ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը, որն այցով գտնվում է ճապոնիայում, կոչ է արել պահպանել Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները, սակայն խոստովանել է, որ անհրաժեշտ է դիվանագիտական երկխոսության ուղիներ փնտրել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը ճապոնական Կիոդոի վրա հղումով:
Քաղաքագետները կարծում են, որ Բեռլինը ձգտում է խուսափել Մոսկվայի հետ սուր դիմակայությունից սերտ տնտեսական կապերի ու էներգետիկ կախվածության պատճառով:
Նշվում է, որ Մերկելը կողմ է արտահայտվել ՄԱԿ ԱԽ բարեփոխմանը և կարևորել է գործակցությունը Ճապոնիայի և Բրազիլիայի հետ, մասնավորապես, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում: Իր ելույթում Մերկելը նաև անդրադարձել է Ճապոնիայի երկու քաղաքացիների գլխատմանը ԻՊ գրոհայինների կողմից և հունվարին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը:
Մարտի 9-ի երեկոյան Մերկելը կհանդիպի Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ, որի հետ քննարկվելու են համագործակցությունը G7-ի շրջանակում, իրավիճակն Ուկրաինայում, հակաահաբեկչական միջոցները, ՄԱԿ ԱԽ բարեփոխումը:
Ճապոնիայում գտնում են, որ Բեռլինի և Տոկիոյի դիրքորոշումները մոտ են G7-ի անդամ մնալու և միաժամանակ Ռուսաստանի հետ սուր առճակատումից խուսափելու անհրաժեշտության պատճառով: Գերմանիան ՌԴ հետ սերտ տնտեսական կապեր ունի և էներգետիկ կախվածություն, իսկ Ճապոնիան չի ցանկանում փչացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ խաղաղ պայմանագրի կնքման ու տարածքային խնդրի լուծման անհրաժեշտությունից ելնելով:
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի դեմ ուկրաինական ճգնաժամի, Ղրիմը ՌԴ-ին միացնելու և Ուկրաինայի արևելքում ճգնաժամի պատճառով: Պատժամիջոցներ են սահմանվել մի շարք բանկերի, պաշտպանական հատվածի ու էներգետիկ ընկերությունների դեմ: Ռուսական ընկերություններին արգելել են վարկեր վերցնել Արևմուտքում 30 օրից ավելի ժամկետով, արգելված է երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, նախատեսված հորատման և երկրաբանական հետախուզության համար: Ռուսաստանը պատասխանեց սնդդամթեքի ներկրման էմբարգոյով: Արևմտյան երկրների կողմից Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի պատճառով նվազեցրել են տնտեսության աճի տեմպերը, սաստկացրել գնաճն ու ռուբլու անկումը: 2014-ի ավարտին ԱՄՀ-ն ակնկալում է ՌԴ-ում ՀՆԱ 0,2 տոկոս աճ:

Канцлер ФРГ Ангела Меркель, находящаяся с визитом в Японии, призвала к сохранению санкций против России в связи с ситуацией на Украине, но признала необходимость поиска путей дипломатического диалога, сообщает РИА Новости со ссылкой на японское агентство Киодо.
Политологи полагают, что Берлин стремится избежать острого противостояния с Москвой из-за тесных экономических связей и энергетической зависимости.
Отмечается, что Меркель высказалась за реформу Совета Безопасности ООН и отметила важность усилий и сотрудничества с Японией и Бразилией, в частности в деле борьбы с международным терроризмом. В своем выступлении Меркель также коснулась казни двух граждан Японии боевиками «Исламского государства» и терактов в Париже в январе этого года.
Вечером, 9 марта состоится встреча Меркель с премьер-министром Японии Синдзо Абэ, на которой, как ожидается, будут обсуждаться вопросы партнерства в рамках G7, ситуация на Украине, антитеррористические меры, реформа Совета Безопасности ООН, взаимодействие по региональным вопросам в Восточной Азии и на Ближнем Востоке.
Также будут обсуждаться пути взаимодействия двух стран в рамках G7 в отношении России в связи с ситуацией на Украине, указывает РИА Новости.
Как считают обозреватели в Японии, позиции Берлина и Токио близки из-за необходимости, оставаясь членом G7, в то же время избежать острого противостояния с Россией. Германию связывают с РФ тесные экономические связи и так называемая энергетическая зависимость, Япония же не хочет портить отношения с Россией из-за необходимости заключения мирного договора и решения территориальной проблемы.
Это первый за последние семь лет официальный визит канцлера ФРГ в Японию. В первый день двухдневного визита, 9 марта, состоится аудиенция Меркель у императора Японии Акихито, встреча с премьер-министром Синдзо Абэ, по итогам которой оба лидера дадут совместную пресс-конференцию.
В рамках визита пройдут встречи с представителями японского бизнес-сообщества, женских общественных организаций, а также с руководством оппозиционной Демократической партии.
Западные страны с марта 2014 года уже несколько раз вводили санкции из-за позиции России по Украине. Последним случаем применения подобной практики стали ограничения, введенные в феврале 2015 года, когда был расширен санкционный список ЕС.