
Сам глава Евросовета отметил, что он «более скептичен» на этот счет. Об этом Туск заявил в интервью The New York Times накануне своего визита в США.
Как считает Туск, сейчас необходимо поддерживать «постоянные усилия» для того, чтобы противостоять попыткам России разделить европейских лидеров.
Глава Евросовета также отметил, что опасается, что Россия «используя военные и экономические инструменты, стремится взять контроль над всей Украиной». Говоря о «невозможности» согласия между странами ЕС по ужесточению санкций в отношении России, Туск заявил, что «достичь консенсуса между 28 странами, причем не просто странами, а демократическими государствами, очень сложно».
Как подчеркнул глава Евросовета, многие санкции, которые были введены против России с момента присоединения Крыма, «заходят дальше, чем этого хотели бы власти некоторых стран ЕС».
Туск отметил, что его беспокоит тот факт, что немногие европейцы сейчас могут «размышлять о возможном конфликте или войне». По словам главы Евросовета, сейчас такие мысли стали неприемлемыми, что делает Европу неподготовленной для защиты западных ценностей от агрессивных недемократических сил в России и где бы то ни было.
В ходе визита в США глава Евросовета встретится с президентом США Бараком Обамой и вице-президентом Джо Байденом. Одной из основных тем встречи будет ситуация на Украине. На последней встрече глав МИД стран ЕС в Риге 7 марта большинство министров отметили, что ЕС должен ужесточить санкции в случае серьезных нарушений режима прекращения огня в Донбассе.
В то же время, некоторые главы МИД, в частности министр иностранных дел Италии Паоло Джентилони и глава МИД Австрии Себастьян Курц заявили о том , что в новых санкциях в отношении России нет необходимости.
Как отмечает Reuters, в позициях стран ЕС по поводу санкций против России наметился раскол. Наиболее жесткую позицию занимают Великобритания, Польша и страны Балтии. Такие страны, как Италия, Австрия, Кипр и Греция относятся к усилению санкций в отношении Москвы скептически. Для того, чтобы продлить действие введенных летом 2014 года экономических санкций против России, необходимо единогласное решение всех 28 стран ЕС.